Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Vacanta in Slovenia - calatorie cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Dupa cum scrie si in titlu, ma pregatesc de o excursie in Slovenia cu masina. M-am uitat pe MAE putin despre conditiile de calatorie prin Ungaria si m-am bagat in ceata mai tare decat eram inainte. Am vazut ca pe langa vigneta natioanla, mai sunt si unele judetene, plus o taxa de drum (Matrica?).
Daca este cineva care a facut acest drum, ma poate sfatui cineva ce vignete si taxe de drum trebuie sa platesc in aceste tari? Voi ajunge si prin Austria, deci si si la aceasta tara ma intereseaza.

Nu as dori sa ma trezesc ca am de platit amenzi sau cine mai stie ce.

Multumesc

Edited by rusuvl, 02 December 2023 - 22:24.


#2
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
In Ungaria platesti vigneta ca sa poti merge pe autostrada si ceva drumuri rapide. Ambele categorii sunt notate cu M, personal nu m-a interesat niciodata care-i autostrada si care nu.
Alta vigneta nu exista.
Matrica inseamna vigneta, probabil asa ii spune pe ungureste.
De cumparat o poti cumpara cand intri in tara, chiar de la benzinariile din RO dinainte de granita sau chiar online.  Eu cumpar mereu online ca sa nu mai stau aiurea la cozi, langa granite e mereu multa lume.

In Austria vi gneta se foloseste tot pt autostrazi si se poate cumpara online sau la fata locului din benzinarii. Sunt de doua feluri,  digitala si din aia ce o lipesti pe parbriz. Incepand de ieri exista vigneta de 1 zi.
Vigneta de 1 zi si cea de 10 zile se pot cumpara si digital. Cele de 2 luni si 1 an nu cred.
Un site de unde le poti cumpara e site-ul adac, de exemplu:
https://www.adac.de/...te/oesterreich/

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Matrica e numele popular al vinietei.

Presupunand ca mergi cu masina (<3.5t), poti cumpara online direct de la ei: https://ematrica.nem...nette-selection

Alegi:
- e-vignette
- categorie: D1
- alegi durata: 10 zile, 1 luna, anual (national sau in functie de regiune).

Doar vinietele anuale se vand si in functie de regiune, cele pentru 10 zile sau o luna sunt nationale. Tu nu ai treaba cu cele regionale, mai ales daca vrei sa tranzitezi tara.

Cea lunara e 8900 Ft, cea pentru 10 zile e 5500 Ft. In functie de durata vacantei, vezi care te ajuta mai mult.

Dupa achizitionare poti sa verifici valabilitatea aici: https://nemzetiutdij...e/sticker-query

Edited by bogdan_o, 02 December 2023 - 23:49.


#4
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Vigneta pentru Ungaria o poți cumpăra de la orice benzinărie MOL din România.
În plus, au benzină bună.

#5
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Multumesc mult, 10 zile e mai mult decat suficient ca sa ma duc si sa ma intorc.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Super tare topicul (pana acum). Omu' întreabă de Slovenia,  pana acum are raspunsuri despre Ungaria și Austria. Dar, ne apropiem.

În ianuarie, venind spre Romania,  ne-am "bagat" prin Slovenia . Am oprit la o benzinărie si am cumpărat vigneta cu cea mai mica perioada posibila. Era destul de scumpa, nu mai rețin exact, ținând cont ca am avut nevoie câteva ore.

 giuliani2, on 02 decembrie 2023 - 22:46, said:

In Austria ...
. Incepand de ieri exista vigneta de 1 zi.
...
Mulțumesc de info.

Eu cumpăr din prima benzinărie întâlnită în tara în care întru. În acest fel, ma interesez și de necesitatea unor alte taxe, daca sunt. Și vignetele sunt mai ieftine decat dacă sunt cumpărate din Romania  , de ex pt Austria aprox 10 euro benzinărie , în Romania - peste 70 de lei.

Edited by Barboso, 03 December 2023 - 12:53.
"Romania", nu "Romanica"


#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
si daca te prinde fara pana la prima benzinarie, platesti si amenda.La benzinariile de la granita din ro poti lua si te poti informa pentru ungaria si asa mai departe.

Edited by Barboso, 03 December 2023 - 12:52.
Citat inutil.


#8
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Am intrebat si despre Austria si Ungaria, deci sunt informatii foarte bine venite pentru ca voi tranzita tarile.

#9
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
In Slovenia e la fel ca in Ungaria. Cumperi vinieta online si asta e. Pentru info legate de taxe de drum in EU poti accesa tolls.eu si ai acolo informatii si linkuri catre site-urile nationale de unde poti cumpara vinieta, daca e cazul.

#10
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Toate vignetele pe Europa le cumpar online de vreo 5 ani incoace si n-am avut niciodata probleme. (Vreo 3 luni pe ani le petrec in afara tarii cu masina prin Europa.)

Mi se pare absurd sa pierd timpul prin benzinarii, plus ca au si comisioane mai mari fata de online.

#11
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
ma mir ca pt Austria se poate cumpara online si sa fie valabila si de a 2a zi. Stiu ca acu ceva vreme trebuia sa cumperi cu ~ 1 luna inainte. Tare imi era urat sa opresc la Nickelsdorf sa cumpar vigneta.

Sunt fan de a cumpara online ! Posted Image

#12
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Selectezi firma în loc de persoana fizica și o poți cumpăra cu valabilitate instant. Nu te verifica nimeni niciodată dacă masina e pe firma sau pe persoana fizica.

Edited by Cool_Kick, 03 December 2023 - 14:31.


#13
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021

 Cool_Kick, on 03 decembrie 2023 - 14:30, said:

Selectezi firma în loc de persoana fizica și o poți cumpăra cu valabilitate instant. Nu te verifica nimeni niciodată dacă masina e pe firma sau pe persoana fizica.

Poate nu verifica, dar eu nu cred ca as sta linistit .. mereu m-as simti cu musca pe caciula :) probabil ca voi lua din benzinarie in acest caz

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 Cool_Kick, on 03 decembrie 2023 - 14:30, said:

Selectezi firma în loc de persoana fizica și o poți cumpăra cu valabilitate instant. Nu te verifica nimeni niciodată dacă masina e pe firma sau pe persoana fizica.

Asta e la limita - in caz ca te verifica (si mai sunt verificari locale) vei fi considerat fara vinieta = amenda! Mai bine iti cumperi din Romania (in Arad sau in vama Nadlac veche exista ghisee unde poti cumpara asa ceva; costa cu vreo 2 euro in plus - taxa de comoditate :-). Sau iti cumperi din primul Shell cum treci vama din Ungaria. Sau aici online (site oficial) cu 18 zile in avans fata de data calatoriei: https://www.asfinag..../toll/vignette/

Pentru Ungaria iti cumperi e pe site-ul oficial: https://ematrica.nem...nette-selection De la MOL sau de pe site-urile din Romania platesti taxa de comerciant (inca 2-3 euro in plus). NU exista alta vinieta: iti cumperi doar asta si circuli linistit pe orice drumuri din Ungaria.

Pentru Slovenia la fel - iei online de pe site-ul oficial: https://evinjeta.dars.si/en

NU riscati sa cumparati din vama! De multe ori sunt smecheri (Austria de exemplu - iti zic in vama ca au doar pe 30 de zile... evident pentru turisti! Dar din pacate la ei poti online doar cu 18 zile inainte.

 rusuvl, on 03 decembrie 2023 - 16:24, said:


Poate nu verifica, dar eu nu cred ca as sta linistit .. mereu m-as simti cu musca pe caciula Posted Image probabil ca voi lua din benzinarie in acest caz

Daca treci pe langa Arad iti poti cumpara de aici ca e relativ aproape de autostrada (eu iau de aici de ani de zile vinieta fizica si a fost totul ok - iei chitanta si pastrezi si "cotorul" vinietei cu chitanta): https://maps.app.goo...Hjz7HJey3MuJTZ7

#15
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Presupunand ca sunt verificari pt vigneta austriaca cumparata online (daca e pe firma sau nu), se poate cumpara din prima benzinarie sau de la automatele amplasate tot in prima benzinarie (plata doar cu card!) fara niciun comision, adica la pret oficial.

#16
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View PostXman_ghio, on 03 decembrie 2023 - 19:24, said:



Asta e la limita - in caz ca te verifica (si mai sunt verificari locale) vei fi considerat fara vinieta = amenda!


Niciodată n-o să te întrebe poliția austriacă de vigneta. M-au oprit de câteva ori și în afară de permis, talon și CI nu mi-au cerut nimic.

Vigneta in Austria se verifică exclusiv pe camerele din trafic.



#17
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
In Austria daca luati fizic vigneta atentie unde o lipiti, un prieten tocmai a primit o amenda prin posta, el a lipit-o in dreapta jos.

Teoretic poate contesta amenda ca are inca dovada platii,  dar tot e un stres in plus.

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostCool_Kick, on 04 decembrie 2023 - 08:48, said:

Niciodată n-o să te întrebe poliția austriacă de vigneta. M-au oprit de câteva ori și în afară de permis, talon și CI nu mi-au cerut nimic.

Vigneta in Austria se verifică exclusiv pe camerele din trafic.
Te contrazic: anul trecut am prins un filtru langa Salzburg. Pe langa acte mi-a cerut si "cotorul" vinietei ca sa vada chitanta de plata. Am intrebat prietenul la care eram si mi-a zis ca multi samsari isi cumpara vinite pe 1 an (mai ieftine) si le tot muta de pe o masina pe alta. Daca dezlipesti vinieta prima data, o pui pe o bluza sau pantaloni de 2-3 ori o sa vezi ca nu se mai lipeste 100% pe parbriz si o poti muta de multe ori de pe o masina pe alta :-)

View Postzadada, on 04 decembrie 2023 - 09:06, said:

In Austria daca luati fizic vigneta atentie unde o lipiti, un prieten tocmai a primit o amenda prin posta, el a lipit-o in dreapta jos.
Iti si arata pe verso: in stanga sus. Daca tu esti "bombardier" si o lipesti in alta parte = iti asumi ;-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate