Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Driver wifi pt windows 11 lipsa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@mariusixy te inseli, manca-si-as gura ta! Eu nu am fost la scoala in viata mea eu am invatat singur sa scriu si sa citesc ca dupa cum vezi nu scriu prea bine da asta nu m a impiedicat sa invat

Cart despre treaba cu 'PC desktop, laptop sau mini-PC fara driver la placa da retea cu mufa RJ45 sau wireless' poti sa dai net si fara astea daca ai un smartphone care are deja internt pa el din cartela SIM sau e si telefonu conectat la internet prin wireless

Decat tre sa ai o conexiune bluetooth activa la PC sau daca n are, atuncea sa conectezi smartphonu la PC prin cablu USB si sa activezi USB Tethering in telefon si calculatoru are conexiune la internet direct din telefon daca are si el internet

Dup aia urmeaza distractia!
Cu internetu da pa telefon intri pa site u la producatoru laptopului sa downloadezi driveru la placa da retea
Dupa ce ai tras driveru, il instalezi si o sa poti conecta direct laptopu la cablu da internet sau wireless

Eu ti am zis mai sus c am am auzit ca uni useri au reusit sa downloadeze driverele direct pa telefon si apoi au bagat telefonu in calculator sa transfera driveru in PC prin cablu si sa instaleaza driveru da internet

Deci is o gramada da solutii! Dacat s ai un smartphone cu internet si cablu sub  :)

#20
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
driver wifi mediatek MT7902.
Toate driverele instalate in device manager multumita lui windows update.

#21
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Ce rahat turcesc! Deci laptopu tau are o placa da retea de la mediatek si nu exista driveru in imaginea iso la windows 10 si 11 si nici pa site u la producatoru laptopului?

Iar ca sa instalezi driveru tre s ai deja internet pa laptop ca sa pui windowsu sa cauta pe internet drivere prin windows update, da nu poti sa conectezi laptopu ca n are driveru la placa da retea wifi mediatek MT7902   :)

Solutiile fiind sa mergi la un alt PC sa cauti driveru si sa il pui pa stick si sa il multi in laptopu tau
Ori sa donwloadezi driveru in smartphone si apoi sa il descarci in laptop prin cablu USB
Sau sa dai internet la laptop prin telefon cum ai facut tu si sa pui windowsu sa cauta pe internet driveru la placa da retea prin windows update

Eu ma bucur c ti ai rezolvat problema si exista Topicu asta sa vada si altii solutia daca au aceeasi problema ca tine

#22
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Stai liniștit, ca trebuie intai sa descarci si sa instalezi driverul pentru hard, altfel nici nu poți incepe instalarea Windows. :D

Nu mi dau seama care sunt idiotii, producătorii de hardware sau Microsoft, dar a început să devină ciudat sa instalezi win..., imi aduce aminte de dischetele sistem :)

#23
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Crezand ca merg la sigur am instalat si w10 pt ca erau toate driverele pe site la acer.
Surpriza dupa instalare nu se potriveste driverul la bluetooth, wifi si video,
Fara internet aveam de instalat drivere de wifi si cred ca tot nu ii dadeam de cap.

Deci se pare ca tot windows update e sfant la instalat drivere.
Pana astazi ajunsesem la concluzia ca ideal ar fi instalat w10 sau 11, instalat drivere de pe siteul producatorului si apoi activat internet si instalat restul de drivere cu windows update.

@Prophecy ca sa am viata usoara am instalat w11 pe stick cu rufus si am dezactivat optiunea pt acces internet si cont microsoft.
Varianta 2 era sa gasesc combinatia de taste pt a trece de pasul cu activare net.
Chiar nu ma asteptam sa trebuiasca sa copiez driverele tot pe stickul cu w11.

Edited by mariusixy, 16 December 2023 - 18:36.


#24
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Eu am incercat sa caut pa calculatoru meu driverele la ACER Extensa 15 EX215-55-34HL si imi da o casuta da cautare in care sa introduc numarul da serie al laptopului, codul SNID sau numarul modelului
https://www.acer.com...ers-and-manuals
https://www.acer.com...ers-and-manuals

Deci nu mai exista posibilitatea s alegi singur modelul sau sa il cauti si sa iti arate driverele pentru modelu respectiv, tre sa bagi niste coduri sa iti arata driverele

Care o fi smenu? Sa bazeaza pa windows sa instaleaza driverele da pa internet da imbecilii da producatori nu se gandesc ca ei baga placi da retea in laptopurile lor care nu au driveru bagat in imaginea iso la windows si se creeaza un cerc vicios?


 mariusixy, on 16 decembrie 2023 - 18:45, said:

@Prophecy ca sa am viata usoara am instalat w11 pe stick cu rufus si am dezactivat optiunea pt acces internet si cont microsoft.
Varianta 2 era sa gasesc combinatia de taste pt a trece de pasul cu activare net.
Chiar nu ma asteptam sa trebuiasca sa copiez driverele tot pe stickul cu w11.
Depinde ce versiune da windows 11 instalezi! Ca nu toate versiunile cer activare cu net dacat alea Home cer

Versiunile Pro nu cer asa ceva
https://forum.softpe...ft/page__st__18

Da poate n am inteles eu ce ai vrut sa zici si am gresit

#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Laptopurile ieftine cu procesoare Intel nu vin niciodată cu wifi Intel. Au pocnitori de mediatek sau realtek. Drivere realtek nu se găsesc decât în Microsoft update catalog. Recomand aruncarea la gunoi al plăcuțelor wifi și achiziția unui Intel AX200 la AMD și AX201 la Intel. Sunt ieftine și foarte stabile. Driverele sunt deja în Windows.
Spre surpriza mea, la mine s-a instalat automat prostia de wifi realtek și am fost obligat de Microsoft să mă loghez în cont. Nici cu routerul oprit nu a vrut să mai continuie instalarea. Driverele de la producător sunt ok dar învechite. Recomand cele de la Intel sau AMD cu aplicația lor de autodetect.

Edited by Leo2006, 16 December 2023 - 19:37.


#26
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

 Leo2006, on 16 decembrie 2023 - 19:29, said:

Laptopurile ieftine cu procesoare Intel nu vin niciodată cu wifi Intel. Au pocnitori de mediatek sau realtek. Drivere realtek nu se găsesc decât în Microsoft update catalog. Recomand aruncarea la gunoi al plăcuțelor wifi și achiziția unui Intel AX200 la AMD și AX201 la Intel. Sunt ieftine și foarte stabile. Driverele sunt deja în Windows.
Spre surpriza mea, la mine s-a instalat automat prostia de wifi realtek și am fost obligat de Microsoft să mă loghez în cont. Nici cu routerul oprit nu a vrut să mai continuie instalarea. Driverele de la producător sunt ok dar învechite. Recomand cele de la Intel sau AMD cu aplicația lor de autodetect.
În ecranul de experiență la deschidere (OOBE) poți deschide linia de comandă prin combinația de taste Shift+F10 (atenție la modul de activare al tastelor de funcții și multimedia, poate fi nevoie și de Fn), acolo scrie oobe\bypassnro <Enter> și după vei avea opțiunea de a sări peste partea cu conectarea la Internet.

#27
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@pateu_98 am bagat serialul din bios
NXEGYEX00U33015E953400


#28
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
https://www.acer.com...1-compatibility

"Următoarele laptopuri, desktopuri și tablete Acer au fost testate ca fiind potrivite pentru upgradarea la Windows 11. Dacă modelul produsului dvs. nu este listat în tabelul de mai jos, înseamnă că Acer nu a testat dispozitivul și că driverele nu au fost actualizate pentru modelul respectiv. "

Evident Extensa 215-55 nu apare in tabel.
Pana mea ca driverele nu sunt ok nici pt windows 10.
Deci nu e suficient sa existe drivere pt w11 ca sa ai siguranta ca ai toate driverele ok.
Trebuie sa verifici mai intai daca modelul apare in tabel.

Deci au pus la misto pt modelul ala niste drivere de w11 ca sa nu piarda clienti.
Stiau ca e laptop ieftin si au bagat la nimereala un chipset mediatek.

#29
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Instaleaza Windows 11 ca sa poti scoate ceva performanta din acel laptop cu i3-1215U. Procesorul are 2 P-core + 4 E-core, iar Windows 10 nu stie sa lucreze cu asa ceva
Daca simti probleme de semnal pe WiFi, ia in considerare sa inlocuiesti acea placa Mediatek cu una Intel AX200

#30
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 mariusixy, on 16 decembrie 2023 - 20:15, said:

@pateu_98 am bagat serialul din bios
NXEGYEX00U33015E953400
Mersi da cod! Vad ca exista driveru la placa da retea wifi mediatek pentru windows 10 si 11
Attached File  drivere laptop Acer 2.png   133.46K   7 downloads
Attached File  drivere laptop Acer.png   130.82K   8 downloads

Da is foarte multe modele da placi wifi si tre sa fi atent pt ce placa alegi driveru ca altfel n o sa mearga
E o idee mai buna sa scoti modulu wifi si sa pui altu da la Intel cum au zis colegii mai sus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate