Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Meta Quest 3

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Salutări!

    Propun să se discute aici ce noutăți apar privind acest headset, idei de upgrade, etc. Încep eu cu niște accesorii: BOBOVR M3 PRO , huse de silicon. Prețurile accesoriilor originile mi se par absolut nesimțite, la modul, pentru o cutie de transport să ceară vreo 500 lei...

    Deși am doar o zi de când utilizez casca, pot spune că e un salt major de la quest 2. Ce nu-mi place neapărat prin comparație cu cea veche ar fi ventilatorul (mi se pare mai gălăgios). Apropo, am fost atât de entuziasmat privind upgrade-ul încât nici n-am mai așteptat să vând casca veche întâi. Eu unu am luat-o de pe olx sigilată, având garanție internațională de la Meta (pe bază de serie cred).

    Aștept și feedback-ul vostru privind produsul Posted Image

#2
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Cat ai dat pe ea?

Cat tine bateria? La mine Quest 2 tine cam o ora si 15 min.

Calitatea ecranului, se vede mai putin pixelat fata de Q2?

Este ceva de augmented reality?

#3
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostSephh, on 02 decembrie 2023 - 11:28, said:

Cat ai dat pe ea?

Cat tine bateria? La mine Quest 2 tine cam o ora si 15 min.

Calitatea ecranului, se vede mai putin pixelat fata de Q2?

Este ceva de augmented reality?

2500 sigilată. Dar m-am uitat astăzi și a apărut una cu 2300 sigilată.

Da, ecranele cred că sunt cel mai mare update, și nu neapărat pentru rezoluția mai mare, ci datorită modificării tipurilor lentilelor. Mai exact, ai un unghi de vizualizare mult mai bun. La Quest 2, dacă încercam să mă uit pe margini, vedeam totu în ceață. La ăsta nu mai e cazul.

Cât despre augmented reality nu pot să mă pronunț fiindcă am testat doar câteva chestii. Spre exemplu, mi-am pus o fereastră de youtoube și vedeam și fundalul din realitate în același timp. Uită-te la Linus Tech pe Youtube cum conducea în timp ce avea una pe cap. Cel mai mișto mi se pare Eleven Tenis fiindcă au adăugat un update și poți să-ți pui masa de tenis în încăperea unde ești tu, având o imersiune incredibilă. Cred că rezoluția mai mare face diferența când îți pui 3 monitoare în AR să lucrezi cu calculatorul prin AirLink, în rest nu prea te ajută.

Despre baterie pot să zic că ține la fel, poate puțin mai slab decât Quest 2.

Alte upgrade-uri mari ar fi:
- sunetu
- posibilitatea de a-ți ajusta IPD-ul mult mai exact (nu doar 3 poziții)
- controlere mai compacte (cu celelalte loveam mai mereu pereții, acum dau cu mâna, iar mâna se regenerează Posted Image )
- 120 hz în loc de 90
- head strap-ul cu care vine din fabrică e peste cel de la quest 2
- putere de procesare dublă
- etc.

Foarte multe upgrade-uri, chiar merită trecerea de la quest 2 (totuși, sunt 4 ani între ele). Să nu mai zic că ești future proof cu jocurile și AR-ul.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Quest 3 e doar un incremental update peste q2. Daca ai q2 si te simti bine cu el nu are sens trecerea la 3. Daca vrei upgrade real iei un vrei gen big screen beyond de exemplu ...

Calitatea jocurilor embedded lasa de dorit din cauza puterii de procesare slaba ce se poate pune într-un gadget asa mic. Beatsaber, eleven tennis ... population one si cam gata ... ai atins limitele grafice.

Daca vrei vr de calitate iti trebuie pc cu top placa video (rtx 4090 sau în zona aia de putere de procesare) iar dacă vrei calitate la e rane iei ochelari pe baza de micro-oled si pancake lenses (big screen beyond). Asa poti sa te joci chestii AAA in vr cu macar 90Hz si calitate adecvata de randare.

La banii pe care ii dai pe un quest 3 insa obtii cel mai bun raport pret/calitate de pe piata acum ... un fel de "good enough".

Recomand q3 oricui vrea sa intre in lumea vr dar este totusi doar un entry level, sa nu uitati asta.

Edited by ro_explorer, 10 December 2023 - 15:52.


#5
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004
Eu am comandat la 260 lei un strap kiwi design si astept sa vina. Are si baterie incorporata care extinde durata de folosire pe la 4 ore.
Inca sunt la inceput cu oculus 3, nu am foarte mult timp sa ii folosesc, dar ce am descoperit pana acum imi place mult si cred ca la 3000 de lei cat am dat merita pt senzatiile pe care ti le da, pt faptul ca este un device compact si, comparativ cu play station 5 nu mai e nevoie si de consola, e totul integrat, iar pretul iese sub.

Edited by gabriel_vlad2, 02 March 2024 - 18:34.


#6
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 22.05.2011
Half life - Alyx. discover that   :)

#7
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004
Multumesc de recomandare, ti-am scris in privat

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cateva titluri care eu consider ca merita (local pe oculus sau pe PC):
HL-Alyx , After the Fall, Fallout 4, Population: One, Eleven Tennis, Beatsaber, SuperHOT VR, Brink Traveler

Pentru consum media: 4XVR Video (un player de filme intr-un cinema virtual).
Pentru jucat pe PC: Virtual desktop (experienta mult mai buna si fluida decat Oculus link).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate