Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Arctic MX-4 sau Thermal Grizzly Kryonaut?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Nu am reusit ca m-a trantit o viroza urata,si de o saptamana sint la pat.Dupa ce ma pun pe picioare o s-o schimb.Apropo pasta mi-a venit siglata,nici nu se vede tubul.Ma gandeam ca e ca la alte paste,iti da tubul propriu zis si atat,la Arctic MX-4 iti da direct tubul si atat...ce atatea sigilii,nici nu stiu ce e inauntru Posted Image
Pe de alta parte,am primit deja 3 oferte sa o vand...dar nu ma pot desparti de ea,pt ca din ce am inteles cam toate 2080 ti-urile sint foarte fierbinti nu ai ce le face,la astea ori ai racire pe apa ori stai cu fan-ul la 60-80% minim,asa au fost ele prost facute,si nu doar seria 2080ti,ci si seria Ampere gen RTX 3090 care mi-as fi dorit-o...si aia se duce la 78 grade lejer.Placile din seria enthusiast flagship sint cuptoare,mereu vor fi fierbinti.De abia astept sa ma pun un pic pe picioare sa schimb pasta sa vedem ce branza face si kryonautul vietii pe care-l lauda toti ca e the best....Sint sigur ca am stricat 50 lei degeaba,mai bine ii dadeam de pomana Posted Image)
Ar fi fain ca si la procesoarele grafice sa poti face DELID ca la CPU....ar conta enorm

grizzly e firma nemteasca,si de obicei nemtii exceleaza in orice domeniu .Chiar sint curios daca si in acest segment vor excela si ma vor face fericit.

Attached Files



#38
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

 -SunRise-, on 23 decembrie 2023 - 18:05, said:

...
Ar fi fain ca si la procesoarele grafice sa poti face DELID ca la CPU....ar conta enorm

grizzly e firma nemteasca,si de obicei nemtii exceleaza in orice domeniu .Chiar sint curios daca si in acest segment vor excela si ma vor face fericit.
Prosesoarele grafice vin cu delid din fabrica, nu au heatsink pe gpu.

Of fi Grizzly firma nemteasca, dar vine in ambalaj din plastic. Mie MX4 mi-a venit in cutie de carton (ecologica) sigilata.
La procesoarele grafice nu prea conteaza conductibilitatea termica pentru ca pastila e mare si transferul termic e foarte bun indiferent de pasta. Ce conteaza mai mult este stbilitatea in timp. Ce folos ca ai pasta foarte buna daca dupa o jumatate de an trebuie inlocuita si odata cu pasta mai ai nevoie si de paduri. Nu mai spun ca ai o mie de surburi la cooler si e greu de montat corect.

Edited by sys, 26 December 2023 - 14:09.


#39
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
gata azi am schimbat si pasta Grizzly dar nu ma pot pronunta daca e bine sau rau,adica nu-mi dau seama.In idle placa are 22 grade fata de 19-20 cu vechea pasta,dar in schimb in load sa zic ca mentine mai bine temperatura.In Alan Wake 2 cu fan-ul setat la 70% parca vad ca nu mai trece de 66 maxim 70 grade cu o temperatura ambientala in balcon de 15-17 grade sa zic
Nu stiu ideea e ca placa asta Aorus e calda ea prin definitie.Sa zicem ca 66 grade e ok in load.....la vara o sa mai am o laie temperatura astaPosted Image
Cand o sa mai am timp o sa incerc sa aplic si arctic MX-6 sa vedem si cu aia cum e,dar nu cred ca prea curand,m-am saturat de placile astea video ca de mere acre....

Attached Files


Edited by -SunRise-, 28 December 2023 - 13:24.


#40
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Eu cred ca sunt ok tempraturile. Ramane de vazut cat rezista in timp si cum o sa se descurce la vara.

#41
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
e mediocru pe racire Aorusu asta,asta e problema/Are o gramada de luminite si fente si am impresia ca radiatorul nu  raceste bine.E prost construit din fabrica.Sint 100% sigur ca alte modele de 2080Ti nu depasesc 65 grade in conditiile de polul nord cum am eu in balcon.
Eu am mai avut un 2080Ti modelul Gaming  trio,da placa aia era aproape dublu ca marimi.Am avut-o in vara,si cu fanul setat la doar 60% nu depasea 65 grade,si vara cand erau 30 grade in balcon.....
Asta am avut-o in trecut

https://www.techpowe...ming-trio.b6235

#42
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Eu am avut probleme cu temperaturile pe toate placile video gigabyte pe care le-am avut. Sa nu mai aud de ele din cauza asta.
Era un top cu temperaturile pe seria 30xx si cele mai fierbinti erau gigabyte. Nu stiu cum au reusit sa-si faca renume de brand premium.

#43
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
ca sa nu mai am probleme cu temperaturile vietii,trebuie sa joc jocuri care nu depasesc 80% load.Pana in 80% load e super,cum ajunge la 90% si trece, se incinge rau.Asta e viata nu am ce face....
pe viitor si eu am sa ocolesc firma asta Gigabyte,nu am stiut ca stau asa rau.Cred ca si Palitu-ul ala statea mai bine pe temp. fata de asta.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate