Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Transfer de fisiere intre 2 pc-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
e posibil sa se conecteze direct 2 pc-uri intre ele cu cablu ethernet ca sa se transfere diverse fisiere?

practic sa se foloseasca doar porturile ethernet ale celor 2 pc-uri si un cablu tot ethernet si atata tot.

cumva nu cred ca e asa simplu de aia intreb aici. si n-am facut asta niciodata asa ca ar fi interesant daca ar merge.


#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ba da, e super simplu.

Bagi un capat al cablului in primul PC, celalat in cel de-al doilea PC si asta e tot.

Daca PC-uri sunt mai noi de 15-20 de ani au autonegociation, deci nu mai ai nevoie de un switch separat.

Ca sa poti insa accesa resursele de pe un PC pe altul trebuie sa le partajezi acele resurse. Cum faci asta depinde de sistemul de operare.

Edited by bogdan_o, 28 November 2023 - 18:55.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
https://pureinfotech...ble-windows-10/

Edited by Valy_User, 28 November 2023 - 18:53.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca cel putin unul din PC e mai vechi iti trebuie cablu crossover.

Edited by pasilla, 28 November 2023 - 19:05.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Folosește un stick sau ssd. E mai simplu sa faci transfer astfel.

#6
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@dorin_2k am stick usb dar e cam mic si in plus e formatat fat32 ceea ce impune o dimensiune maxima de 4 giga pt un fisier.

stiu ca se poate salva ce e pe stick si apoi reformata stick-ul cu alt file system poate exfat sau ntfs si apoi sa transfer totul inapoi plus unele fisiere mai mici (dar mai mari de 4 gb) pe care le doresc transferate pe celalalt pc.

dar cum ziceam alte fisiere sunt prea mari si depasesc capacitatea stick-ului asa ca m-am gandit la varianta din topic. si n-am ssd inca - cu toate ca mi s-a tot spus sa iau unul dar raman in continuare scumpe pt mine.

edit: mersi tuturor pt sfaturi.

Edited by abulafius43, 28 November 2023 - 22:19.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Un cablu de minim 10m facut crossover si costul deplasarii la magazin te costa mai mult decat un stick de 64GB la 18 lei si nu functioneaza out of the box. Trebuie setate ip-uri si unul trebuie sa fie gateway pentru celalalt. In plus viteza va fi ingrozitor de lenta la 100Mb/s daca nici retea gigabit nu ai pe ambele pc-uri. Mergi pe solutii mai sigure ca de stick vei avea mereu nevoie. Acum observ ca Altex i-a majorat pretul la 25 lei cat facea cel de 128GB. Am trei si toate merg acceptabil.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/32623/32622538/images/res_f5c2e1480be0f6bb99a53fc349ed4477.jpg?width=450&height=450&hash=21C7646FCFCAB54641FA5413E32871A9 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 29 November 2023 - 08:10.


#8
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Recomand in reteaua locala transfer FTP.
Totusi, vezi ca un stick de 128GB e 30-35 lei. https://www.emag.ro/...b/pd/DH7RDWMBM/

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Mai rapid decat stickul, daca sunt multe date de transferat, ar fi sa scoti HDD-ul/SSD-ul din unul, ideal cel batran, si sa il conectezi in PC-ul mai tanar, daca are cablul de date compatibil SATA sau sa folosesti un adaptor USB la IDE, daca e chiar batran tare.
Altfel se monteaza cablul de retea, se verifica ca sunt aprinse beculete in spate, se seteaza IP-uri din aceeasi clasa, instalezi un server FTP pe unul din ele si te conectezi cu celalalt la server si faci upload sau download.

#10
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
adaptor IDE-USb sau pur si simplu stick sau ssd.Prin ethernet te complici.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Eu folosesc un ssd vechi in rack extern. Mult mai repede transfer astfel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate