Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Prima History

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,837
  • Înscris: 06.11.2018

S-A LANSAT PRIMA HISTORY, PRIMUL CANAL DE TELEVIZIUNE DIN ROMÂNIA DEDICAT IUBITORILOR DE ISTORIE

[ https://www.servuscluj.ro/wp-content/uploads/2023/12/PrimaHISTORY-2023_logoRGB-dark.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
” Istoria este cea dintâi carte a unei nații”, spunea marele Nicolae Bălcescu, subliniind importanța cunoașterii istoriei în formarea unei conștiințe de neam. Realitatea în care trăim ne arată, mai mult ca oricând, că în jurul nostru, clipă de clipă, se scrie istoria. Națională și universală.  În acest  context geopolitic delicat, Grupul Clever  lansat un nou produs media, Prima History, un canal de televiziune care le  propune telespectatorilor să privească istoria într-un mod lucid pentru că numai cine cunoaște bine trecutul, poate înțelege prezentul și să acționeze în consecință pentru elaborarea unui viitor în siguranță.

Postul de televiziune se vede deja pe rețelele de cablu din România iar din grila de programe a Prima History nu vor lipsi filmele artistice, cele mai valoroase documentare românești cu subiect istoric, dar nici emisiunile de tip magazin sau dezbaterile la care vor participa specialiști din domeniu, profesori universitari și academicieni. “Departe de tonul isteric al talk-show-urilor care populează spațiul public în care cel care țipă mai tare crede că are mai multă dreptate, Prima History vrea să readucă în prim plan tonul academic și dezbaterea de idei. Vom antrena în demersul editorial redactori de la publicații de specialitate, dar și profesori de la Facultățile de Istorie din cadrul celor mai importante universități din țară. Avem colaborări cu cei mai importanți producători de film documentar din Romania”, spune Adrian Bucă, manager de proiect Prima History.

Grupul Clever este unul dintre cei mai mari jucători din piața media, un  trust media solid,  cu un  portofoliul complet ce cuprinde 14 canale de televiziune  (PRIMA TV, PRIMA SPORT 1, PRIMA SPORT 2, PRIMA SPORT 3, PRIMA SPORT 4, PRIMA SPORT 5, PRIMA TV 4 K,  PRIMA NEWS, PROFIT NEWS, AGRO TV, MEDIKA TV, CINEMARATON, PRIMA COMEDY, PRIMA HISTORY),  8 site uri:  (servuscluj.ro, primasport.ro, agro-tv.ro, profit.ro, primatv.ro, cinemaraton.ro, primanews.ro, medikatv.ro) și o platformă media de video streaming (primaplay.ro).

Grupul Clever are peste 500 de angajați și o politică de resurse umane adaptată cerințelor actuale. Echipa este formată din jurnaliști profesioniști, obiectivi și onești iar politica editorială a stațiilor TV din portofoliu și a site-urilor din Grup nu suferă nicio ingerință externă. În plus, Grupul nu are datorii la statul român, achitându-se lunar de obligațiile financiare. În ultimii 5 ani volumul total al taxelor plătite de Grup către Statul Român a depășit 135 de milioane de lei.

Sursa: https://www.servuscl...lor-de-istorie/

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Parca vad ca dau filmele de pe youtube ale nebunului ala de Roxin..

#3
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Altă porcărie marca Clever, nimic altceva.

#4
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 20.02.2014
rusine, sd in 2024

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Titlul stirii este mincinos.

Nu sunt primul canal din Romania dedicat iubitorilor de istorie.

Inainte lor au fost Cinethronix si CineTube.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Interesant. Insa am in grila Viasat History si cred ca-i vreo trei clase peste pe teme istorice. Daca am nostalgii pentru filme ceausiste, le gasesc pe alte canale de nisa.
Grupul astora face si detergentii "Clever"?
A, cea mai putin smart miscare a lor a fost gonirea lui Patraru. Bafta cu Cronica Carcotasilor si Trasnitii :)

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ce provideri transmit acest post?
Oricând se introduce sau se scoate vreun post tv, nu anunță niciun provider și nici în lista lor nu apare imediat.
De pe forum ce mai aflu și eu noutăți.

#8
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

 dorin_2k, on 08 decembrie 2023 - 17:10, said:

Ce provideri transmit acest post?
Oricând se introduce sau se scoate vreun post tv, nu anunță niciun provider și nici în lista lor nu apare imediat.
De pe forum ce mai aflu și eu noutăți.
DIGI desigur. Numai ei au avut și Cinema EST.

#9
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.01.2019

 catalinman, on 08 decembrie 2023 - 17:04, said:

Titlul stirii este mincinos.

Nu sunt primul canal din Romania dedicat iubitorilor de istorie.

Inainte lor au fost Cinethronix si CineTube.
Cinethronix nu este doar despre istorie... este ceva în stilul Arcadia (istorie și turism)... problema e că se bazează doar pe arhivă când documentarele erau câteva poze cu un ansamblu de comentarii; dacă se adaptau la anii actuali în ce privește televiziunea, Cinethronix era fiță.

CineTube avea documentare despre orice.
Dar au văzut că în România prinde audiență la scandal și l-au transformat în ceea ce cer majoritatea românilor... doar pentru audiență... dar au luat țeapă și aici pentru că DIGI i-a scos din grilă națională.
Mie chiar îmi plăcea CibeTube!

Prima History se vrea ceva genul Viasat History.
Să vedem dacă le reușește.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 catalinman, on 08 decembrie 2023 - 17:04, said:

Titlul stirii este mincinos.

Nu sunt primul canal din Romania dedicat iubitorilor de istorie.

Inainte lor au fost Cinethronix si CineTube.
Nu cred ca acele doua canale erau dedicate doar istoriei ... teoretic suna bine, practic sa vedem daca sunt in stare sa dea ceva emisiuni ca lumea. Trebuie sa fii indraznet sa lansezi canale de documentare in Romania si trebuie apreciat cand cineva o face.

Nu ma uit pe canale SD de o gramada de ani, dar poate vor veni si cu varianta HD

Edited by utopium, 08 December 2023 - 18:25.


#11
Zihuatanejo

Zihuatanejo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.08.2023

 __Dan__, on 08 decembrie 2023 - 17:10, said:

A, cea mai putin smart miscare a lor a fost gonirea lui Patraru. Bafta cu Cronica Carcotasilor si Trasnitii Posted Image

Deranja junta militară, de asta a fost gonit. Posted Image

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
acu e ceva documentar despre teatru, cu text scris pe vremea comunistilor care vorbeste despre lupta de clasa si rolul conducator al clasei muncitoare....

P.S. are si citate din ceausescu citite elogios. chiar mi-era dor de asa ceva... Posted Image

Edited by Fane, 08 December 2023 - 21:04.


#13
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
E un jeg de canal ca orice are inaintea numelui Prima - adica fost Look.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Eu pe canalele Prima vad meciurile de baschet/fotbal la care ma uit, asa ca nu le-as numi jeguri ... sunt cele mai bune canale romanesti de sport pe care le am la dispozitie :D

#15
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Off-topic, dar sunt cele mai proaste canale romanesti de sport... uita-te la acest video daca vrei o exemplificare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOzQzn_IotI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu, din punctul meu de vedere Digisport nu ar oferi ceva extra care sa ma faca sa renunt la o gramada de canale misto care sunt la Vodafone si nu sunt la Digi. Asa ca ramane cum am zis, sunt cele mai bune canale de sport romanesti pe care le am la dispozitie si isi fac treaba bine (nu ma uit eu prea des la sport, daca am meciurile U BT Cluj si CFR Cluj la dispozitie, ma declar multumit - rar ma mai uit si la F1). Personal nu ma pot plange de probleme cu transmisia dupa cativa ani buni de cand le am, iar imaginea arata bine si in Liga 1/Cupa Romaniei, si la meciurile de baschet din liga romaneasca sau din cupele europene, si la F1. Pe Prima TV nu ma uit mai deloc, deci nu pot sa-mi dau cu parerea. Si oricum la Digisport probabil m-ar enerva comentatorii fani FCSB (nu degeaba li se mai zice si Gigisport) Posted Image

Edited by utopium, 09 December 2023 - 22:09.


#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

 IceCoolExtreme, on 08 decembrie 2023 - 16:40, said:

S-A LANSAT PRIMA HISTORY


Văzusem ieri reclama, şi mă gândeam: "trebuie să-l caut sau intră direct ?". Dacă deja s-a lansat înseamnă că trebuie să-l caut. La mine merge căutarea până la vreo 400+ canale TV, cu repetiţie, şi apoi urmează Radio-urile. Deci, să caut sau...?! Chiar acum merg să văd cum stă treaba. Posted Image

Edited by lupini, 09 December 2023 - 22:07.


#18
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006
Am revenit: n-am găsit PRIMA HISTORY. :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate