Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Infiltratii apa sub streasina casei

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Ce e cu adevărat interesant e în poza a treia, sus de tot: folia plina de apă.

Cuiele alea care au ruginit în vârf ca se prelinge apă pe ele, dacă erau bătute cum trebuie ar fi dus apa în capriori, adică putrezea tot.

Cred ca n-ai alta soluție decât sa refaci acoperisul cum trebuie: pus alta folie peste astereala (anticondens, nu bariera de vapori sa transpire sub ea, bătut cele doua rânduri de șipci, pus tabla).
Nu știu ce recuperezi din tabla actuala fiind deja gaurita. Și nu știu dacă folia instalata e de care trebuie. Mulți "meseriași" habar n-au ca exista 2 tipuri.

#20
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
asta e exemplul perfect de materiale folosite prost , unde nu trebuie si de cine nu trebuie, intr-un pod ne-izolat nu trebuie sa existe folie anti-condens , sau bariera de vapori  , marketingul e puternic, clientul cere , dezvoltatorul pune asta iese .

aerul cald(caldutz, sau ceva mai cald decat aerul exterior) cand atinge o suprafata rece ( gen astereala, capriorii, tabla, bariera vietii de vapori etc.)  va condensa cand diferenta de temperatura o permite  

ai mai multe variante ...

izolezi planseul si ventilezi podul ( adica 2 gauri in parti opuse sa se ventileze natural)\

izolezi acoperisul.... corect

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Nu-mi dau seama exact care e problema, insa probabil e o buleala maxima partea de montaj acoperis.

Cuiele alea care ar fi trebuit sa fixeze astereala de grinzi sunt pe langa. Trecand peste asta, nu inteleg ce au facut - au batut cuiele prin folia anticondens????

In poza 2 sus/dreapta, par grupate si niste varfuri de surub autoforant (de tipul celor care fixeaza tabla).

Parerea mea - la vara ar trebui decopertat si refacut acoperisul corespunzator.
Scoase cuiele alea batute pe langa, batute cuie acolo unde trebuie; apoi pusa folie de calitate montata cum trebuie (are fata permeabila si cealalta impermeabila), facut caroiaj din sipca si montata tabla noua.

Asa cum e facut acum, nu doar ca se va degrada rapid de la umezeala/apa; dar risti si sa-ti ia o vantoasa tabla de pe casa....

#22
alexandrub1

alexandrub1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2016

 superbec, on 12 decembrie 2023 - 14:50, said:

asta e exemplul perfect de materiale folosite prost , unde nu trebuie si de cine nu trebuie, intr-un pod ne-izolat nu trebuie sa existe folie anti-condens , sau bariera de vapori  , marketingul e puternic, clientul cere , dezvoltatorul pune asta iese .

aerul cald(caldutz, sau ceva mai cald decat aerul exterior) cand atinge o suprafata rece ( gen astereala, capriorii, tabla, bariera vietii de vapori etc.)  va condensa cand diferenta de temperatura o permite  

ai mai multe variante ...

izolezi planseul si ventilezi podul ( adica 2 gauri in parti opuse sa se ventileze natural)\

izolezi acoperisul.... corect

Am mai primit acest raspuns cu izolarea termica a podului. O sa montez vata bazaltica cu folie de aluminiu zilele următoare pentru a elimina aceasta posibilitate. Mulțumesc pentru răspunsuri tuturor!

#23
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
rezolva intai cu tabla, inainte de a izola planseul

Edited by stefan0011, 12 December 2023 - 18:56.


#24
alexandrub1

alexandrub1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2016

 stefan0011, on 12 decembrie 2023 - 18:51, said:

rezolva intai cu tabla, inainte de a izola planseul


A fost azi cineva care s a urcat pe casa, a verificat daca suruburile sunt montate bine si a zis ca din punctul lui de vedere suruburile sunt puse bine..el mi a zis de izolarea termica a podului..

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema ar trebui remediată de dezvoltaror. Eu zic să te interesezi de legislație, eventual discută cu un avocat sau jurist.
  Cred că intră la vicii ascunse, deci vreo 10 ani ar fi cam în sarcina dezvoltatorului.

Edited by PoeOvidiu, 12 December 2023 - 20:30.


#26
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 alexandrub1, on 11 decembrie 2023 - 20:13, said:

Este pusa pe folie direct, din ce am vazut eu. O solutie ar fi izolarea podului cu vata minerala/alta alternativa?
Eroare de montaj tabla. Asta duce chiar si la pierderea garantiei la tabla in caz de ceva.
Nu exista spatiu de ventlatie intre tabla si folia condens. Plus capetele acelui spatiul acoperite cu ceva perforat (antipasari), pentru ventilare optima.

#27
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 alexandrub1, on 11 decembrie 2023 - 20:13, said:

Este pusa pe folie direct, din ce am vazut eu.

Nu cred ca este pusa direct pe folie. M-am uitat cu atentie la cel de al doilea set de poze, si in nici una nu am vazut capete de suruburi autoforante. Un surub are 3,5 cm iar scandura 2,5 cm, deci ar fi trebuit sa vezi cateva sute de capete de suruburi care ies prin astereala.


 stefan0011, on 11 decembrie 2023 - 17:04, said:

chiciura doar la imbinarea cu streasina...?

Daca te uiti atent in poze, se vede ca umezeala respectiva apare atat in zona de streasina ( zona cu jgheab, paralela cu solul ), cat si in zona de frontoane ( zona inclinata fata de sol ).


 EMPP, on 11 decembrie 2023 - 19:33, said:

apa intra in scândură și în câțiva ani este putredă complet

Nu neaparat. Daca nu se apuca sa izoleze, si lasa podul deschis sa se ventileze, scandura se usuca relativ repede. Este posibil ca scandura sa fi fost uda cand s-a montat pe casa, sau sa fi plouat pe ea pana a pus folia anticondens. Trebuie lasata sa se usuce. Scandura se mai poate uda si in momentul in care folia anticondens este montata, dar vine o perioada cu ploi mai puternice sau cu ninsori, si atunci umezeala trece prin folie.
Dpmdv ar fi o greseala sa izoleze acum deoarece ar "prinde" toata acea umezeala in termoizolatie, si astfel ar creste riscul aparitiei mucegaiului. Podul trebuie ventilat ( poti sa folosesti chiar si unul doua ventilatoare ), astfel incat scandura sa se usuce, si de abia dupa aceea poti sa te gandesti la termoizolatie.


 akeem, on 12 decembrie 2023 - 11:09, said:

Cuiele alea care au ruginit în vârf ca se prelinge apă pe ele, dacă erau bătute cum trebuie ar fi dus apa în capriori, adică putrezea tot.
Cuiele alea trebuiau batute in capriori ( montatorii au fost slabi si nu au stiut sa o faca, dar asta este alta poveste ), si atunci sipcile presau bine folia anticondens, astfel incat pe acolo nu avea cum sa ajunga umezeala. In felul in care sunt batute acum, cuiele alea au mai mult valoare sentimentala.

 florinel, on 12 decembrie 2023 - 18:34, said:

Trecand peste asta, nu inteleg ce au facut - au batut cuiele prin folia anticondens????

Normal !!! Toate cuiele care prind caroiajul de sipci de structura acoperisului trec prin folia anticondens. Altfel nu ai cum sa faci.


 alexandrub1, on 12 decembrie 2023 - 19:15, said:

el mi a zis de izolarea termica a podului..

Vorbeste prostii !!! Lasa podul sa se ventileze, si scandura sa se usuce !!! Termina-ti lucrarile prin casa ( ma refer la cele care presupun umezeala, cum ar fi sape, gleturi, zugraveli, etc. ), dupa care izoleaza podul.


In perioadele reci ( cum este si aceasta ), la o constructie in care se lucreaza cu materiale care genereaza umiditate ( sau unde scandura a fost uda ), pot sa apara astfel de probleme. Umezeala ( la interior ), pe folia anticondens poate sa apara atunci cand umiditatea este foarte mare, si nu apuca sa treaca in exterior ( sub forma de vapori ).

Daca tot poti sa urci pe cineva pe casa pentru verificari, vezi daca ti-au pus ceva la coama ( bureti sau banda de ventilare ), pentru ca la ploile cu vant pe acolo poate sa iti bage apa, apa care poate sa treaca de folia anticondens ( vezi pozele cu apa pe cuie ).

Edited by razvan-softpedia, 14 December 2023 - 06:09.


#28
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

 alexandrub1, on 12 decembrie 2023 - 18:36, said:

Am mai primit acest raspuns cu izolarea termica a podului. O sa montez vata bazaltica cu folie de aluminiu zilele următoare pentru a elimina aceasta posibilitate. Mulțumesc pentru răspunsuri tuturor!
Graba strica treaba , daca montezi vata sub o invelitoare cu probleme o sa se ude si  vei crea probleme mult  mai mari.

Daca pui vata este absolut necesar sa fie suficient de groasa SI sa ai o bariera de vapori montata bine SUB ea , altfel o s-o pui de 2 ori.

Cauta printre prieteni un inginer care intelege situatia macar sa iti dea un sfat in care poti avea incredere ca dezvoltatorul e gradinar si meseriasii lui zilieri.



 razvan-softpedia, on 14 decembrie 2023 - 06:07, said:


Vorbeste prostii !!! Lasa podul sa se ventileze, si scandura sa se usuce !!! Termina-ti lucrarile prin casa ( ma refer la cele care presupun umezeala, cum ar fi sape, gleturi, zugraveli, etc. ), dupa care izoleaza podul.


In perioadele reci ( cum este si aceasta ), la o constructie in care se lucreaza cu materiale care genereaza umiditate ( sau unde scandura a fost uda ), pot sa apara astfel de probleme. Umezeala ( la interior ), pe folia anticondens poate sa apara atunci cand umiditatea este foarte mare, si nu apuca sa treaca in exterior ( sub forma de vapori ).

Daca tot poti sa urci pe cineva pe casa pentru verificari, vezi daca ti-au pus ceva la coama ( bureti sau banda de ventilare ), pentru ca la ploile cu vant pe acolo poate sa iti bage apa, apa care poate sa treaca de folia anticondens ( vezi pozele cu apa pe cuie ).

Ai aici un sfat pertinent, incearca sa-l urmezi .

#29
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
El a văzut din interior folia direct pe arteriala și poate crede ca și tabla e direct pe folie. Șirul ala de cuie paralel cu căpriori e foarte posibili sa fie de la șepcile verticale.
E posibil ca umezeala de pe arteriala sa fie umezeala din casa care a condensat pe suprafața rece a acoperișului.

#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 stefan0011, on 14 decembrie 2023 - 10:09, said:

El a văzut din interior folia direct pe arteriala și poate crede ca și tabla e direct pe folie.

El, cine ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate