Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum trimiteți bani in România?

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostRu-Warrior, on 17 decembrie 2023 - 12:24, said:

Prin hawala.
Hawala provides anonymity in its transactions, as official records aren't kept and the source of money that is transferred can't be tracked. Because money laundering aims to hide the source of cash that is generated from illegal activities, hawala is often used as a system for money laundering.

Nu cred ca e safe nici pentru destinatar nici pentru expeditor sa-ti bata la usa serviciile antitero....

#38
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Sa ma explic, eu vreau sa trimit parintilor o suma de bani, si pentru ei e mai greu cu revolut, si alte cele. Da, pot sa trimit prin transfer bancar, dar eu vreau sa accesez un credit ipotecar si nu vreau sa apara tranzacții in strainatate in mai multe luni. Ma gândeam ca exista o modalitate de a lua suma x, sau y si sa o trimit iar mama sa se prezinte la un ghiseu, sa primesca banii si salut. Am fost clar?

#39
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Nu e mai simplu sa deschida un cont in Euro?
Nu e necesar sa fie alimentat la deschidere.

Edited by 98521457, 17 December 2023 - 14:54.


#40
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

View Posthustyus, on 17 decembrie 2023 - 14:42, said:

Sa ma explic, eu vreau sa trimit parintilor o suma de bani, si pentru ei e mai greu cu revolut, si alte cele. Da, pot sa trimit prin transfer bancar, dar eu vreau sa accesez un credit ipotecar si nu vreau sa apara tranzacții in strainatate in mai multe luni. Ma gândeam ca exista o modalitate de a lua suma x, sau y si sa o trimit iar mama sa se prezinte la un ghiseu, sa primesca banii si salut. Am fost clar?
Ceva pute aici cu niște bani pe care trebuie să i trimit lui mama și trebuie să am un credit ipotecar, pe care nu vreau o îmbârligătură in explicatii...
Mai pe românește tu vrei să trimiți niște bani de care să nu știe statul sau nici o instituție bancară, adică sa nu te intrebe nimeni de unde ai banii.
Singura variantă este un curier, cu un comisionul aferent

#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Am întâlnit aceeași optică și la fratele meu, în Germania.  Nu vor să facă tranzacții în străinătate că le afectează impozitarea sau deducerea anuală de impozit. N-am înțeles prea clar care îi bau baul...

Ce nu înțelege inițiatorul topicului, e că indiferent cum îi transferă(western union, MoneyGram Smith & Smith), CNPul sau datele personale ale expeditorului sunt înregistrate și la o adică ajung la ANAFul german si cel român.

Nu văd cum poate să te afecteze un transfer bancar către părinți, în care scrii la Detalii "ajutor familial", obținerea unui credit ipotecar în străinătate.

Edited by wertyck, 17 December 2023 - 18:37.


#42
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Da is traficant si peste si nu stiu cum sa ascund de stat 2-300 de euro o data la 1-2-3 luni cat as vrea eu sa trimit.

Nu e nimic ilegal, pana acuma am trimis prin transfer bancar din contul meu, insa dupa cum am spus, pentru accesarea unui credit ipotecar iti cer si extrase de cont pentru ultimele luni, si se calculează solvabilitate iar eu avand sa zic lunar transfer în România, mi-o incadreaza la cost de trai si atunci imi scade suma pe care o pot împrumuta. De aceea ma gândeam ca exista un moneygram, westerunion, sau ce mai e, merg eu aici cu buletinul pun banii, merge mama cu buletinu, ridica banii si gata.




#43
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

View Posthustyus, on 17 decembrie 2023 - 19:30, said:

Da is traficant si peste si nu stiu cum sa ascund de stat 2-300 de euro o data la 1-2-3 luni cat as vrea eu sa trimit.

Nu e nimic ilegal, pana acuma am trimis prin transfer bancar din contul meu, insa dupa cum am spus, pentru accesarea unui credit ipotecar iti cer si extrase de cont pentru ultimele luni, si se calculează solvabilitate iar eu avand sa zic lunar transfer în România, mi-o incadreaza la cost de trai si atunci imi scade suma pe care o pot împrumuta. De aceea ma gândeam ca exista un moneygram, westerunion, sau ce mai e, merg eu aici cu buletinul pun banii, merge mama cu buletinu, ridica banii si gata.
Tu chiar ne iei de fraieri. Cine ți a dat sfaturi ți au dat sfaturi proaste.
Păi dacă vrei să iei un credit ipotecar, tu din contră trebuie să demonstrezi că ai venituri și că ai bani, nu să îi ascunzi cum vrei tu sa faci acum.
Cum vrei să iei credit, dacă tu nu ai niciun venit oficial ?


#44
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

View PostCONSTANT1708, on 17 decembrie 2023 - 19:46, said:

Tu chiar ne iei de fraieri. Cine ți a dat sfaturi ți au dat sfaturi proaste.
Păi dacă vrei să iei un credit ipotecar, tu din contră trebuie să demonstrezi că ai venituri și că ai bani, nu să îi ascunzi cum vrei tu sa faci acum.
Cum vrei să iei credit, dacă tu nu ai niciun venit oficial ?
Desi omul a explicat destul de clar situatia, tu ai inteles fix pe dos.
El a spus ca banca ii considera venitul diminuat din cauza banilor trimisi in Romania, care pot fi pentru intretinerea parintilor.
OP, nu merge cu un alt cont la alta banca prin intermediul caruia sa faci acel transfer? Oricum, tot Revolut ar fi cel mai simplu pentru asta, nu vad de ce nu s-ar descurca parintii cu el, pana la urma este un card, nu e nevoie sa umble prin aplicatie.

#45
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posthustyus, on 17 decembrie 2023 - 19:30, said:

Da is traficant si peste si nu stiu cum sa ascund de stat 2-300 de euro o data la 1-2-3 luni cat as vrea eu sa trimit.

Nu e nimic ilegal, pana acuma am trimis prin transfer bancar din contul meu, insa dupa cum am spus, pentru accesarea unui credit ipotecar iti cer si extrase de cont pentru ultimele luni, si se calculează solvabilitate iar eu avand sa zic lunar transfer în România, mi-o incadreaza la cost de trai si atunci imi scade suma pe care o pot împrumuta. De aceea ma gândeam ca exista un moneygram, westerunion, sau ce mai e, merg eu aici cu buletinul pun banii, merge mama cu buletinu, ridica banii si gata.
Oricum ai da-o banca ta va vedea o iesire lunara regulata de bani pe care o va incadra oricum la cost de trai, ca scoti cash 300eur/luna si ii trimiti prin curier sau ca ii transferi bancar e aceeasi treaba, te agiti degeaba bancile nu-s proaste :) Asa ca fa-le cont de revolut parintilor, le dai cardul si pin-ul iar ei nu au decat sa retraga banii cash de la bancomat sau faca cheltuieli cu cardul direct.

#46
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
@Constantin as vrea sa incerc sa iti explic dar tu vezi doar partea negativa, asa ca ai dreptate.

@ceilalti Banca scade din salariul tau o suma fixa, care trebuie sa iti ramana pentru a te întretine. De ex aici unde is eu suma e 800e, ce e peste e solvabilitate, iar daca ai in întretinere o persoana, suma ce trebuie sa ramane pt intretinete creste(logic ca nu mai esti doar tu). Si asta nu as vrea ca banca sa creada ca am si alte persoane in intretinere. Daca eu fac retragere de pe card, banca nu are legatura.
Pana acum am transferat cont bancar-cont bancar, dar datorita motivului de mai sus, as vrea sa aleg o alta metoda pentru cateva luni.
Va mulțumesc pentru

#47
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posthustyus, on 17 decembrie 2023 - 22:25, said:

@Constantin as vrea sa incerc sa iti explic dar tu vezi doar partea negativa, asa ca ai dreptate.

@ceilalti Banca scade din salariul tau o suma fixa, care trebuie sa iti ramana pentru a te întretine. De ex aici unde is eu suma e 800e, ce e peste e solvabilitate, iar daca ai in întretinere o persoana, suma ce trebuie sa ramane pt intretinete creste(logic ca nu mai esti doar tu). Si asta nu as vrea ca banca sa creada ca am si alte persoane in intretinere. Daca eu fac retragere de pe card, banca nu are legatura.
Pana acum am transferat cont bancar-cont bancar, dar datorita motivului de mai sus, as vrea sa aleg o alta metoda pentru cateva luni.
Va mulțumesc pentru
Daca e asa cum zici tu nu ai decat variantele gen western union sau trimis prin curier insa te vor costa mai mult in comisioane si rata de schimb mai naspa.

#48
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Posthustyus, on 17 decembrie 2023 - 22:25, said:

@Constantin as vrea sa incerc sa iti explic dar tu vezi doar partea negativa, asa ca ai dreptate.

@ceilalti Banca scade din salariul tau o suma fixa, care trebuie sa iti ramana pentru a te întretine. De ex aici unde is eu suma e 800e, ce e peste e solvabilitate, iar daca ai in întretinere o persoana, suma ce trebuie sa ramane pt intretinete creste(logic ca nu mai esti doar tu). Si asta nu as vrea ca banca sa creada ca am si alte persoane in intretinere. Daca eu fac retragere de pe card, banca nu are legatura.
Pana acum am transferat cont bancar-cont bancar, dar datorita motivului de mai sus, as vrea sa aleg o alta metoda pentru cateva luni.
Va mulțumesc pentru
pai si cat dureaza sa faci creditul?Scoti o suma mai mare, vii in tara, si pana ti se aproba creditul nu mai scoti nimic.

#49
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
cel mai inteligent e sa iti faci un cont la o banca germana care are corespondent in Ro {sunt o gramada}

iti faci si un card atasat

cardul il trimiti la parinti prin posta

cand vrei sa le dai bani, bagi la tine in cont 400 eur in Germania si ei ii scot cu cardul din Romania

asa incat va apare ca tu ti-ai scos bani cand ai avut nevoie

#50
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

View Posthustyus, on 17 decembrie 2023 - 22:25, said:


@ceilalti Banca scade din salariul tau o suma fixa, care trebuie sa iti ramana pentru a te întretine. De ex aici unde is eu suma e 800e, ce e peste e solvabilitate, iar daca ai in întretinere o persoana, suma ce trebuie sa ramane pt intretinete creste(logic ca nu mai esti doar tu). Si asta nu as vrea ca banca sa creada ca am si alte persoane in intretinere. Daca eu fac retragere de pe card, banca nu are legatura.
Pana acum am transferat cont bancar-cont bancar, dar datorita motivului de mai sus, as vrea sa aleg o alta metoda pentru cateva luni.
Va mulțumesc pentru

In ce tara locuiesti, frate ca n-am mai auzit asa ceva.

#51
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
A scris ca nu ar vrea ca banca sa creada ca are si alte persoane in intretinere, deci e doar o presupunere de-a lui.

#52
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Banca de unde? Ce treaba are banca cu ce faci tu cu banii tai? Plus ca, nu te lasa sa-i transferi ca sa nu ramai fara bani, dar poti sa-i scoti pe toti cu cardul? Si aia 800 care ramana, cum ii cheltui? VIne unul de la banca cu tine sa fie sigur ca ii cheltui pe mancare si nu-i bagi la aparate?

#53
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Nu era vorba de nicio interdictie, dar banca iti acorda credit in functie de venitul disponibil, care este afectat de cheltuielile tale, ce e asa complicat de inteles?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate