Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Inregistrare contract de inchiriere apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
curcubeesipantofi

curcubeesipantofi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.01.2015
Buna ziua,

As avea nevoie va rog de un sfat, cu privire la semnarea unui contract de inchiriere pe care doresc sa il inregistrez la ANAF in ianuarie 2024.

Chiriasul imi spune ca doreste ca acesta sa fie incheiat intre mine, persoana fizica, si societatea comerciala pe care o detine (si care are sediul social la aceasta adresa deja, pe baza unui contract de comodat).
La adresa mentionez ca sunt deja 2 sedii de firma, contractele de comodat fiind depuse la DITL, cu specificatia ca nu se desfasoara activitate la sediul social. Nu cunosc care e cadrul legislativ actual, dar la un moment dat stiu ca impozitul pe locuinta era mult mai mare si era necesara o evaluare a acesteia, in cazul in care la adresa se afla un sediu de firma si nu depuneai declaratia cum ca nu desfasoara activitatea la sediu.
In prezent, chiriasul urmareste sa isi deconteze cheltuiala cu chiria.
A fost cineva in aceeasi situatie sau ma poate ajuta cu o opinie, ce ar implica pentru mine declararea contractului semnat cu o persoana juridica? Sunt diferente fata de situatia in care acesta ar fi semnat intre mine si el (persoana fizica)? Voi avea de achitat cumva un impozit mai mare (acela datorat venitului din chirii, chiar si acela stabilit pe locuinta)?

Multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Raspunsul e simplu.
Daca deconteaza cheltuiala cu chiria, intri in belea si trebuie sa:
- evaluezi imobilul/apt la 5 ani
- platesti 1%/an impozit, din valoarea de evaluare.

Pe scurt, nu te baga in rahat, doar ca sa plateasca el taxe mai mici (nu mult mai mici).

Singura metoda prin care tu iesi bine este daca in contract scrii clar ca:
- are dreptul sa isi deschida Sediu Social FARA activitate, iar valabilitatea Sediului social va fi determinata de durata contractului.

#3
curcubeesipantofi

curcubeesipantofi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.01.2015
Multumesc pentru raspuns!

Pai si nu cumva un sediu social fara activitate presupune faptul ca el nu isi poate deconta cheltuiala?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Exact asta implica!
Bine, nu e problema ta, tu esti acoperit dpdv al impozitului prin contractul depus la ANAF.

Daca el si contabila sa o considera cheltuiala eligibila, atunci e o problema de contabilitate ce se poate ridica la un eventual control.

Nu e ca si cum tu tai factura.
Tu primesti bani ca PF pe baza unui contract, unde scrie clar ca un eventual sediu social NU are activitate.

Ca sa deschida PCT de lucru, trebuie ca in contract sa i se permita asta iar Reg comertului se uita specific la asta.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu stiu ca isi poate deconta chiria, ce nu poate sa isi deconteze sunt utilitatiile. Doar in cazul in care isi deconteaza utilitatiile se majoreaza impozitul.

Edited by Argv, 04 December 2023 - 13:55.


#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
@OP, poţi să ai mai multe sedii sociale la adresa ta.
Tu, ca persoană fizică, depui declaraţia în care specifici că la adresă nu se desfăşoară activităţi economice.

@Adm
Persoana fizică depunde deja declaraţia ei şi nu poate verifica ce face o persoană juridică în contabilitatea ei.
Deducerea unei facturii de închiriere nu este sinonimă cu desfăşurarea unei activităţi la asdresa respectivă, este doar plata pentru dreptul de a folosi adresa în relaţia cu statul.
La un moment dat era ceva prin Codul Fiscal referitor la deducerea cheltuielilor cu utilităţile pentru acel spaţiu (cum a precizat @Argv).
Impozitul pe S1 şi S3 este de 1,5%.


Safe ar fi să depună declaraţia de PF şi să plătescă utilităţile tot ca PF. Chitanţele sunt dovada că acolo stau persoane fizice, nu societăţi care ar avea nevoie şi de facturi.

Edited by terratec, 04 December 2023 - 15:18.


#7
curcubeesipantofi

curcubeesipantofi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.01.2015
Deci eu il pot ajuta pe chirias, daca vrea contract neaparat pe firma lui, dar sa ma asigur ca nu are activitate declarata la sediu (asa cum ne-am si inteles de altfel)
Am sa adaug in contract clauza cum ca Sediu Social este FARA activitate, iar valabilitatea Sediului social va fi determinata de durata contractului.

Din pacate daca nu imi prezinta un certificat constatator de la ONRC eu nici pot verifica unde a autorizat el activitatile (la sediu sau la terti). Ma tem ca ma pot trezi cu surprize, si se schimba destinatia imobilului

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Sunteţi persoane diferite iar tu nu poţi face multe pentru a "verifica" activitatea firmei respective, plus că nici nu trebuie să o faci tu.
Tu declari pe răspunderea ta, ceea ce ştii.
Oricum, cele mai bune sfaturi în domeniu le vei primi de la avocat şi consultantul fiscal. Ei sunt (ar trebui să fie) la curent cu ultimele schimbări din codul fiscal dar şi cu abordările şi abuzurile făcute de cei din primării.

Aici primeşti nişte direcţii pentru a ştii care este drumul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate