Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Incalzirea globala - criza climatica

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023

View Postlaffin, on 08 decembrie 2023 - 16:15, said:

du-te ba neacasca si racoreste-te, lasa-ne cu obsesiile tale..
Ce obsesii are ?

#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
@OP: daca ai ales sa postezi pe forum, trebuie sa fii de acord ca sunt si oameni cu pareri diferite de a ta. Altfel faci o postare pe FB, dezactivezi comentariile si nu-ti strica nimeni fengshui-ul :P

On: eu am o problema majora cu politicienii tip pepene (verde pe-afara si rosu pe dinauntru) si cu activistii tip Greta care urla din toti bojocii ca incalzire globala bla bla bla, dar se plimba in avioane private prin Dubai la nush ce summit in care nu se va decide nicio masura, pentru ca nu vor chinezii si nici americanii nu sunt prea doritori. Pai daca vreti sa dati un exemplu, faceti summitul pe Zoom si reduceti amprenta de codoi de numa :P Nu sunt mereu de acord cu neaceasca, dar aici a zis-o bine.

Cat despre metodele de obtinere a datelor referitoare la incalzirea globala, am si acolo niste dubii, vezi cazul ClimateGate de acum cativa ani, cand niste cercetatori au admis ca au manipulat datele ca sa le iasa ca se incalzeste planeta mai mult.

#21
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

View Postpufonel, on 08 decembrie 2023 - 22:37, said:

On: eu am o problema majora cu politicienii tip pepene (verde pe-afara si rosu pe dinauntru) si cu activistii tip Greta care urla din toti bojocii ca incalzire globala bla bla bla, dar se plimba in avioane private prin Dubai la nush ce summit in care nu se va decide nicio masura, pentru ca nu vor chinezii si nici americanii nu sunt prea doritori. Pai daca vreti sa dati un exemplu, faceti summitul pe Zoom si reduceti amprenta de codoi de numa Posted Image Nu sunt mereu de acord cu neaceasca, dar aici a zis-o bine.
gresit :
Încălzirea globala nu se rezolva prin forța exemplului. Impactul unor politicieni care se plimba cu avionul este infim. Asta e o problema umana : nu putem vizualiza numere gigantice.
Nici  prin acțiuni individuale nu se rezolva încălzirea globala. In plus ar fi nedrept. O persoana sau un stat care renunță la energia din combustibili fosili are un dezavantaj economic din start.
Încă per total energia verde e mai scumpa , daca iei in considerare stocarea si investiția inițială.

Dar cred ca ar trebui sa se renunță la subvențiile pentru combustibilii fosili si sa se subvenționeze energia verde.

Avem nevoie de o taxa pe carbon , globala . La fel cum avem nevoie o taxa minima pe profitul companiilor. Nu putem avea paradisuri fiscale si paradisuri fosile.
Cred ca e important sa se ajungă la un acord intre marile puteri. Care vor putea impune mai departe tarilor mici cu vorba buna + forța (biciul si morcovul) aceste masuri.
Dar uite ca in China si India nu ai cu cine vorbi. La americani vine Trump si da foc la tot. Iar Europa încearcă sa conducă prin puterea exemplului  ceea ce este un gest nobil dar sinucigaș.

Eu personal, nu cred ca se va ajunge la punerea in practica a vreunui acord sau ca se va ajunge vreodată la Net-Zero.

Dar cred ca vom vedea schimbările cu ochii noștri.

Pe mine mai mult ma interesează sursele de informație despre efectele imediate a le schimbărilor climatice. Mai puțin ma interesează sa dezbat cred / nu cred in ce spun oamenii de știință. Sau cum sa salvam noi pe forum lumea.

Cel mai mult ma interesează cum va fi clima peste 10 ani la mine la tara unde am un teren frumușel. Sau sa cumpăr un teren mai la altitudine unde acum e aproape permafrost (nu se face nimic util dpdv agricol)

View Postpufonel, on 08 decembrie 2023 - 22:37, said:

Cat despre metodele de obtinere a datelor referitoare la incalzirea globala, am si acolo niste dubii, vezi cazul ClimateGate de acum cativa ani, cand niste cercetatori au admis ca au manipulat datele ca sa le iasa ca se incalzeste planeta mai mult.

Sa zicem ca ești sceptic despre un anumit subiect. Nu te gândești prima data : care sunt interesele ? In primul rand interese financiare.

Ce interes ar avea niște cercetători (multi , majoritatea ) sa minta ?
Ai mai multa încredere in Trump si lobby-ul saudit. ? Sau poate in Putin?

Înțeleg daca ai simpatii de dreapta sa adopți mesajul acesteia . Dar asta nu înseamnă ca trebuie sa si crezi teorii a le conspirației.
Mi se pare halucinant ca exista oameni care nu cred in încălzirea globala cauzata de activitatea umana. Acești oameni având tot internetul la dispoziție.

Egal, nu are rost sa ne certam.

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Taxa de Carbon. Ce-i aia? La ce foloseşte? O prostie e, asta e.
Singura taxare bună e aia contra celor care produc ciurcuri. Sau haine care sunt la modă doar un sezon - vezi cazul celor aruncate în Chile. Că se consumă multe resurse pentru prostii, nu se prea reciclează, se poluează mediu, se ocupă terenuri şi se prosteşte lumea.
De subvenţionat trebuie subvenţionat ce produce utilitate.

#23
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Eu prevad ca se va rezolva problema de la sine  prin marirea preturilor la hidrocarburi.
Sclavul  nu va avea  bani sa cumpere  gaze/motorina/benzina/, nu are  ce arde -> nu polueaza
Sta cu burta la soare si inmagazineaza caldura ca reptila ca e gratis si "verde"

Clasei asupritoare,  nici o problema, i se  permite orice.
Sclavul protesteaza pe forumuri.

#24
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

View Postdjl, on 09 decembrie 2023 - 12:54, said:

Taxa de Carbon. Ce-i aia? La ce foloseşte? O prostie e, asta e.

View Postmihai_mc, on 09 decembrie 2023 - 20:41, said:

Eu prevad ca se va rezolva problema de la sine  prin marirea preturilor la hidrocarburi.
oricum in momentul de fata 50% din pretul combustibilului (benzina/motorina) este reprezentat de taxe si accize
Ideea e sa se taxeze tot ce emite CO2 si sa se taxeze in funcție de cat emite.
Dar peste tot in lume la fel. Ca nu are rost sa emiti zero gaze cu efect de sera in Norvegia si in acelasi timp o gramada in India.

Dar nu asta era întrebarea mea. Si nu pentru asta am deschis topicul . Eu nu cred ca se va rezolva la nivel global sa emitem o cantitate decenta de gaze de sera.

Mai mult as vrea sa știu ce se va întâmpla daca in Bărăgan vor fi 4-5 luni pe an cu 37C   si in același timp 2-3 săptămâni pe an cu ger/viscol -20C.
Ca daca ai ger nu poți cultiva banane . Dar nici ce ai cultivat pana acum nu va supraviețui secetei.

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
@sebastian-ionescu:

Quote

gresit :
Încălzirea globala nu se rezolva prin forța exemplului. Impactul unor politicieni care se plimba cu avionul este infim.

Ba tocmai aici ar trebui aplicata forta exemplului. De ce ar trebui eu sa ma rusinez daca fac un city break pe an, unde ma duc cu low cost, dar sunt banii munciti de mine, cand zeci de mii de delegati se plimba moka de 2-3 ori pe an (sunt marinimos) pe banii contribuabilului (deci si ai mei sau ai tai) fara sa ajunga la niciun rezultat palpabil? Cum am zis si mai sus: nu puteau sa faca intalnirea asta pe zoom? Asta poate ar fi dat un exemplu demn de urmat!

Quote

Avem nevoie de o taxa pe carbon , globala . La fel cum avem nevoie o taxa minima pe profitul companiilor. Nu putem avea paradisuri fiscale si paradisuri fosile.
Cred ca e important sa se ajungă la un acord intre marile puteri. Care vor putea impune mai departe tarilor mici cu vorba buna + forța (biciul si morcovul) aceste masuri.
Dar uite ca in China si India nu ai cu cine vorbi. La americani vine Trump si da foc la tot. Iar Europa încearcă sa conducă prin puterea exemplului  ceea ce este un gest nobil dar sinucigaș.
De ce am avea nevoie de o taxa globala pe carbon? Ce sa faca statele cu banii aia? Pai in ritmul asta o sa taxeze si populatia pentru ca respira si sa b*seste. Nu mai e mult pabna acolo, la cat de cretini sunt unii puliticieni :ciocan: Deja sistemul asta cu certificatele verzi e o mare prostie, majoritatea banilor obtinuti de la industria europeana se duc in China, la aia care produc maini electrice si panouri fotovoltaice, dar nu-i intreaba nimeni cat polueaza pentru asta si cat carbune ard ca sa obtina electricitatea necesara. Ai dreptate ca UE are o politica sinucigasa, noroc ca in unelee tari s-au mai desteptat guvernantii.

Quote

Înțeleg daca ai simpatii de dreapta sa adopți mesajul acesteia . Dar asta nu înseamnă ca trebuie sa si crezi teorii a le conspirației.
Mi se pare halucinant ca exista oameni care nu cred in încălzirea globala cauzata de activitatea umana. Acești oameni având tot internetul la dispoziție.
Asta e la moda: daca nu esti de acord cu cineva, imediat il faci putinist. Deja s-a incentat o expresie pentru asta: reductio ad putinum (pana acum cativa ani, era ad hitlerum). Ei bine, pot sa fip anti-Putin dau si anti-ecoterorism. Aceste puncte de vedere nu se exclud, dimpotriva. Gandeste-te doar ca pe rusi nu-i intreaba nici dreq (nici macat Gretuta) cat polueaza cu industria lor depasita dpdv tehnologic. Dar deh, daca asta e trendul...

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 09 decembrie 2023 - 12:54, said:

Taxa de Carbon. Ce-i aia? La ce foloseşte?
Taxa ajuta la decarbonificare, merge la dezvoltare si combaterea emisiilor.

#27
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

View Postpufonel, on 11 decembrie 2023 - 21:30, said:

@sebastian-ionescu:
De ce am avea nevoie de o taxa globala pe carbon? Ce sa faca statele cu banii aia? Pai in ritmul asta o sa taxeze si populatia pentru ca respira si sa b*seste.
sa subvenționeze energia obținută fără emisii. Dar (ma repet) asta  trebuie făcut la nivel global. Ca degeaba ești verde aici si poluezi dincolo.

View Postpufonel, on 11 decembrie 2023 - 21:30, said:

@sebastian-ionescu:
Gandeste-te doar ca pe rusi nu-i intreaba nici dreq (nici macat Gretuta) cat polueaza cu industria lor depasita dpdv tehnologic.
Daca ar face teste nucleare de suprafață cum ar fi ? nici atunci nu i-ar întreba nimeni ?

Off topic : Rusia ar trebui sa fie sub embargou total + toate statele care nu respecta acest embargou. Ori ești cu noi ori ești împotriva noastră.
Putem sa avem o lume semi-glotalizată. Tarile din lumea a 3-a pot sa își aleagă.

View Postpufonel, on 11 decembrie 2023 - 21:30, said:

@sebastian-ionescu:
cand zeci de mii de delegati se plimba moka

in ziua de azi ar putea sa se desființeze orice vizita oficiala .... avem Zoom cică
As merge si mai departe: totul ce poate fi făcut remote sa fie obligatoriu făcut remote. Parlament , guvern ..... tot.
Daca nu ești instalator si trebuie sa repari o țeavă > obligatoriu lucrezi remote.


Munca remote (acolo unde se poate) ar fi foarte benefica pentru reducerea emisiilor.

View Postpufonel, on 11 decembrie 2023 - 21:30, said:

@sebastian-ionescu:
Ai dreptate ca UE are o politica sinucigasa,
as prefera sa fie o politica ucigașă decât sinucigașă. Daca tot e sa omoram oameni , hai sa omoram pe alții nu pe ai noștri.
Doar ca EU nu are forță militara. O uniune/federație ca si EU dar cu o armata la nivelul american ar fi mult mai convingătoare in lume.

#28
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postjohndoes, on 08 decembrie 2023 - 13:00, said:

Încălzirea globală e în cu totul altă parte, nu în Oltenia sau Galați. Și de acolo afectează tot Pământul. Mă rog, în cazul în care nu este plat cum zic ăia
chiar asa, cum e pamantul? plat sau rotund?

View Postsebastian-ionescu, on 08 decembrie 2023 - 16:22, said:

speram sa adun comentarii de la oameni care cred ca încălzirea globala exista si ca este cauzata de activitățile umane.
Sa discutam cum oprim aceasta catastrofa . Desi se pare ca asta e imposibil cu atatia giga contra din societate. (nu doar Romania ...in lume per total)
Eu cred ca exista o schimbare climatica, cred ca de aceasta schimbare climatica sunt responsabili cei mai bogati oameni (vezi articolul din link) si nu am de gand sa ma conformez prostelilor ca toti trebuie sa facem ceva.
https://www.g4media....udiu-oxfam.html
Cand voi vedea o campanie "cumparati mai putin pentru a reduce amprenta de carbon", campanie care ar afecta si bogatii, poate as adera la ea.
Pana atunci... V6, 3,5Litri, ca la 2 litri cumpar suc si la 1L cumpar lapte :)

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Pai inseamna ca esti bogat daca iti perniti sa platesti impozit si RCA la un V6 :naughty:

Apropo, oare cand or sa taxeze "codoiul" din sucuri acidulate si bere? Ptiu, sper sa nu le dau vreo idee, mai ales cu partea a doua... :cheers:

#30
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023
A liter of Coca-Cola creates 346 grams of carbon dioxide emissions, according to the company's data.This value is based on the production process, transportation, and cooling of the beverage.

A liter of Coca-Cola contains approximately 6 grams of CO2. This value is based on the dissolved CO2 content in the beverage.


Here are some examples of CO2 emissions per kilometer for different types of cars:
  • Medium petrol-powered car: 192 g of CO2 per km
  • Medium diesel-powered car: 171 g of CO2 per km
  • Average new car in the EU: 110 g of CO2 per km

Burning a metric ton (1,000 kilograms) of coal will produce approximately 2.86 metric tons of carbon dioxide (CO2) through complete combustion. This is due to the chemical reaction where one atom of carbon combines with two atoms of oxygen to form CO2. The additional weight of the oxygen atoms results in the production of more CO2 than the original weight of the carbon in the coal.
In 2022, global coal combustion produced approximately 15.22 billion metric tons of CO2 emissions.

#31
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022
2 litri de coca-cola pe zi, 30 zile pe luna, inseamna 21000g CO2, echivalentul a 100-150 km cu masina
Iar cu masina circulam 1.000 km lunar (medie)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate