Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Revolutie in materie de salarii, conditii de munca etc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

 P-I-G, on 13 decembrie 2023 - 14:06, said:

o minciuna frumos ambalata.
Sa zicem ca in Germania ai salariul de 1500 de euro si un pachet de tigari costa 5 euro. De aici rezulta ca poti sa cumperi 300 de pachete pe luna.
In Romania ai 3000 de lei salariu si un pachet costa 20 de lei. de aici rezulta ca poti sa cumperi 150 de pachete. Si am fost darnic u 3000 de lei cand ai multa lume ce lucreaza pe mai putin.
EXACT ASA STAM LA TOATE! LA JUMATE PUNCT RO

Asta este un calcul aiuristic si prin urmare gresit. Din fiecare salariu trebuie sa scazi costurile necesare dupa care sa compari ce ramine sub linie

 business11, on 13 decembrie 2023 - 14:19, said:

Eu sunt de parere ca ne confrontam la nivel european cu aceasta probleme. Numarul ofertelor sunt mai ridicate decat este cererea, asta unul la mana. Doi, odata cu inflatia si cu lipsa de angajati, salariatul stie ca poate cere o marire de salariu sau cere de la bun inceput un salariu foarte ridicat. Iar multe companii ori nu dispun de resursele financiare sa ii plateasca cu salariile respective, ori nu vor.

La ce fel de oferte te referi? Marfuri, sau locuri de munca?
In Austria maririle de salarii tin de contractele colective, deci despre ce anume vorbesti in legatura cu inflatia?

#56
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

 alex342, on 13 decembrie 2023 - 10:38, said:

Sa intram si noi in zona euro. O sa ne fie foarte greu la inceput, dar este un lucru necesar.
Crezi?
Am prieteni, rude, fosti colegi, cunostinte de tot felul plecati si stabiliti in vest de foarte multi ani.
Cand a trecut Italia la euro, mi se plangeau aia de acolo ca s-a intamplat un fenomen "romanesc". Preturile au sarit busc. Cele 4 lire italiene la un produs s-au facut 4 euro. Si toate la fel. A fost scandal national degeaba. Politicienilor le convenea ca asa intrau mai multi bani la buget din taxele comerciantilor.
Iar eu imi amintesc cand s-a facut denominarea la noi. Primul soc si cearta cu o patroana de magazin in garaj a fos fix in ziua cand s-au schimbat preturile. Am mers sa iau o smantana. Care cu o zi inainte fusese 140 lei. Ar fi trebuit ca noul pret sa fie 0,14 lei. Dar era... 3 lei! Fii atent, nici macar 1 leu. Am intrebat: de ce? Raspunsul (stupefiant): Pai ce pret e ala de 14 bani?
Au luat politicienii masuri? Nu.
Fii sigur ca daca trecem la euro se va intampla la fel cu preturile. Dar nu si cu veniturile. Plus ca vanzatorii nostri si-au luat obiceiul de a nu mai da rest maruntisul. Niciodata, nimic sub un leu. Nu in hipermarketuri, dar oriunde in rest, da. Daca nu iti dau 0,50 euro... iata sunt acum 2,5 lei.

#57
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,181
  • Înscris: 07.11.2006

 98521457, on 13 decembrie 2023 - 10:33, said:

De ce nimeni nu cere reducerea preturilor, taxelor, etc, pentru a face fata? Cresterea salariilor duce automat la cresterea preturilor si a tot ce este de plata. Si o tinem intr-un cerc vicios.

Pentru ca in Romania niciodata cand s-au redus, rar, e adevarat, taxele sau impozitele, preturile nu au scazut.

 alex342, on 13 decembrie 2023 - 10:22, said:

"Profitul FAN Courier, în scădere: Am fost nevoiți să majorăm semnificativ salariile. Nu mai găsim șoferi, nu mai găsim curieri, nu mai găsim manipulanți."

https://www.profit.r...oldova-21420420

Entrepreneurii aia eroi ar trebui sa arate punctual ce inseamna sa majoram semnificativ salariile. Macar procentul, ca tot suntem in lumea statisticelor.
Nu de alta, dar in teren situatia nu-i chiar roza in acest domeniu.

#58
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,283
  • Înscris: 30.07.2006

 Pavel54, on 13 decembrie 2023 - 13:49, said:

Scaderea natalitatii combinata cu exodul multora in west e logic ca duce la o criza de angajati

Baliverne
1 milion de tineri nici nu lucreaza nici nu studiaza, stau acasa.

#59
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,101
  • Înscris: 25.06.2007

 98521457, on 13 decembrie 2023 - 14:48, said:

o smantana. Care cu o zi inainte fusese 140 lei. Ar fi trebuit ca noul pret sa fie 0,14
Nu mai tii tu minte bine:  nu avea smantana cum sa fie 140 lei inainte de denominare, probabil 14.000 era.
Si oricum ai facut calcului aiurea, 140 lei ROL s-au transformat in 1.4 bani RON

#60
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.12.2019

 gushpi, on 13 decembrie 2023 - 13:18, said:

adică-mi dai dreptate: 54% trăiesc de pe o zi pe alta...
și ăștia-s din ăia care au un fluturaș de salariu
și-ncă 10% șomeri + cei ieșiți din șomaj (nu că s-au angajat Posted Image )

deci ce zice ăla cu media la 900 de euro, nu-i decât un nătăfleț care tulbură apele... Posted Image
(sper - spre binele său - că am ghicit, altfel nu-i decât un analfabet funcțional...)

Nu chiar nataflet, el undeva are dreptate cu salariul mediu, doar ca realitatea zice ca cel median e mult mai relevant .
Statistica asta e asa...interpretabila daca pot sa zic...Eu vad 2 extreme aici
1. Prima extrema care ia datele si zice: uite: traim bine ! ( complet nerelevant pentru mai bine de 50% din populatia tarii --> care munceste adica )
2. A 2a extrema care baga exemplul cu: daca pui o mana intr-o oala cu apa clocotita si cealalta mana intr-o oala cu apa aproape inghetata, in medie ti-e bine ..Adica fac ridicol de statistica

Statistica ne poate ajuta sa ne facem o idee a realiatii, nimic mai mult, dar depinde de fiecare ce concluzii vrea sa extraga.
A mea e in continuare ca e inca saracie multa in RO ( desi mult mai bine decat era acum ceva ani ).
Si am avansat in ciuda "minunatilor" conducatori, nu datorita lor.

#61
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
poate o parere mai putin populara, dar de ce ne tot legam de salariul minim in Romania? .. parerea mea e ca acel salar e un pas intermediar, pana inveti o meserie. Apoi, in orice domeniu poti sa cresti, inclusiv constructii ( vorbesc din experienta, am ajuns din necalificat sef de echipa ). Apoi, daca inveti o meserie, oricare ar fi, incepi sa cauti locuri de munca mai bune, care implica chiar sa pleci din orasul natal ( eu, am schimbat vreo 4 orase ).

Daca cine asteapta sa aiba o viata normala, sa creasca macar un copil, sa aiba un apartament al lui, doar cu salariul minim, mi se pare ca e total gresit. Daca ai 50 de ani, si tot pe salariul minim esti, ceva e gresit total cum intelege aceea persoana societatea noastra...

Voi considerati ca salariul minim = efort minim = viata normala?

PS: stiu ca scriu gresit in romana Posted Image, dar sper ca mesajul se poate intelege.

Edited by taosil, 13 December 2023 - 16:29.


#62
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 13.07.2011

 Zuckerwatte, on 13 decembrie 2023 - 14:45, said:


La ce fel de oferte te referi? Marfuri, sau locuri de munca?
In Austria maririle de salarii tin de contractele colective, deci despre ce anume vorbesti in legatura cu inflatia?


Ofertele de locuri de munca, se subintelege.

Contractele colective din Austria nu sunt disponibile in toate sectoarele. Contractele colective specifica valori de referinta salariale, iar salariu nu are voie sa se afle sub aceste valori de referinta, adica un minim. Ajustarea la inflatie sau mai bine spus clauza de inflatie, este intalnita in contractul de munca, nu in contractul colectiv (dar in general exista un flatrate, adica un procentaj de 1 sau 2%, care iti ridica salariul anual indiferent de adevarata inflatie). Ce spui tu este actualizarea salariala in contractele colective care se poarta intre sindicate si care nu au loc in fiecare an in fiecare sector. Contractul colectiv pentru domeniul "metalurgic" este negociat in fiecare an. In vanzari si retail in schimb nu. Contractul colectiv pentru angajatii birourilor de avocatura este negociat odata la 3-4-5 ani.

Cu toate acestea, eu ma refeream la faptul ca salariile sunt negociate pe baza experientei, a diplomelor si a calificarilor si sunt, de obicei, cu mult peste valorile de referinta ale unui contract colectiv.

#63
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

 taosil, on 13 decembrie 2023 - 16:28, said:

Voi considerati ca salariul minim = efort minim = viata normala?

Tu intelegi gresit termenul minim. Si este aiurea la noi acest concept de "salariu minim". In tarile cu apa calda nu exista acest termen ci exista plata pe ora care in anumite tari nu poate scadea sub un anumit prag impus de lege.
Si apropo, nu inteleg de unde ai scos ineptia aia "salariu minim=efort minim" ?

Edited by alex342, 13 December 2023 - 17:53.


#64
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 06.08.2015
multi confunda salariul minim cu mediu .

minim prin definitie e un salariu impus de stat sub care angajatorul nu iti poate da. nu iti asigura o decenta in trai.

mediu- aici e alta mancare de peste. aici iti confera un trai normal spre binisor. dar ca sa iei un salariu mediu , probabil (sigur) ai o meserie mai buna decat un casier.
faptul ca lumea se frustreaza la minim, e doar din neputinta si limitare cognitiva.
vrei mai mult? du-te in alta tara, daca consideri ca e mai bine, sau pune mana si invata ceva nou, ce iti asigura o paine mai pufoasa.

adevarul e ca nu vrem sa iesim din bula de confort, automat apar frustrari intre paturile sociale .
nu muncesti tu, nicio problema vine un pakistanez care o sa faca munca.
cand o sa se epuizeze si forta din lumea a3a, atunci intervine technologia.

Edited by gogosaru100, 13 December 2023 - 18:01.


#65
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

 alex342, on 13 decembrie 2023 - 17:51, said:

Tu intelegi gresit termenul minim. Si este aiurea la noi acest concept de "salariu minim". In tarile cu apa calda nu exista acest termen ci exista plata pe ora care in anumite tari nu poate scadea sub un anumit prag impus de lege.
Si apropo, nu inteleg de unde ai scos ineptia aia "salariu minim=efort minim" ?

Se numeste tot salariu minim, indiferent de forma in care se stabileste

#66
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009

 alex342, on 13 decembrie 2023 - 17:51, said:


Si apropo, nu inteleg de unde ai scos ineptia aia "salariu minim=efort minim" ?

Poate efort nu e termenul corect, responsabilitate minima e mai clar?

De obicei, din experienta, cei care au salar minim nici nu se chinuie sa fac ceva extra la munca.

#67
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

 taosil, on 13 decembrie 2023 - 18:08, said:

Poate efort nu e termenul corect, responsabilitate minima e mai clar?

De obicei, din experienta, cei care au salar minim nici nu se chinuie sa fac ceva extra la munca.

N-au cum sa faca ceva extra, daca nu este definit in descrierea din fisa postului. Salariul minim este platit pentru munci necalificate. Unele dintre ele sint prestate si de catre studenti, sau elevi in timpul liber. Impartit de ziare, aranjat lazi cu sticle goale, carat galeti cu mortar in constructii....din astea

#68
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
Nu sunt de accord, ca necalificat de ex in constructii, faci curat, "dai la mana" materie prima la muncitori calificati,corect?

Extra insemna sa iti dai interes, sa inveti ce fac alti, sa stai peste program ca sa inveti meserie. Daca faci asta, si ai si putin noroc, poti creste profesional. E un exemplu, dar cred ca se poate aplica si la alte servicii.

#69
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Bine punctat cu tariful orar, un necalificat ia sub 14 euro la oră, pe cănd un meseriaș sare în mod uzual de 30.

#70
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
@taosil ce zici tu acolo este o chestie teoretica departe de realitatile din teren. N-ai ce invata din impartuitul de ziare pe la case, spre exemplu. Statul peste program este iarasi degeaba. Nu sta nimeni peste program ca sa invete necalificatul tot felul de chestii. Muncile calificate in constructii au la baza niste scoli care inseamna teorie combinata cu practica.
Bine, io vorbesc despre ceea ce se intelege prin lucrurile astea in occident. In Romania poate fi altfel

#71
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
Presupun ca in occident ai diferite programe de formare, sa te ajute sa treci de la necalificat la munca calificata. La noi, trebuie sa dai tu din coate, nu ii pasa altcuiva de tine.

#72
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
Programele alea se numesc scoli de calificare. Treci printr-un program de scoala cu teorie flancata de practica. Acesti ucenici, ca sa zic asa, nu se incadreaza la legislatia care vizeaza salariul minim. Asta inseamna ca pe durata scolii de calificare banii incasati pot fi mult mai putini

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate