Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Noi masuri de securitate pentru telefoanele furate

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Apple introduce noi masuri de securitate pentru a descuraja furtul telefoanelor Apple. Era si timpul ca Apple sa vina cu aceste schimbari. Sa speram ca si ceilalti producatori vor implementa masuri asemanatoare.





"Apple anunță măsuri de securitate mai stricte pentru protejarea datelor iCloud, descuraja furturile de telefoane iPhone.

Potrivit informațiilor apărute în publicația Wall Street Journal, Apple a decis să adreseze ia atitudine față de problema creșterii alarmante a incidentelor în care posesorii iPhone aflați în spații publice sunt urmăriți în timp ce-și introduc codurile de securitate, iar apoi telefoanele le sunt furate. Odată ce aveau dispozitivul și codul de acces, hoții puteau activa cheia de recuperare sau genera una nouă dacă aceasta a fost deja activată, relatează publicația. Hoții de telefoane reușeau astfel să blocheze utilizatorii din toate conturile lor, obținând acces și la informațiile de plată salvate, golind conturile bancare.

Concepută pentru a proteja atât utilizatorii (împotriva agresiunii fizice) cât și informațiile sensibile aflate pe dispozitivele lor, funcția Stolen Device Protection trebuie activată manual din setările iPhone.


Ce obții dacă activezi Stolen Device Protection:
  • Nivelul de securitate iPhone va fi ajustat automat pe baza locației în care te afli. Spre exemplu, dacă cineva încearcă să schimbe parola Apple ID dintr-o locație nerecunoscută de telefon (ex. pe stradă), telefonul va solicita mod automat autentificare Face ID sau Touch ID. Chiar dacă autorul reușește să treacă de verificarea inițială (ex. îndreptând telefonul către fața victimei), schimbarea parolei este lăsată în așteptare pentru încă o oră, după care telefonul va solicita din nou o confirmare Face ID/Touch ID.
  • O altă ajustare importantă ține de activarea cheii de recuperare, una din modalitățile folosite de hoți pentru a bloca resetarea parolei Apple ID și obține acces în contul iCloud, folosind numărul de telefon sau adresa email. Astfel, și pentru folosirea cheii de recuperare va fi cerută o dublă confirmare Face ID/Touch ID, cu timp de așteptare de o oră.
  • O altă măsură de securitate importantă este solicitarea scanărilor Face ID/Touch ID pentru orice accesare a parolelor de la aplicațiile bancare, salvate în Apple iCloud Keychain. Astfel, vei mai putea folosi direct parola telefonului doar dacă te afli într-o locație recunoscută.
Testată deocamdată cu utilizatorii Beta, funcția Stolen Device Protection va fi inclusă cu una dintre actualizările viitoare de iOS."

https://zonait.ro/ap...ice-protection/

Edited by alex342, 14 December 2023 - 09:09.


#2
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Acum au motive să vină și cu creșteri de preț. Oricum aceste schimbări sunt binevenite. O să facă hoțul să se gândească de 2 ori înainte să mai fure un IPhone... si să renunţe, evident. Furi IPhone doar pentru piese .

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Vad ca dati prea  multa credibilitate la prosti,se vor fura in continuare,mereu se va gasi cate un prost bucuros ca a prins o afacere buna cumparand un tel scump la pret bun.

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Am citit si eu despre asta. O chestie buna, parerea mea...

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View PostMarincos, on 14 decembrie 2023 - 09:16, said:

O să facă hoțul să se gândească de 2 ori înainte să mai fure un IPhone... si să renunţe, evident. Furi IPhone doar pentru piese .

Nici asta nu prea mai este viabila. Risti ca telefonul care primeste piesele respective sa nu le recunoasca.

Edited by alex342, 14 December 2023 - 09:41.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
In curand telefonul va fi dotat cu un ac pentru analize de sange :P

#7
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Un motiv ca o panaramă cu ecran de 60hz să coste cu 300 epuroi mai mult.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
Echivalența pentru oamenii simpli, utilizatori de Android (am avut si eu un iPhone 6 candva - castigat la tombola! - care mi-a fost ciordit ori l-am pierdut dupa un an, la o betie) ar fi ca daca esti prost si-ti vede cineva PIN-ul cand deblochezi telefonul, ti-l "imprumuta" ulterior, iti schimba parola contului Google si-ti fura banii & followerii de pe TikTok? Posted Image

Edited by __Dan__, 14 December 2023 - 13:40.


#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cred că unii sunt cam paranoia.
Cu telefonul furat și datele bancare furate.

#10
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Ala care fura, fura telefonul, poate sa fie apple samsung dacia logan ....
Deci, cu ce m-ar ajuta aceste N masuri de securitate?
Eu am un android, am amprenta si cod, mi-l fura, ce face cu el? Il reseteaza si il poate folosi, eu oricum 'primesc cadoo" altul.
Posesorul de iPhone (.. .fostul) are N masuri de siguranta, pentru care plateste, ramane fara telefon, cel care l-a furat nu il poate refolosi, dar il vinde pentru piese (este plin OLX-ul), dar el tot fara bujuterie ramane.

Concluzie: datele nu le poate accesa, si oricum, ce mare cacat aveti prin telefoane?!?

Deci, marketing 102%

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmarius2k, on 14 decembrie 2023 - 14:29, said:

....Concluzie: datele nu le poate accesa, si oricum, ce mare cacat aveti prin telefoane?!?
Deci, marketing 102%
Daca la noi, o tara ramasa cu vreo 50 de ani in urma vestului nu se intampla, nu inseamna ca nu exista locuri unde intr-adevar e utila chestia asta.
De exemplu, pe la americani deja au paznici inarmati cu AR-15 fiindca veneau hotii si iti furau masina cu tot cu plinul facut, dar la noi de-abia daca iti fura portofelul daca nu inchizi masina cand mergi sa platesti plinul. Si asta, doar prin Cuca Macaii la benzinarii dubioase.

Edited by Hider141, 14 December 2023 - 15:05.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Mi-ai adus aminte de știrea asta.
https://www.google.c...nut-2537930/amp

#13
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostHider141, on 14 decembrie 2023 - 15:04, said:

Daca la noi, o tara ramasa cu vreo 50 de ani in urma vestului nu se intampla, nu inseamna ca nu exista locuri unde intr-adevar e utila chestia asta.
De exemplu, pe la americani deja au paznici inarmati cu AR-15 fiindca veneau hotii si iti furau masina cu tot cu plinul facut, dar la noi de-abia daca iti fura portofelul daca nu inchizi masina cand mergi sa platesti plinul. Si asta, doar prin Cuca Macaii la benzinarii dubioase.
Sa fim seriosi!

Edited by futurist, 14 December 2023 - 15:29.


#14
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
o vi vrut sa spuna pe la americanii aia mai la sud ... acolo da, dar cine te pune sa iti iei avion?
ia sa iei un junghi ...

#15
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Colegul Hider se refera la aceste benzinarii ale caror proprietari au angajat paza cu oameni armati.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZjQ3duaBKP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View PostValy_User, on 14 decembrie 2023 - 14:18, said:

Cred că unii sunt cam paranoia.
Cu telefonul furat și datele bancare furate.

asta se aplica in Ro  !   daca ai cum  este pe ,,afara ''   cardurile de credit !  sau cardul  apple   sau optiunea cumperi acum si platesti mai tarziu   sau   o multime  de  conturi  salvate in wallet ca de ex   bilete avion , acces  la parcare   ,  carduri  de  bonificatii     ....  nu ai mai vorbii  . sunt oamenii care  prefera IOS  pentru siguranta datelor   si nu pentru  fotografii    sau  sa arate ca are Iphone

#17
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Eu prefer Iphone și pentru fotografii, aspect premium dar și pentru siguranța. E ce trebuie!

#18
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.12.2023
O sa se fure si sa se gaseasca workarounduri mereu pentru functiile astea, cate softuri sunt pe internet si pentru cele MDM, nu stii niciodata ce mai inventeaza astia, deci, poate sa fie ios, android, ca tot se va fura daca chiar e cazul :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate