Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Oferte CASCO - pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Salut,
A venit vremea sa-mi fac iar CASCO, la al meu Suzuki Swace 2021 (deci anul 3).
Achizitia a fost vreo 24.5k, acum vad ca valoarea estimata e 19k. Estate, Hibrid, nimic interesant.

Problema e urmatoarea: am avut anul asta un incident cu autor aproape necunoscut (a incercat sa plece, i-a facut poze un vecin, apoi a fost discutie cu euroins, etc.). In final s-a rezolvat prin RCA cu decontare directa (Allianz), unde nu am decat cuvinte de lauda, tot la ei o sa-mi fac, tot cu decontare directa.
DAR, am aflat ca la Groupama daca trebuia s-o fac pe casco cu autor necunoscut, ar fi trebuit sa suport eu un procent din dauna, pe langa fransiza, ceea ce ar fi fost foarte deranjant (stiu, vina mea, data viitoare citesc mai bine contractul).

Asa ca sunt curios, voi ce oferte ati primit pentru valoare similara (sa zicem undeva intre 15k-30k), ca sa-mi fac o idee despre ce firme ar trebui sa interoghez. In groupama aveam incredere ca respecta contractul, doar ca se pare ca nu-mi convine contractul.
Oferta actuala la ei este de 600 eur cu fransiza 300 eur pe eveniment si 0% la dauna totala.
Citeam la alex cu nissanu' ca a primit oferta de 600 eur de la allianz la masina noua cu valoare de peste 40k, deci m-am confuzat complet.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007
535 de euro, fransiza zero, la omniasig.
Valoare asigurata: 18000 euro

Edited by DanyHiker, 29 November 2023 - 11:32.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Nu cred ca scapi de fransiza in primul an de asigurare.

#4
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Omniasig, reinnoire CASCO in al treilea an pentru o masina din 2017. Suma asigurata 16728 EUR, prima 723 EUR, fransiza 100 EUR. (A crescut prima cu 5% fata de anul trecut, suma asigurata a ramas aceeasi. Aveam si optiunea sa pastrez valoarea primei si sa scad suma asigurata cu 5% fata de anul trecut.) Nu am avut daune pe CASO.

Poti incerca si printr-un broker.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 13.03.2017
Mergi mai omule la un BROKER DE ASIGURARI
Astia au contract cu absolut toti asiguratorii
Sunt mai bine de 10 ani de cand lucrez DOAR cu BROKER

Odata ajuns acolo, pun triuliarde de intrebari si, crezi ori nu, aia au raspuns la toate
La final aleg oferta / asiguratorul care imi convine

#6
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 TehCube, on 29 noiembrie 2023 - 11:25, said:

Citeam la alex cu nissanu' ca a primit oferta de 600 eur de la allianz la masina noua cu valoare de peste 40k, deci m-am confuzat complet.
La CASCO, cu cat masina e mai veche, cu atat creste prima de asigurare.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
La mine e anul 3, si in primul an am luat cu fransiza zero (dar a fost scump, vreo 700 eur daca tin bine minte). Apoi i-am facut niste zgarieturi si am decis sa nu le repar pentru ca n-am chef sa stau cu ea prin service, asa ca am zis ca iau cu fransiza (anul trecut), ca doar n-o lovesc eu, cel destept. Si apoi o gasesc lovita in parcare, situatie pe care nu o prevazusem pentru ca eram prea destept.
Noroc cu vecinu' ca altfel dadeam 300 eur + mi se considera 25% din pabuga facuta de mine, deci crestea prima pe anul asta, si 25% insemna aproape 1000 eur.

 Naijax, on 29 noiembrie 2023 - 11:37, said:

Mergi mai omule la un BROKER DE ASIGURARI
Merg. Prin broker am facut ultimele 2 dati, dar am zis ca nu strica sa aflu si alte preturi din piata inainte sa ii cer si lui. Sa stiu cam la cine as vrea, cam cat trebuie sa coste, etc. Posted Image
De exemplu, pana sa nu am de-a face cu incidentul, nu stiam ca oferta mea implica sa platesc extra in caz de autor necunoscut, asa ca nu am 100% incredere in broker, ca nu stiu toate procedeele, si deci poate nu intreb tot ce trebuie. Nu te enerva. Posted Image

Edit: am corectat, nu plateam la groupama, doar mi se considera ca paguba facuta de mine.

Edited by TehCube, 29 November 2023 - 11:46.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Și eu tot pe broker merg, mă costă ceva mai mult (comisionul brokerului), dar nu îmi mai bat capul luând la rând toate societățile de asigurări.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 13.03.2017
De ce sa ma enervez ? Posted Image

Nu vezi ca in 5 postari ai primit 5 opinii diferite ?
Nu-i mai bine sa mergi direct la BROKER ?

Asa nu te mai enervezi Posted Image

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 sdf8923jfsd, on 29 noiembrie 2023 - 11:40, said:

La CASCO, cu cat masina e mai veche, cu atat creste prima de asigurare.
Okay, dar la mine oferta Allianz in primul an (adica 2021) a fost de 1000+ eur pentru valoare mult mai mica.
Singura metoda in care era mai ieftina (600 eur) era daca asigurarea NU includea daune provocate de mine, ceea ce mi s-a parut absurd, fiind CASCO.
D-aia eram curios de ce oferte primesc altii, sa vad daca are vreo legatura cu vechime/valoare/etc.

 Naijax, on 29 noiembrie 2023 - 11:42, said:

De ce sa ma enervez ?
Eh, am zis in gluma.
Ma ajuta informatia cu omniasig, stiu ca macar e p-acolo cu ce am primit eu.
Ma bucura ca acum, cu brokerul actual, se rezolva rapid, prin mail/transfer bancar, nici nu a trebuit sa duc masina pentru poze sau whatever. Dar in acelasi timp voiam sa primesc si cat mai multe oferte ca sa pot rumega putin inainte sa aleg (probabil) tot groupama.

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu tot cu broker merg, de obicei cu cei ai grupului de unde vine masina ca iti ofera preturi mult mai bune.
Eu am ales tot Omniasig la a mea, e al 2lea an la ei, masina face acum 3 ani [BMW, suma aprox 33mii asigurata]

Attached Files


Edited by dell99, 29 November 2023 - 12:07.


#12
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
S.C GENERALI Romania ASIGURARE REASIGURARE S.A.
Anul 4
Suzuki Vitara 1.4 BOOSTERJET HYBRID ALLGRIP LUXUS (AF2020)
Fransiză= zero
Suma asigurată Autovehicul: 16.100 Euro
Prima anuală: 671 Euro
Evenimente în anul precedent: 1 ( grindină)= Capotă, plafon, aripi, portiere, parbriz
Încheiată (prelungire) la data de: 16.06.2023

Attached File  Capturã de ecran 2023-11-29 120703.jpg   210.84K   20 downloads

Edited by badmania98, 29 November 2023 - 12:08.


#13
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
Eu am primit cea mai buna oferta de Tiriac, raportul dintre pretul platit si suma asigurata a iesit cel mai bun la ei. La alte firme era mai ieftin Casco dar cu fransiza si valoare asigurata mai mica.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 corleone2023, on 29 noiembrie 2023 - 12:08, said:

Eu am primit cea mai buna oferta de Tiriac
Asta am tot auzit-o, dar oferta mea de la tiriac e efectiv dublu fata de restul, adica peste 1200 eur varianta casco max (ce-i drept, la ei suma asigurata e mai mare, 22k) dar totusi... Nu inteleg, ori nu are brokerul meu relatii bune cu ei, ori nu ne uitam la aceeasi acoperire. O sa ma duc sa-l stresez si pe alex pe threadu' lui. :D

Am primit oferte de la Asirom, Allianz, Generali, Groupama, Omniasig. Pana acum, Generali pare buna (700 eur dar valoare asigurata foarte mare, aproape 26k), sau Groupama cum am avut si cu cele mai putine batai de cap - 600 eur dar cu fransiza mare.
Mai sap. :)

#15
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Eu am atat RCA cat si CASCO la Generali. Tot cu ei voi incheia polite si in urmatorii ani. Sunt seriosi. Ii recomand.

#16
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 TehCube, on 29 noiembrie 2023 - 13:13, said:

Pana acum, Generali pare buna (700 eur dar valoare asigurata foarte mare, aproape 26k), sau Groupama cum am avut si cu cele mai putine batai de cap - 600 eur dar cu fransiza mare.
Mai sap. Posted Image
O suma asigurata mai mare te ajuta in caz de furt sau dauna totala din vina ta. Nu intotdeauna merita sa platesti o prima mai mare doar pentru suma asigurata mai mare. Depinde de nevoile si de riscurile pe care le ai. De asemenea, fransiza nu e atat de rea; iti poate scadea simtitor valoarea primei.

Ca sa faci cu adevarat o comparatie ar trebuie sa obtii cotatii pentru aceeasi suma asigurata si aceesi acoperire. Nu prea se poate, asa ca, ce mai poti face, e sa iti calculezi tu raportul prima/valoare asigurata pe niste acoperiri cat de cat echivalente.

Edited by sdf8923jfsd, 29 November 2023 - 15:19.


#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Da, o sa ma apuc sa le pun excel si sa fac ceva formula de calcul sa incerc sa-mi dau seama care e mai ok pentru mine. O sa apelez si la alt broker, desi ma indoiesc ca o sa fie diferenta mare intre oferte, if at all.
...si la sfarsit probabil o sa o continui pe care pe care o am deja la groupama. Da' macar o sa o fac linistit. :D

#18
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Am avut la Allianz, la reinoire mi-au cerut 15000 lei, la un ID.3, am facut la Generali cu 4300 lei. in conditiile in care anul trecut am avut tot la Allianz si am platit 9800 lei. si nu am avut daune.

Edited by al bundy ro, 29 November 2023 - 18:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate