Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Zgomot de fond boxe laptop

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Pentru un laptop asus am comandat o pereche de boxe pe USB. Le-am prins pe ultima suta de metrii la BF la Flanco cu 35 de lei:
https://www.flanco.r...00c-6w-usb.html

Attached File  20231206_071921.jpg   242.02K   26 downloads

Problema e in felul urmator. Cand laptopul e pe baterie, in boxe nu se aude nici un zgomot de fond. Cand bag laptopul in priza, se aude un zgomot de fond in boxe. Nu tare, dar destul de suparator! Cum am scos alimentatorul din priza, boxele tac! Boxele nu se alimenteaza de la priza, ci pe USB-ul laptopului.
De unde e problema? Se poate remedia? Sau 35 de lei a dat, 35 de lei fac?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Încearcă să le bagi pe un alimentator de telefon, vezi dacă fac la fel.
Dacă fac la fel posibil să intre paraziți chiar pe jack-ul laptopului de la încărăcător, dar nu cred.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
La fel se aude si daca le indepartezi de laptop/cablu de alimentare?

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

 Robert_Kiran, on 09 decembrie 2023 - 12:42, said:

Sau 35 de lei a dat, 35 de lei fac?
Cam așa ceva...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Din cauză că e alimentat de la rețea.
Îl folosești doar pe baterie să nu ai acel brum. Identic am și eu un laptop vechi ce face asa.
Un Dell antic.
Astea mai noi nu fac acel brum.

 dark, on 09 decembrie 2023 - 13:07, said:

Cam așa ceva...
Nu e de la boxe
Că pe baterie se aude bine
Eu am pus pe un mixer Behringer cu boxe active și tot așa face un singur laptop.
Pe partea de alimentare e problema. Însă nu am reușit să o rezolv decât prin schimbarea laptopului.

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Încearcă să alimentezi boxele prin altă mufă USB, dacă există așa ceva, poate scapi de bruiajul de la rețeaua electrică.
Și cum a zis și Sef-chenko, îndepărtează cablurile de la boxe de încărcătorul laptopului.

#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci e ceva ciudat!
Am bagat boxele intr-un alimentator de telefon, la fel se aude zgomot de fond! Dar ce e ciudat. Bag boxele la laptop, bag alimentatorul in priza se aude zgomot de fond. Daca deschid site-ul Youtube (deci deschid doar site-ul, nu si un clip) zgomotul de fond dispare instantaneu! Inchid site-ul Youtube, zgomotul reapare! Clipurile pe youtube se aud perfect. Daca stau cu ecranul windows-ului sau pe un Word, se aude zgomotul de fond!
Uf, mamaaa .....

 TamtamTicaticaPiupiu, on 09 decembrie 2023 - 13:36, said:

Încearcă să alimentezi boxele prin altă mufă USB, dacă există așa ceva, poate scapi de bruiajul de la rețeaua electrică.
Și cum a zis și Sef-chenko, îndepărtează cablurile de la boxe de încărcătorul laptopului.
Cablurile sunt indepartate. Le-am bagat in mufa opusa alimentarii, deci nu sunt deloc apropiate!

Edited by Robert_Kiran, 09 December 2023 - 13:42.


#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Și se aude cu laptopul doar pe baterie și boxele pe alimentator de telefon?

Edited by Valy_User, 09 December 2023 - 13:57.


#9
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Valy_User, on 09 decembrie 2023 - 13:56, said:

Și se aude cu laptopul doar pe baterie și boxele pe alimentator de telefon?
Asta nu am incercat. Am bagat boxele in alimentator USB si jack-ul in aer. O sa testez mai tarziu, acum laptopul e ocupat - butoneaza sotia!
Dar de ce dispare zgomotul cand deschid site-ul Youtube?

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
Zgomotul ala nu e de la alimentare, nici de la mufa ci de la paraziti EM.Orice sursa in comutatie emite paraziti EM in spatu inconjurator. Dar si semnalele digitale.
Preamplificatorul si cablul e problema. In mod normal, acesta ar trebui sa fie ecranat, sau sa aiba un design tolerant la emisiile EM.
Poate gasesti un cablu USB ecranat. desi.. nu prea se fac ca nu-i nevoie de regula. La tine acel cablu functioneaza ca antena si prinde parazitii full- flavour. Impreuna cu un design prost al preamplificatorului, dau rpoblema asta.
Eu zic ca se rezolva daca schimbi cablul cu unul ecranat. Doar.. sa gasesti asa ceva ca nu prea am vazut(desi nici n-am cautat). Poti testa mai intai teoria, ecranandu-l (tot cablul) cu o folie alimentara de aluminiu legata la groundul USB-ului. Daca teoria e buna, atunci incearca sa-ti confectionezi tu un cablu USB dintr-un cablu ecranat pentru microfon, sau de care ai pe-acasa.

Edited by maccip, 09 December 2023 - 16:45.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Daca brumul dispare când deschide YouTube oare cablul e de vina?
Într-adevăr e foarte ciudat că îți dispare brumul când deschizi in browser yt fara sa dai play.
Și reapare brumul când închizi pagina yt, dar îți rămân alte taburi din browser deschise.?
Deci e o problema software.
Vreo setare ceva in placa audio ce reduce zgomotul de fond când accesezi yt? Nu am văzut așa ceva, dar poate au implementat asta acum.

#12
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Problema cu aceste boxe e ca nu au reglaj de volum. Amplifica intotdeauna la maxim, inclusiv interferentele.

#13
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 tclau, on 10 decembrie 2023 - 15:53, said:

Problema cu aceste boxe e ca nu au reglaj de volum. Amplifica intotdeauna la maxim, inclusiv interferentele.
Au reglaj volum. Au un potentiometru pe cablu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate