Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Lene vs Comoditate

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
E o diferenta, dar mi-e lene sa-ti explic :yawn:

#38
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

 Neaceasca85, on 08 decembrie 2023 - 11:15, said:


Sunt adeptul zicalei cine se trezeste de dimineata, e obosit toata ziua. Eu stau noaptea pana la 02-04 (daca nu sunt obosit), e fascinanta linistea noptii (cand ceilalti dorm si nu ma streseaza cu nimic).



Tu incerci sa o dai cool, da' ce spui acolo e mentalitate de sclav, mai ales ca ai 40 de ani. Ia d-aici poate iti vine inspiratia:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/71XJXz9OfvI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

 helen76, on 07 decembrie 2023 - 16:06, said:

Este vreo diferenta intre o persoana lenesa si una comoda sau inseamna acelasi lucru?

comod: face ceva dar lent si doar cand trebuie.

lenes: nu face nimic nici cand trebuie.

o gluma: culmea leneviei e atunci cand ti se pare prea mare efortul de a ridica steagul intru satisfacerea nevestei.

#40
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 abulafius43, on 10 decembrie 2023 - 05:42, said:

comod: face ceva dar lent si doar cand trebuie.
lenes: nu face nimic nici cand trebuie.
Dude, de ce leneșul nu e harnic?
Răspuns: din comoditate.

#41
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
gresit lenesul nu e harnic din lene.



#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 CONSTANT1708, on 07 decembrie 2023 - 18:13, said:


După numărul de postări, ești unul din tipii care a ieșit la pensie la 46 de ani și se plictisește de moarte, n ai făcut nimic în viața ta decât să stai pe un forum
Este cea mai mare realizare a ta
bravo, si pe tine ce te f#te grija ce fac altii? Cum iti permiti  sa judeci lumea? De parca tu ai fi cu ceva mai breaz decat altii?

Doamne cat ii urasc pe cei care nu pot de capra vecinului si grija altora.

Din lene s-au inventat chestii


#43
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 tfmercedez, on 11 decembrie 2023 - 08:33, said:

Din lene s-au inventat chestii
Lenea productiva nu e lene. Sau vorba cinteculului
- Bă Ioane, tu ce faci?
- Ia, ieu șed șî cujet.
- Bravo ba, Ioane, eu numa' șed.
ăsta Ion) nu e leneș.

#44
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009

 tfmercedez, on 11 decembrie 2023 - 08:33, said:

Din lene s-au inventat chestii
Cred ca mai multe sau inventat din comoditate, pentru facut viata mai usoara (roata, spre exemplu, sau gratarul portabil, pentru cand mergem la iarba verde Posted Image )

#45
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Lene dupa mine egal comoditate, de ex mi-e lene sa ma duc sa iau ciocolata si comand sa vina acasa, comoditate.
Oricum lenea asta vine dintr-o afectiune, un om sanatos nu poate fi lenes nici sa vrea, nu se simte bine asa, are energie, vrea sa faca ceva, sa fie util, nu poate sta asa lent letargic.
Lenea nu se refera neaparat ca nu vrei sa muncesti ci ti-e lene sa te duci sa aprinzi TV si ii dai drumu din pat de la telecomanda, e doar un exemplu.

Zic eu ca vine din lipsa de energie, vointa, motivatie, suna a depresie mascata.

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu as zice asa. Pe lenes il deprima munca, e fericit doar cand poate sa stea degeaba.

La comoditate, urasti munca si vrei sa faci doar ce iti place, dar evident, acele activitati placute nu produc si bani (din partea societatii).

Nah, munca ma deprima pe mine, dar lenea nu poate fi depresie mascata, zic eu. Cand stiu ca pot lenevi sau pot face numai ce vrea aia a mea, sunt fericit, cand urmeaza munca, ma deprim. Munca e cauza a depresiei in cazul meu. Dar e un rau necesar. Pentru ca fara bani, confortul dispare si depresia ar fi si mai mare.

Lenea si comoditatea sunt oarecum greu de splitat, e clar ca au elemente comune. Dar poate ca un comod isi foloseste inteligenta pentru a castiga leneveala fara a pierde pe alte planuri. Pe cand un lenes care e doar lenes, poate ajunge si boschetar.

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Pe lenes il deprima munca ca are ceva la cap, pe un om sanatos nu il deprima, pe unu din ce cunosc nu l-am auzit ca nu vrea sa lucre, ci "nu pot sta asa, vreau sa lucru, sa ma simt util, sa stau pe picioarele mele".
Munca ptr un om sanatos nu prea e sursa de depresie, ci de satisfactie prin realizari, poate munca exagerata sa duca la boala.

Am avut si eu colegi de facultate zeci, si la destui parintii aveau bani, vroiau sa plece (desi nu aveau neaparat partener), sa fie pe picioarele lor, asa se simteau bine.
Nu e chiar asa, trebuie sa gandim mai profund, nu doar la suprafata.

In general cand lenea e mai accentuata de la o depresie, nici ce-ti placea nu prea mai ai chef sa faci, dar daca nu e asa avansata, nu faci doar ce nu-ti place, adica chestii ce deranjeaza mai tare.

Pot spune ca ai dreptate, comoditatea e altceva pana la urma, faci chestii care-ti plac,de fapt lenea e ceva nivelul urmator comoditatii, adica mai grava.

Si daca nu ar fi depresie, e tulb de personalitate si tot nu e in ordine omul ala. Ptr ca daca era in ordine, erau multi asa si n-ar mai fi supravietui specia.
98 % nu sunt asa de la sine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate