Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Fâșâit ureche dupa otita

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Am avut o otita acum 7-8 ani si de atunci mi-a ramas o ureche cu un fâșit care se aude cand e liniste si e putin deranjant. Am fost la vreo 5 orlisti pana acum, mi-au spus ca totul e ok, doar o deviatie de sept.
Inainte de otita eram ok. A intampinat cineva asa ceva si a rezolvat cumva? Multumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Da, eu.
Am patit-o in 2011. Otita, de la apa marii, dureri, desfundat, spalat, ramas cu tinitus. Pe vecie zic io, la fel si medicul curant. Am intrebat-o daca produsele-minune de prin reclame in legatura cu tinitusul au ceva efect. Mi-a raspus franc ca da, dar doar asupra buzunarului.
Trebuie sa adaug ca fiecare vizita la ORL o fac cu bilet, asadar se exclud interesele financiare ascunse ale medicului.

Asta este, tre' sa te inveti sa traiesti cu fasaitul. Incearca sa fii pozitiv si sa te faci ca nu ai nimic, altfel dracii te iau.

ps,
Deviatie de sept? Pai tu i-ai contactat pentru urechi/ureche.

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,007
  • Înscris: 02.08.2021
Picăturile Otipax sunt destul de bune, le-am încercat, dar au efect cam două zile, după cam tot acolo ajungi.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu daca e o coincidenta dar la mine s-a rezolvat. Oarecum partial, acum nu prea mai aud cu urechea respectiva, tot de la o otita mi se trage.
Cu foarte multi ani in urma, uitasem de otita dar ma deranja fosnetul din ureche. Nu aparusera inca probleme cu acuitatea auditiva.
Am fost la consultatie, mi s-a recomandat un examen oscilometrie, l-am facut la genunchi, s-a descoperit diferenta stanga/dreapta. Diagnosticul a fost: probleme cu circulatia.
Am urmat un tratament (nu-mi amintesc ce am luat) si am scapat.
Fosnetul in urechea respectiva nu a mai aparut. De vreo 10 ani nu mai folosesc telefonul mobil decat cu urechea cealalta.In schimb problemele cu circulatia sanguina ma bantuie in continuare, s-au amplificat. Dar asta e alta problema.
Am vrut sa spun ca un examen oscilometric m-a scapat de problema. Pentru mine parea ca nu are nici o legatura. Poate are , poate nu are, cum am scris la inceput, o fi doar o coincidenta.

#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Daca e usor afectat nervul optic, poti sa incerci niste B-uri.
Se mai poate administra ceva ce ajuta circulatia in zona respectiva, De obicei se administra betahistina.
Ma rog, probabil ca acestea ar fi fost indicate de unul din medicii ORL la care ai fost daca ar fi considerat necesar.

#6
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 adisz, on 06 decembrie 2023 - 21:58, said:

Da, eu.
Am patit-o in 2011. Otita, de la apa marii, dureri, desfundat, spalat, ramas cu tinitus. Pe vecie zic io, la fel si medicul curant.

Hai totusi sa iti dau o veste buna. Nu e pe vecie, e doar pana mori. Deci la un momentdat, sigur-sigur o sa scapi de tinitus.

Edited by murdar, 07 December 2023 - 07:47.


#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 oaspetele, on 07 decembrie 2023 - 07:10, said:

Daca e usor afectat nervul optic, poti sa incerci niste B-uri.
Se mai poate administra ceva ce ajuta circulatia in zona respectiva, De obicei se administra betahistina.
Ma rog, probabil ca acestea ar fi fost indicate de unul din medicii ORL la care ai fost daca ar fi considerat necesar.

Depinde ce ”ureche” a fost afectată, de la otită, în general, urechea medie este afectată, ori tu faci referire la ”urechea internă”, adică cohleea, și sugerezi mai degrabă o traumă fonică, ceea ce nu este cazul!

#8
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012

 adisz, on 06 decembrie 2023 - 21:58, said:


Deviatie de sept? Pai tu i-ai contactat pentru urechi/ureche.
Pai urechea are canal de legatura cu nasul ..
Dar care e cauza daca urechea si-a revenit? De ce se aude acel fasait?

 Valy_User, on 06 decembrie 2023 - 22:09, said:

Picăturile Otipax sunt destul de bune, le-am încercat, dar au efect cam două zile, după cam tot acolo ajungi.

La mine nu a mers cu nimic, doar cateodata parca se desfunda cumva foarte rar, insa am facut tot felul de teste si aud la fel cu ambele urechi desi doar in una se aude fasaitul

#9
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Se spune ca sint peste 50 de cauze la tinitus...pe rind ca ai timp...

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 justice22, on 07 decembrie 2023 - 08:48, said:

Dar care e cauza daca urechea si-a revenit? De ce se aude acel fasait?
Cel mai adesea e vorba de o leziune pe nervul auditiv, asta duce la o functionare defectuoasa, cu emitere de semnale pe care creierul le interpreteaza eronat ca fiind sunete.
Ce au zis medicii ORL, au exclus sindromul Meniere? S-a suspicionat un schwanom vestibular?
S-a facut audiograma?
S-a sugerat un RMN?

Edited by Karhu, 07 December 2023 - 10:32.
typo


#11
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Audiograma ok, sindromul meniere nu e cazul nu mi-au zis nu am acele simptome.
schwanom vestibular nu cred pentru ca a fost fix dupa otita, nu mi-au zis nimic.
RMN nu au sugerat
Mi s-a spus ca posibil de la deviatie

Edited by justice22, 07 December 2023 - 10:59.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Conform recomandărilor protocoalelor medicale următorul pas ar fi un RMN/ CT

#13
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006
Ai ramas cu tinitus din pacate.Otita e una din multiplele cauze si exista posibilitatea sa-ti fi lezat nervul auditiv in urma infectiei.Eu m-am pricopsit  cu acest zgomot de vreo 4 ani in urechea dreapta..dar e de cauza neurologica-stress.A aparut din senin.E ca sunetul pe care il fac cicadele vara.Very annoying.Tratament nu exista desi e plin netul de medicamente "miraculoase" prin care unii profita de disperarea oamenilor..Cine zice ca s-a vindecat a fost norocos...sau era de alta cauza.De obicei daca e de cauza neurologica,slabe sanse.
Cu deviatia de sept te nasti n-o dobandesti pe parcurs.Doar daca ai avut in antecedente un traumatism facial ce a implicat nasul.Deviatia de sept predispune la infectii otice datorita afectarii comunicarii intre ureche si cavitatile nazale dar nu e cauza directa de tinitus.Altfel ai fi avut din copilarie tinitus.Concluzie: obisnuieste-te cu el si nu ii mai da atentie.Odata ce modificarea e preluata de homunculusul senzitiv din creier care-l incadreaza in schema corporeala n-o sa-l mai simti asa de puternic.Important e sa nu te concentrezi pe el.Chestia e ca poate dura ani de zile pana te obisnuiesti si nu-i mai dai atentie.

Edited by optimus prime, 07 December 2023 - 12:05.


#14
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 Karhu, on 07 decembrie 2023 - 11:41, said:

Conform recomandărilor protocoalelor medicale următorul pas ar fi un RMN/ CT

Peste 3 ani cand e prima disponibilitate.

#15
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Cand expir puternic si ma tin de nas se simte ca si cum se desfunda ceva in ureche si apoi revine la loc.
La rmn ce se poate vedea, ce tratamente exista pt ce se poate gasi?

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 murdar, on 07 decembrie 2023 - 07:46, said:

Nu e pe vecie, e doar pana mori.

Iar cum moartea este vesnica...Posted Image

#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

 dark, on 07 decembrie 2023 - 08:24, said:

Depinde ce ”ureche” a fost afectată, de la otită, în general, urechea medie este afectată, ori tu faci referire la ”urechea internă”, adică cohleea, și sugerezi mai degrabă o traumă fonică, ceea ce nu este cazul!
Am patit-o eu, nu vorbeam altfel.

Si nu a fost de la o trauma acustica.

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Părerea mea: dacă acest tinnitus s-a produs în urma unei afectări a urechii interne și dacă obișnuiește să scadă în intensitate uneori sau chiar să dispară, sunt șanse bune ca în câteva luni de zile, să plece de tot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate