Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Deblocare (parola) BIOS. Recomandare service laptopuri Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Inainte sa plec in mini-vacanta, m-a mancat in .ur sa fac mentenanta la batranul laptop (MSI GS63 7RD Stealth). Ocupase win 10 aproape toata partitia; pentru ca mi-era lene sa-l curat -> hai sa incerc/pun un 11. Doar ca BIOSul imi cerea parola de admin. Ups, uitasem ca-i pusesem (probabil) una scurta si temporara asta vara... Incerc un reset dupa sfaturi e pe net -> parola persista, dar sistemul nu mai booteaza. Desfac laptopul, scot bateria CMOS - degeaba. Deci ori imi cumpar unul nou, ori il duc la un baiat mai priceput. AVand in vedere ca inca imi mergea WoWS pe el, n-as arunca prea multi bani pe geam.
Asadar stiti vreun service prin Bucuresti unde sa-mi inlocuiasca PROMu' la un pret rezonabil?

Edited by __Dan__, 29 November 2023 - 18:43.


#2
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
In principiu merge rescris (sau inlocuit). Dar...

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu s-ar putea gasi si alte solutii daca e un service autorizat MSI.
E posibil sa eista o parola default de deblocare.

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
La sectiunea <download> trebuie verificat daca producătorul  ofera utilitar de resetare a BIOS-ului. Acesta poate fi descărcate de pe site-ul producătorului și utilizat pe un stick USB pentru a reseta parola BIOS.

https://www.msi.com/support

Vad ca nu  raspunde serverul , pe sectiunea "downloads" deocamdata .

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Erau cateva chestii care mergeau in trecut: scosul bateriei, apoi scurt intre pinii SDA si SCL, parole "master" etc... Dar astea mergeau pe placile facute pana prin 2014-2015.

Incepand de atunci, singura modalitate e schimbarea EEPROM-ului sau dump si rewrite.

Ai grija insa ca daca faci asta se invalideza si cheile TPM si,daca ai discurile criptate, nu le vei mai putea decripta.

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Cateodata nu ajuta doar sa scoti bateria. Trebuie facut scurt intre niste pini de pe placa de baza.

Edited by Maryus89, 29 November 2023 - 22:40.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Pini sunt pe placile de desktop. La laptop e mai complicat. Placile-s mai mici, tastatura si displayul pe partea opusa a circuitelor s.a.m.d. Daca-mi cer mai mult de 500 pentru manevra cumpar altul. Trebuie sa le explic bine situatia la telefon, sa nu bat drumul de pomana (sau doar ca sa-mi ia banii de diagnoza).

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007

 tclau, on 29 noiembrie 2023 - 19:41, said:

In principiu merge rescris (sau inlocuit). Dar...
Nu merge. Sau, la thinkpad nu merge ca am facut un reserci la un moment dat si am aflat ca parola e intr-adevar in chipul de bios dar si in circuitele care implementeaza TPM Sau o chestiune mai complicata ce tine de criptografie pe care n-am inteles-o foarte bine. Dar nu merge.

Eu am cumparat de pe olx un laptop cu parola pe bios. I-am rescris chipul de mai multe ori si n-a reusit sa scap de parola. Ba mai mult am reusit sa-l fac sa nici nu mai pot intra in bios(desi acum are dumpul original, scos din el), adica chiar de-as sti parola, nu mai am cum si unde s-o bag ca nu mai intra deloc. Nu stiu exact cum functioneaza securitatea asta, dar nu scapi de parola, decat poate daca rescrii toate circuitele cu memorie de pe placa de baza, sau stii sa executi un atac asupra securitatii.

Cand am cumparat primul Thinkpad, avea un TPM pe placa(ca se laudau in reclama), implementat cu mai multe chipuri ciudate. La vremea aia am citit despre chestia cu parola, ca nu stiam ce face si la ce e bun acel TPM, si ce intelesesem e ca din cauza acelui TPM, parola de bios nu poate fi resetata. Eu nu aveam nevoie, dar tot ce se gasea pe piata romaneasca era cu TPM.
So, nu bag mana in foc, dar daca e asa, insamna ca niciun laptop nu poate sa recupereze parola de la bios prin rescrierea chipului(ca toate au TPM acum), daca nu faci cumva vreo smecherie, sa ataci cumva functionalitatea acelui TPM. Thinkpad X260 sigur nu merge, ca am incercat.

Laptopul merge foarte bine. Voiam sa-i scot parola just for fun, sau de test.

Edited by maccip, 30 November 2023 - 00:40.


#9
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
"Dar"-ul ala exact asta vrea sa spuna - poti rescrie/schimba cu succes chipul, dar nu inseamna ca si repari laptopul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate