Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Multa lume depresiva

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#145
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,782
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMinettoMatoi, on 28 ianuarie 2024 - 20:34, said:


Eu nu ii vad cum zici tu ! Vad tineri de 18-25 ani care sunt veseli, se distreaza, vad terasele pline.
normal, ca pe aia care stau in casa pentru ca nu-si permit sa iasa la terase nu ai cum sa-i vezi.

#146
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMindArchitect, on 21 ianuarie 2024 - 18:53, said:

Cat despre femeile care sunt singure peste 30 de ani? Majoritatea au tot felul de sponsori, amici. Cum ai si tu amice...


Off-topic: azi imi luam o dobrogeana cu branza de la Piata 1 Mai (in zona biroului meu) si ma uitam ca prostul la trafic. Ce trece prin fata mea ??  Un Rolls-Royce Cullinan roz impecabil cu numerele de inmatriculare LOV (de Bucuresti) condus de o tipa de maxim 25 de ani.  Am ramas masca efectiv  Posted Image

Edited by Bogotta, 29 January 2024 - 15:33.


#147
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Posttfmercedez, on 29 ianuarie 2024 - 14:24, said:

normal, ca pe aia care stau in casa pentru ca nu-si permit sa iasa la terase nu ai cum sa-i vezi.
nu mai bate campii aiurea!

#148
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

View Posttfmercedez, on 29 ianuarie 2024 - 14:24, said:

normal, ca pe aia care stau in casa pentru ca nu-si permit sa iasa la terase nu ai cum sa-i vezi.
Isi permit multi, ca nu costa asa mult sa iei masa la McDonald sau sa bei un suc la o terasa din cand in cand.
Nu am zis ca ii vad cheltuind multi bani, dar ii vad cu viata in ei, veseli chiar daca doar se plimba in parc, nicidecum vai de ei, aia  vai de ei sunt tineri aia de peste 30 ani in sus, peste 35, ca si aia is considerati tineri.
Au telefoane majoritatea chiar daca medii dar au.

Tristete au aia mai inaintati in varsta dar si acolo doar unii, nu multi.
Eu vad in jur oameni in regula si de 30-35-45 de ani, chiar nu am vazut pe unu cu probleme. De la vecini pana la rude si cunostinte.
Si cu salarii okey, desi unii nu au studii superioare.

Cam 5 % din oameni sufera de depresie, asa ca nu e un procent deloc mare. Si e si normal, altfel societatea nu ar mai functiona. DIabetici avem 10 % inregistrati si poate inca atat nedepistati, dar oricum 80 % sunt okey.
Schizo fac cam 1 % din populatie.

Nu e asa negru cum vad unii.

#149
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMinettoMatoi, on 28 ianuarie 2024 - 20:57, said:



Ca si la emag, nu mai ai cu cine discuta la telefon, si aia is bogatani au profit f mare
Profit mare fara sa produca nimic...decat importa si distribuie.

#150
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,782
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMinettoMatoi, on 29 ianuarie 2024 - 18:47, said:

Cam 5 % din oameni sufera de depresie, asa ca nu e un procent deloc mare. Si e si normal, altfel societatea nu ar mai functiona. DIabetici avem 10 % inregistrati si poate inca atat nedepistati, dar oricum 80 % sunt okey.
Schizo fac cam 1 % din populatie.

Nu e asa negru cum vad unii.
Le zici de parca lucrezi la institutul national de statistici.

#151
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 28.07.2005
Nu stiu daca este apropiat sa postez acest lucru aici,dar eu am descoperit pe acest om si inca incerc sa il inteleg ce vrea sa spuna.
Are multe sesiuni "live" si inregistrari care sunt disponibile online.

Link-ul acesta de mai jos este o "poveste in doi" care descrie anumite caracteristici ale fiintei umane incepand de la fizic si pana la spirit.
Titlul poate fi socant: o pandemie de boli mentale .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PACpvHgJ9HM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DACA sunteti pe aceeasi frecventa rezonanta, cautati-l pe Mooji,de asemenea are o bogata prezenta online.

poate ei nu vor explica de ce se intampla aceste lucruri ce ne depreseaza(si discutate mai in gluma mai in serios in acest topic) dar sigur vor crea acea stare de neliniste / "awareness" si sper sa va face curiosi sa faceti primul pas in a investiga mai mult si mai sincer.

Si nu in ultimul rand..faptul ca ne-am indepartat de la conditia de baza,cea umana, ne-am dezlegat de credinta,de Biserica,de Dumnezeu si de cuvantul lui, am pierdut compasul cu cele mai simple reguli de a trai si a simti viata... parca am uitat sa citim si sa aplicam "manualul de utilizare" al omului, nu mai esti uman ci probabil un produs al societatii.

Edited by rolion, 30 January 2024 - 01:22.


#152
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMinettoMatoi, on 29 ianuarie 2024 - 18:47, said:

Nu e asa negru cum vad unii.


Ba din nefericire cam e. Era si o gluma. Toata lumea sufera de nervi insa numai o parte au fost depistati. Eu ma uit la mine la birou. As incadra usor 85% dintre persoane eligibile pentru tratament psihologic sau  psihiatric.

#153
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011
Eu pun orgoliul uman pe prima treaptă, pe care pășește omul, pe drumul spre dileală, abia apoi urmează alte tare și trăiri interioare.

#154
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

View Postdanigoleman, on 29 ianuarie 2024 - 21:25, said:

Profit mare fara sa produca nimic...decat importa si distribuie.
Tocmai de aia ma mir, ca tot profit mare aveau si daca plateau personal pentru comunicare cu clientii.

View Posttfmercedez, on 29 ianuarie 2024 - 23:19, said:

Le zici de parca lucrezi la institutul national de statistici.
Statistica asta a spus-o Andrei Vulpescu ala de apare si la TV si pe FB si tot zice de relatii, cica a luat statistica de la mari universitati de prestigiu din SUA.
Dar dupa cum sunt oamenii, cam coincide.
Si dupa cum majoritatea se iau doar pe distractie si sex si ignora celelalte care-s chestii stabile in timp daca exista la parteneri, si ca abia alea fac sa se inteleaga a la long.

View Postrolion, on 30 ianuarie 2024 - 01:13, said:

Nu stiu daca este apropiat sa postez acest lucru aici,dar eu am descoperit pe acest om si inca incerc sa il inteleg ce vrea sa spuna.
Are multe sesiuni "live" si inregistrari care sunt disponibile online.

Link-ul acesta de mai jos este o "poveste in doi" care descrie anumite caracteristici ale fiintei umane incepand de la fizic si pana la spirit.
Titlul poate fi socant: o pandemie de boli mentale .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PACpvHgJ9HM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DACA sunteti pe aceeasi frecventa rezonanta, cautati-l pe Mooji,de asemenea are o bogata prezenta online.

poate ei nu vor explica de ce se intampla aceste lucruri ce ne depreseaza(si discutate mai in gluma mai in serios in acest topic) dar sigur vor crea acea stare de neliniste / "awareness" si sper sa va face curiosi sa faceti primul pas in a investiga mai mult si mai sincer.

Si nu in ultimul rand..faptul ca ne-am indepartat de la conditia de baza,cea umana, ne-am dezlegat de credinta,de Biserica,de Dumnezeu si de cuvantul lui, am pierdut compasul cu cele mai simple reguli de a trai si a simti viata... parca am uitat sa citim si sa aplicam "manualul de utilizare" al omului, nu mai esti uman ci probabil un produs al societatii.
Ce nu am inteles eu si poate imi explici, de ce cand barbatul zice "Ce ti-as face, ce asa", se zice de catre femei ca e obsedat si altele, iar daca o femeie zice asta, nu se zice asa ?! De ex daca unu ii zice uneia "ce mi-ar place sa ma faci manual", aia il da dracu, invers nu.
Ciudat, ai vreo explicatie ? Ceva e.

View PostBogotta, on 30 ianuarie 2024 - 08:53, said:



Ba din nefericire cam e. Era si o gluma. Toata lumea sufera de nervi insa numai o parte au fost depistati. Eu ma uit la mine la birou. As incadra usor 85% dintre persoane eligibile pentru tratament psihologic sau  psihiatric.
Probabil ai dreptate, nu te contrazic, or fi f multi cu probleme nedepistati.

Crisstonne, asa este, orgoliu e primul pas catre dileala, dar ala este ceva toxic demn de oamenii fraieri si cu complexe din copilarie.

#155
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
Șeful Cancelariei Prim-Ministrului, Alexandru-Mihai Ghigiu, și consilierul de stat în cadrul Cancelariei Prim-Ministrului, Carmen Orban, au participat astăzi, la Palatul Victoria, la consultări privind proiectul Planului de Acțiune în domeniul sănătății mintale.


https://gov.ro/ro/me...-mintale&page=1

Au realizat si ei probabil ca problema e destul de grava sau pe cale sa devină foarte gravă in viitor.

#156
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,782
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMinettoMatoi, on 31 ianuarie 2024 - 20:26, said:

Statistica asta a spus-o Andrei Vulpescu ala de apare si la TV si pe FB si tot zice de relatii, cica a luat statistica de la mari universitati de prestigiu din SUA.
Dar dupa cum sunt oamenii, cam coincide.

oh shit.. fix d'alea nu servesc.

#157
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018
Dar cam coincide analizand treburile, nici aia nu sunt tampiti, stii ca statistica cam da cu precizie mare daca se face bine.
Rata divorturilor e enorma in toata lumea (nu ma refer la arabi si altii de genul).
Insa dupa principiul de cuplare e cam clar ca putine cupluri merg. Frumusete, sex, distractie, petreceri si gata, ne luam.
Asa fac majoritatea. Nici nu vad caracterul si altele, ca, cand se plac tot par ca au caracter, si este logic ca urmeaza.

De aia l-am crezut pe Vulpescu, altfel nu-l credeam. Poate 5 % e cam exagerat de mic, recunosc, dar oricum si 30 % din relatii daca ar merge, tot putin e.

#158
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,782
  • Înscris: 15.06.2007
Din categoria " si bogatii plang"

"Milionarul Virgil Chirică a fost găsit mort; s-ar fi sinucis în vila sa din Voluntari. Lângă omul de afaceri era un bilet scris în engleză
Un milionar din Capitală, asociat al lui Dan Șucu și Cristian Borcea într-un proiect imobiliar de mare anvergură în nordul Capitalei s-ar fi sinucis în vila sa din Voluntari. Virgil Chirică a fost găsit de un apropiat care a sunat la 112"

#159
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
Nimic nou, ca sa zic asa. Acum 20 de ani se sinucidea Mihai Erbașu, CEO al Erbașu Construcții.

https://www.hotnews....-gasit-mort.htm

#160
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajrolion, pe 30 ianuarie 2024 - 01:13, a scris:



poate ei nu vor explica de ce se intampla aceste lucruri ce ne depreseaza(si discutate mai in gluma mai in serios in acest topic) dar sigur vor crea acea stare de neliniste / "awareness" si sper sa va face curiosi sa faceti primul pas in a investiga mai mult si mai sincer.

de ce se intampla aceste lucruri ce ne depreseaza face depresivi.

DEPRESA, depresez, vb. I. Tranz. 1. A desface cu presa un ansamblu de două piese care au contact forțat. 2. A rări puieții crescuți prea des, pentru a permite dezvoltarea normală a celorlalți. 3. A modifica proprietățile superficiale ale minereurilor cu ajutorul depresantelor. – Din fr. dépresser.


DEPRESIV, -Ă, depresivi, -e, adj. 1. Care provoacă starea de depresie neuropsihică sau scăderea tensiunii arteriale. 2. De depresie (II). 3. (Despre persoane) Înclinat spre tristețe, descurajare. – Din fr. dépressif.

#161
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
Medic psihiatru: Se simte o incidenţă mai mare a depresiei care, aşa cum spun statisticienii, va fi prima afecţiune la nivel global, începând cu anii 2030

https://www.g4media....-anii-2030.html

#162
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,845
  • Înscris: 15.08.2014
Inca nu am ajuns in 2030

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate