Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Reumatismul de ce nu a fost eradicat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009
Ce anume face bolile reumatice să fie atât de greu de eradicat? La cati bani se baga anual in ameliorarea durerilor provocate de bolile reumatice, e cumva curios ca nu prea se cercetează subiectul sau nu sunt rezultate satisfăcătoare pentru niste boli care afecteaza mare parte din populația planetei.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru ca este o boala autoimuna si majoritatea de acest fel sunt tinute sub control, nu neaparat tratate.

#3
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
De ce ar face cineva asta? Companiile au nevoie de bolnavi care sa pompeze anual miliarde si miliarde de euro pentru bunastarea smecherilor.
De ce nu avem inca rezolvarea in cazul cancerului? Din aceleasi motive.

Si ca sa fiu optimist, avem un coleg care a reusit sa eradicheze RACEALA. Sa speram ca se ocupa acum de cancer si reumatism Posted Image Posted Image

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Raceala am cam eradicat-o si eu, in copilarie m-am imunizat la modul dur cu gripe sora cu moartea, acuma rezist mult mai bine la viroze chiar si decat cei din jur cu un regim alimentar mult mai sanatos.

Cancerul m-a enervat maxim, mi-a rapit tatal (si lui i l-a rapit la 20 de ani) cand eram mai fericit decat niciodata, da, sunt suparat ca nu se gaseste sau nu se vrea a se gasi un leac, sunt sperante doar pentru depistarile din fazele asimptomatice, de la debutul simptomelor se declara metastaza la care medicina ridica din umeri si ofera doar tratament paleativ.

Reumatismul, era problema bunicii la care am copilarit, mai avea spondiloza cervicala. E o boala a batranetii, cand incet incet te lasa toate, dar batranetea o prinzi daca iti permit laturile oncologica si cardiovasculara.

Edited by Neaceasca85, 16 December 2023 - 18:08.


#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNeaceasca85, on 16 decembrie 2023 - 18:06, said:


Cancerul m-a enervat maxim, mi-a rapit tatal (si lui i l-a rapit la 20 de ani) cand eram mai fericit decat niciodata, da, sunt suparat ca nu se gaseste sau nu se vrea a se gasi un leac, sunt sperante doar pentru depistarile din fazele asimptomatice, de la debutul simptomelor se declara metastaza la care medicina ridica din umeri si ofera doar tratament paleativ.

Reumatismul, era problema bunicii la care am copilarit, mai avea spondiloza cervicala. E o boala a batranetii, cand incet incet te lasa toate, dar batranetea o prinzi daca iti permit laturile oncologica si cardiovasculara.

View PostNeaceasca85, on 16 decembrie 2023 - 18:06, said:

Raceala am cam eradicat-o si eu, in copilarie m-am imunizat la modul dur cu gripe sora cu moartea, acuma rezist mult mai bine la viroze chiar si decat cei din jur cu un regim alimentar mult mai sanatos.
La fel si eu :)
Cancerul m-a enervat maxim, mi-a rapit tatal (si lui i l-a rapit la 20 de ani) cand eram mai fericit decat niciodata, da, sunt suparat ca nu se gaseste sau nu se vrea a se gasi un leac, sunt sperante doar pentru depistarile din fazele asimptomatice, de la debutul simptomelor se declara metastaza la care medicina ridica din umeri si ofera doar tratament paleativ.

Reumatismul, era problema bunicii la care am copilarit, mai avea spondiloza cervicala. E o boala a batranetii, cand incet incet te lasa toate, dar batranetea o prinzi daca iti permit laturile oncologica si cardiovasculara.
Nu neaparat, unii tineri au si ei reumatism.

View Postbettrik, on 16 decembrie 2023 - 17:40, said:

Ce anume face bolile reumatice să fie atât de greu de eradicat? La cati bani se baga anual in ameliorarea durerilor provocate de bolile reumatice, e cumva curios ca nu prea se cercetează subiectul sau nu sunt rezultate satisfăcătoare pentru niste boli care afecteaza mare parte din populația planetei.
Pentru ca PROFIT si GLOBALIZAREA, aka BANUL OCHIUL DRACULUI ! :)

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbettrik, on 16 decembrie 2023 - 17:40, said:

Ce anume face bolile reumatice să fie atât de greu de eradicat? La cati bani se baga anual in ameliorarea durerilor provocate de bolile reumatice, e cumva curios ca nu prea se cercetează subiectul sau nu sunt rezultate satisfăcătoare pentru niste boli care afecteaza mare parte din populația planetei.
Pentru ca e boala autoimuna cu componenta genetica.
Sunt o multime de medicamente avansate pt tratamentul reumatismului, de ex. Humira (adalimumab),

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbettrik, on 16 decembrie 2023 - 17:40, said:

niste boli care afecteaza mare parte din populația planetei.
Cam 1-2% din populatie, depinde de zona. Nu mi se pare un procent chiar foarte mare.

#8
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009
Pe mine ma deranjeaza genunchiul stang, cam din an in Pasti, dar ii dau cu Aspirina, merge uns de vreo 10 ani :D

#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Dă -o-n pana mea, ce întrebare ! Păi la mine la parter sunt așa: Dona, Dr. Max, Betano, Catena. P-ormă un amanet și un oficiu bancar. Dacă era și un second-hand, era completă imaginea societății . Ce mai, orașul în 2 minute!

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai poti eradica boli transmise de agenti patogeni - virusi, bacterii, desi se pare ca nici astea pe deplin.

Nu poti eradica ceva ce-ti face propriul organism.

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
De fapt a fost eradicat doar ca nu s-a anuntat si lumea nu stie, de asta se mai plang unii de reumatism(-ul).

#12
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Când spui boli reumatice sunt n, fiecare cu "problemele" ei. Problema lor este că sunt greu de diagnosticat și în general se tratează la modul general datorita neimplicării pacientului dar și a medicului.

Fiind boli autoimune nu se vindeca ci doar li se încetinește progresul.

E ca și cum ai spune că vrei sa scapi de bătrânețe.

Ăștia cu teoria conspirației sunteți pe lângă, nu trăim în era în care se au descoperit toate, de fapt din cauza fake news mare parte a lumii este prostita că nu se vrea.

Edited by Costel2223, 18 December 2023 - 00:16.


#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eram ironic amice..

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCostel2223, on 18 decembrie 2023 - 00:15, said:

Problema lor este că sunt greu de diagnosticat
De ce să fie greu?
Examenele de laborator și imagistica bolii reumatismale sunt bine puse la punct, ca să nu mai zic că și anamneza + examenul clinic sunt foarte sugestive.

View PostCosti_68, on 16 decembrie 2023 - 19:28, said:

Pe mine ma deranjeaza genunchiul stang, cam din an in Pasti, dar ii dau cu Aspirina, merge uns de vreo 10 ani Posted Image
Posibil să fie altceva acolo, nu reumatism…

#15
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009

View PostKarhu, on 18 decembrie 2023 - 07:22, said:

Posibil să fie altceva acolo, nu reumatism…
In mintea mea e reumatism, aspirina face treaba (placebo), de ce sa ma duc la doctor pentru alte investigatii la genunchi, daca imi gaseste nu stiu ce, cu vreo denumire mai stiintifica?
Vorba lu nea Costel de la timesnewoman: da-l in p..a mea Posted Image

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
La tine, genunchiul nefiind încă investigat, diagnosticul e cel simptomatic:
M25.5 Durere articulară

#17
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009
Acu', intre noi romanii, ma doare rar de tot si iau aspirina, eu cred ca-mi trece cu ea.

Exemplu, acum sunt in Iraq, e inceput de iarna, diferenta de temperatura ziua/noaptea, simt genunchiul din cand in cand, in special cand conduc si schimb viteza (manuala), dar practic nu ma deranjeaza.
Cand sunt in Filipine, ma doare la basca, nici nu stiu ca am genunchi

#18
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021

View PostKarhu, on 18 decembrie 2023 - 07:22, said:


De ce să fie greu?
Examenele de laborator și imagistica bolii reumatismale sunt bine puse la punct, ca să nu mai zic că și anamneza + examenul clinic sunt foarte sugestive.


Posibil să fie altceva acolo, nu reumatism…

As zice că depinde boala și de stadiul in care se afla. Daca o prinzi in faza incipienta e mai greu sa o diferențiezi, simptomele fiind asemănătoare între ele.

Eu de multi ani am probleme autoimune și fac periodic investigații de tot felul.

Am primit și un diagnostic de boala mixta de țesut conjunctiv, cu origini necunoscute ceea ce la vremea respectivă nu spunea multe.

In condițiile in care mai toate analizele și investigațiile ieșeau bine, as fi putut ignora și să mă consider sănătos, deși boala se manifesta câteodată as fi putut da vina mereu pe altceva gen vremea de afara, prea mult efort fizic, insolație etc ...

De asta zic unele sunt greu de prins, mai ales în faze incipiente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate