Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Reprofilare, UK > Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Salutare, cu umilinta va cer ajutorul,

In urma unor probleme de sanatate si operatii sunt in situatia in care va trebui sa stau o perioada la pat, in Romania, am si revenit aici pentru probabil cativa ani. Pana acum am lucrat in UK in domeniul "IT", nu am cine stie ce calificare, faceam lucruri simple insa pentru un salariu decent.

Problema e ca sunt in Ro si am nevoie urgenta de un job, as vrea sa ma axez pe principalele mele skilluri pe care le-am cam ignorat.

Primele joburi au fost in sales - telefonic RO cat si ENG la alta firma; in Ro cat am lucrat mergea perfect, avansasem in cateva saptamani la a fi cel mai bun din firma, apoi m-am delasat, schimbat joburi, parasit tara etc. Deci cred ca mai practic si rational este sa lucrez in vanzari pentru ca aici este treaba mea. Prefer telefonic / online decat vanzari face to face, asa am lucrat inainte, asa sunt mai ok. Imi puteti spune o parere, in ce directie sa ma indrept ? la ce firm sa aplic ? daca ar avea si posibilitatea de work from home pentru mine ar fi paine, pentru ca sunt praf cu banii si nu stiu daca ajung pe santier maine sau poimaine.

M-am gandit si la firme out of RO care pot angaja din RO work from home, cu salarii de bun simt, daca e posibil, unde le-as gasi ?

Pe cand aplicam eu si incepusem munca foloseam ejobs... acum nu stiu neam unde si ce plaforma e mai utila in cazul meu.

Cu stima, astept ceva raspunsuri mature, serioase

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Ce făceai în UK în IT nu poți face și în România? În domeniul ăsta e mai relaxată treaba cu work from home.
Altfel, găsești work from home cam pe la orice corporație, însă destul de rar fără a trece deloc pe la birou.
Platformele cele mai folosite sunt LinkedIn și Best Jobs.

#3
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Nu, aici imi iau bani pe acelasi lucru cam de o paine, nici atat. Intrebarea ramane on topic, sales. LinkedIn si Best Jobs zici, alright, cineva ceva firme unde pot sa ma dedic complet in sales si sa am o sansa macar la un trai decent ?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Nu cauți anumite firme, ci cauți domenii în care se pretează work from home pe zona de vânzări și în care te poți angaja cu un minim de cunoștințe în domeniul respectiv. De exemplu în zona vânzări auto e exclus wfh, in timp ce pe vânzări IT ți se cer cunoștințe tehnice.

Identifici acele domenii, intri în platformele de recrutare, pui filtru pe acele domenii, pe tip job vânzări, pe lucru de acasă, nivel de experiență cum crezi tu, oraș și vezi ce apare disponibil.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Initiator, ce anume vindeai la telefon și în ce perioada/cu câți ani în urma?
Vezi tu, pandemia, criza economica, războiul din Ucraina, țepele de tot felul, au făcut ca oamenii sa devina reticenți, mai prudenți cu banii lor.
Pentru început LinkedIn, best Jobs și eJobs sunt suficiente ca să începi căutările de joburi. Încearcă să-ți găsești pe LinkedIn foști colegi (de liceu, de la fostul loc de munca), sa te conectezi cu ei, să-ți crești rețeaua de contacte și îți setezi alerte de job, sa primești notificări atunci când apar joburi care ți s-ar potrivi.
Însănătoșire rapida și multa bafta, sa te angajezi cât mai rapid. Acum e o perioada oarecum "moarta" dpdv al angajărilor, mulți dintre cei care intenționează sa părăsească un job așteaptă sa încaseze al 13-lea salariu, prima de Crăciun sau bonusul de final de an, apoi vine perioada de sărbători/concedii, abia după aceea isi înainteaza cererea de demisie/încetare contract cu acordul părților. Din ianuarie-februarie încep sa se mai miște lucrurile pe partea de angajări.
Nu spun asta ca să te descurajez, ci ca să nu fii dezamăgit sau sa te dai bătut   în scurt timp.

#6
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Poti lucra din RO pentru Vodafone UK ca si customer support si ai salar de UK full time :naughty: .
Poate merge remote working si de la alte companii care necesita relatii cu clientii.
Dar vezi, ca odata/doua ori pe an tre sa iei bilet de avion si sa mergi la niste cursuri mandatorii.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
1. dacă te angajezi la firmă din .ro, atunci salariul va fi unul jegos (mai ales în ce domeniul zici tu că dorești)
2. continuă să cauți un job pe site-uri din uk (gen indeed, reed etc), iar acolo selectezi „remote”
2.1. faptul că știi engleza bine este un avantaj bun... plus experiența anterioară de lucru-n uk!

#8
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Da, asta voiam sa fac insa m-a speriat cineva cu "ii trebuie pfa/srl" nu stiu ce nene ca sa platesti taxe daca iei bani din afara si ajungi sa nu ramai cu niciun ban. Pe bune treaba sau ? mi s-ar parea mizer sa fie real, totusi nu suntem in North Korea sa fim in puscarie sociala

#9
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Un mic offtopic ca sa nu deschid alt topic pentru o mica intrebare.
Si eu locuiesc in UK dar eu am 7 ani experienta ca si carer/assistant carer. Daca as veni in ro , prin ce domenii as putea lucra? ca eu n-am vazut carehome-uri la Botosani :lol: .

#10
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Aici e grav rau de tot, as fi ramas in UK dar asta este. Efectiv in RO se simte mirosul de colonie cologne tati... strong, pana si in Turcia sunt preturile la jumate fata de RO

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

 MocanuLegos, on 14 decembrie 2023 - 12:30, said:

Da, asta voiam sa fac insa m-a speriat cineva cu "ii trebuie pfa/srl" nu stiu ce nene ca sa platesti taxe daca iei bani din afara si ajungi sa nu ramai cu niciun ban. Pe bune treaba sau ? mi s-ar parea mizer sa fie real, totusi nu suntem in North Korea sa fim in puscarie sociala
Nu îți trebuie PFA, eventual doar să declari veniturile in Romania, dacă nu ai rezidenta fiscala in UK.

#12
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Aha deci ala mintea, foarte interesant.......... cati oameni baga bete in roate in tara asta incredibil !

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
PFA era până anul acesta o metoda de optimizare fiscala, dacă lucrai pentru firme din afară... atât tot.

#14
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Deci se poate lucra foarte ok de acasa pentru firme din afara la salarii necoloniale; mai are cineva astfel de experiente prin sales ? mi-ar fi super utila o parere de la un angajat

#15
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Multumesc pentru raspunsuri tuturor, ma simt putin mai increzator acum of

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 MocanuLegos, on 14 decembrie 2023 - 13:21, said:

Aici e grav rau de tot, as fi ramas in UK dar asta este. Efectiv in RO se simte mirosul de colonie cologne tati... strong, pana si in Turcia sunt preturile la jumate fata de RO

Greșești, nu e deloc așa, nici în privința noastră nici în privința Turciei. Ăia chiar au probleme grave de ceva timp. Noi, cu toate problemele noastre, avem totuși stabilitate.

#17
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Stabilitate in saracie ,da. Aici nu pot sa cumpar hrana pentru o saptamana, acolo cumparam pentru o luna. Same jobs

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Și ce salariu ar trebui să ai aici pentru a nu fi "în sărăcie"?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate