Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Amenda vigneta Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Octavian0495

Octavian0495

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2023
Salut ! Am o problema, am fost in Germania in aprilie, am tranzitat Austria, la iesire din Ungaria am oprit la ultima sau penultima benzinărie unde doamnele mi-au spus atat mie cat si cumnatului meu (el era cu altă mașină) faptul ca in benzinaria din Ungaria nu se face vigneta pentru Austria. Am hotarat sa ne facem la intrare în Austria. Dupa ce am intrat în Austria prima benzinarie pe dreapta era inchisa, era functionala pompa de alimentare si plata cu cardul la ea dar nu era deschisa benzinaria in sine. Am mers mai departe si am mers spre Nickelsdorf unde am facut vigneta la ora 11:04. Cumnatului meu ia venit amenda cum ca la ora 10:56 nu avea vigneta, bun dar in conditiile in care benzinaria a fost inchisa ce era de facut? Si ce mi se pare ciudat e faptul ca amenda i-a venit de 300 de euro nu de 120. Mie de 2 saptamani nu mi-a venit nici o amenda. Am sa merg la posta sa intreb dar vreau sa va intreb ce se poate face in situația asta si de ce 300 de euro? Avem bonul de la achiziționarea vignetei si tranzactiile pe Revolut.

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
https://digitale-vignette-online.at/ro

#3
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006
la final de 2023 tu vrei să plătești vigneta la benzinărie?

Edited by RealThing, 11 December 2023 - 12:55.
limbaj


#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Octavian0495, avocat din Austria și făcută contestație, presupunând, desigur, că puteți dovedi că ați fost în imposibilitatea de a achita mai repede vignieta. Că a fost acea benzinărie închisă e doar o parte a problemei, vignieta austriacă putând fi luată și din RO de la benzinăriile MOL - sper să mai fie această posibilitate că nu am verificat de vreo 2 ani.

#5
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
Pai cam ce ai vrea sa se poata face?
La ora identificarii, 10.56, nu avea vigneta, dupa cum ai scris.
Amenda e corecta, trebuie platita.
De ce 300 eur? Or fi crescut amenzile....
Acum cativa ani buni am platit amenda de lipsa vinietei pe autostrada, fix dupa Nickelsdorf, la iesirea din Austria. Fiind in tranzit am uitat sa o cumpar.
64 de euro pentru motocicleta (daca o cumparam era 3 euro).  Masinile plateau 146 euro amenda.

Daca nu vrei sa ai probleme in calatorie, exista site oficial de unde se poate cumpara online: https://shop.asfinag.at/ro/

Edited by draku, 11 December 2023 - 12:34.


#6
Octavian0495

Octavian0495

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2023
Chestia e că am văzut pe forum aici o doamna care a primit amenda după mine noi și a primit 120 de euro. Nu pot să înțeleg asta. De ce 300?

View PostKlasse, on 11 decembrie 2023 - 12:12, said:

la final de 2023 tu vrei să plătești vigneta la benzinărie?

Simplu. Cum și la noi faci la fel. Ce ți se pare așa șocant?

Edited by RealThing, 11 December 2023 - 12:57.
scos citat post anterior


#7
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 28.05.2004
Si la noi iei amenda daca circuli fara vigneta. Ce ti se pare asa socant ca iei amenda in Austria? Ai variante alternative sa o cumperi, daca e inchisa benzinaria lui peste.

Edited by bograd, 11 December 2023 - 13:06.


#8
Octavian0495

Octavian0495

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2023

View Postbograd, on 11 decembrie 2023 - 13:06, said:

Si la noi iei amenda daca circuli fara vigneta. Ce ti se pare asa socant ca iei amenda in Austria? Ai variante alternative sa o cumperi, daca e inchisa benzinaria lui peste.
Nu am știut că o poți achiziționa numai cu 2 săptămâni înainte online sau așa ceva și am zis că sigur se poate achiziționa și la benzinării și până la urmă asta am făcut. Chestia e de 4 minute. La noi daca te-au prins la 11:20 tu până seara la 23:59 ai timp sa ți-o faci. Și pe mine mă derută tare ideea de 300 e euro, când amenda cumnatului a venit de 2 săptămâni iar persoane care au luat amenda după noi, și le-a venit abia acum 3-4-5 zile o au de 120. Și din același motiv.

#9
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View PostOctavian0495, on 11 decembrie 2023 - 12:47, said:

...
Simplu. Cum și la noi faci la fel. Ce ți se pare așa șocant?


Si la noi o poti cumpara online:
https://www.erovinie...tal-web/#/login

Inclusiv prin SMS la 7500:
http://www.cnadnr.ro...inieta-prin-sms

Nu exista nicio scuza ca nu ai cumparat.

#10
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
Salut. Acum, în Austria, nu-ți mai dă vigneta fizică să o lipești pe
parbriz, îți dă o hârtie ca în Ungaria sau ca la noi. Verifică întâi dacă
este scris corect Nr de înmatriculare al mașinii și țara. Dacă da, pe
hârtia cu amenda primită trebuie să ai un site pe care poți scrie ce
s-a întâmplat și poți încărca scan sau poză după vigneta respectivă
să le arăți că ai luat. Pentru câteva minute n-ar trebui să ai probleme.
Data viitoare oprește-te chiar în graniță și ia-ți vigneta.

#11
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View PostOctavian0495, on 10 decembrie 2023 - 21:30, said:

la ora 10:56 nu avea vigneta

Din tot ce-ai scris tu acolo citatul de mai sus e singurul lucru relevant.
Restul n-are nici o importanta si vei pierde si mai mult timp si bani cu contestatii si avocati.

#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Si-a luat si fratimiu amenda cu vinieta de austria. A cumparat vinieta, nu s-a obosit sa citeasca ce scrie pe spate, ca se lipeste obligatoriu pe parbriz. A infipt-o la cheder asa cum a cumparat-o, bine pa.

Cand sa iasa din Austria, oprit de politie, harsh, 120 de euro amenda ca nu avea vinieta lipita pe parbriz. S-a invatat minte.

#13
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

View Postdraku, on 11 decembrie 2023 - 12:32, said:

Daca nu vrei sa ai probleme in calatorie, exista site oficial de unde se poate cumpara online: https://shop.asfinag.at/ro/
merge sa cumperi imediat ? Ca mai demult trebuia sa o cumperi cu 15 zile inainte daca o cumparai online. (ca sa nu poți returna)

View Postsebastian-ionescu, on 11 decembrie 2023 - 18:29, said:

merge sa cumperi imediat ? Ca mai demult trebuia sa o cumperi cu 15 zile inainte daca o cumparai online. (ca sa nu poți returna)
aaa da ....scrie aici ...acuma vad:

"Aveți posibilitatea să utilizați imediat produsele dumneavoastră de taxă de autostradă. (Excepții: Vinieta de 2 luni și vinieta anuală sunt valabile la achiziția online ca și consumator, doar începând cu a 18-a zi)."

#14
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023

 Octavian0495, on 10 decembrie 2023 - 21:30, said:

Salut ! Am o problema, am fost in Germania in aprilie, am tranzitat Austria, la iesire din Ungaria am oprit la ultima sau penultima benzinărie unde doamnele mi-au spus atat mie cat si cumnatului meu (el era cu altă mașină) faptul ca in benzinaria din Ungaria nu se face vigneta pentru Austria. Am hotarat sa ne facem la intrare în Austria. Dupa ce am intrat în Austria prima benzinarie pe dreapta era inchisa, era functionala pompa de alimentare si plata cu cardul la ea dar nu era deschisa benzinaria in sine. Am mers mai departe si am mers spre Nickelsdorf unde am facut vigneta la ora 11:04. Cumnatului meu ia venit amenda cum ca la ora 10:56 nu avea vigneta, bun dar in conditiile in care benzinaria a fost inchisa ce era de facut? Si ce mi se pare ciudat e faptul ca amenda i-a venit de 300 de euro nu de 120. Mie de 2 saptamani nu mi-a venit nici o amenda. Am sa merg la posta sa intreb dar vreau sa va intreb ce se poate face in situația asta si de ce 300 de euro? Avem bonul de la achiziționarea vignetei si tranzactiile pe Revolut.

Unde? La Nickelsdorf? Nu te cred

#15
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 28.05.2004

 Octavian0495, on 11 decembrie 2023 - 13:57, said:

La noi daca te-au prins la 11:20 tu până seara la 23:59 ai timp sa ți-o faci
Fals. Daca n-ai rovigneta in momentul in care te-a filmat camera primesti amenda.
Confunzi poate cu podul de la Fetesti unde poti trimite SMS pana a doua zi la 23.59.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Dupa cat timp a venit amenda?
Ma astept si eu la una, pentru ca am fost neatent si m-a tzapit asfinag. Am cumparat cu cateva zile inainte de plecare vinieta online, dar la selectarea valabilitatii, in loc de august, m-a pus direct in septembrie - cu o luna decalaj. Aveam nevoie de o vinieta de 10 zile. Am bifat data de 19 fara sa verific si am platit. Pe 18 septembrie am primit mail ca intra in vigoare vinieta incepand de a doua zi :o
Acum astept amenda.....ca m-am plimbat prin toata austria pe autostrazi.....mergeam spre Elvetia

View Postbograd, on 14 decembrie 2023 - 17:16, said:

Fals. Daca n-ai rovigneta in momentul in care te-a filmat camera primesti amenda.
Confunzi poate cu podul de la Fetesti unde poti trimite SMS pana a doua zi la 23.59.

Nu primesti, sau nu neaparat. De nu stiu cate ori am cumparat rovinieta in ziua deplasarii, garantat dupa ce am trecut prin puncte de control cu camere (de exemplu pe A1, am achizitonat rovinieta de la omv de la km 50) si nu am primit niciodata amenda.

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

Nu primesti, sau nu neaparat. De nu stiu cate ori am cumparat rovinieta in ziua deplasarii, garantat dupa ce am trecut prin puncte de control cu camere (de exemplu pe A1, am achizitonat rovinieta de la omv de la km 50) si nu am primit niciodata amenda.
Probabil ai avut noroc...

(4) Perioada de valabilitate a rovinietei începe de la ora 0.00 a primei zile şi expiră la ora 24.00 a ultimei zile din perioada pentru care a fost achitată.
(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea rovinietei în baza de date a SER şi expiră la ora 24.00 a ultimei zile a duratei pentru care aceasta a fost achitată.

https://lege5.ro/gra...ale-din-romania

#18
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View PostOctavian0495, on 10 decembrie 2023 - 21:30, said:

Am hotarat sa ne facem la intrare în Austria. Dupa ce am intrat în Austria prima benzinarie pe dreapta era inchisa, era functionala pompa de alimentare si plata cu cardul la ea dar nu era deschisa benzinaria in sine.
La prima benzinarie din Austria exista niste automate de la care poti lua vigneta (cred ca-s alea din dreapta, unde-i opelul oprit). Greu de crezut ca astea nu merg, deci nu cred ca puteti contesta amenda in baza scuzei ca era inchis la benzinarie.

View PostOctavian0495, on 11 decembrie 2023 - 12:47, said:

Simplu. Cum și la noi faci la fel. Ce ți se pare așa șocant?
Ideea era ca se putea lua online (la fel cum se poate si la noi, dealtfel). Ai dovada electronica, scapi de-o grija cu hartia, esti sigur ca nu greseste duduia numarul de inmatriculare, etc.. Treaba cu 14 zile nu mai e valabila la cele de 1 si 10 zile, aparent.


Din pacate, v-ati ars. Nu vad cum ati putea scapa de amenda.

Edited by emacs, 19 December 2023 - 00:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate