Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Normative camin bransament

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Unde pot gasi dimensiunile legale ale unui camin de bransament?

Vreau sa schimb apometrul si mi s-a spus ca s-a schimbat normativul si dimensiunile minime ale caminului sunt de 100/100 cm.

Daca tot il fac mai mare ar fi o idee buna sa pun niste filtre de 10" direct in camin?

#2
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Am uitat, ce firme recomandati pentru robinetii din camin? E deranj mare sa ii schimbi.

Cu bila sau sistemul clasic cu garnitura de cauciuc?

Am gasit Giacomini, cu sistem antiblocare, dar nu stiu care daca e reala partea cu antiblocarea.

Am gasit inclusiv robinet "cu sfera patrata" Posted Image

#3
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Asa mi-au zis si mie in primavara cand am facut bransamentul dar eu aveam tub de 800 din beton si l-au acceptat pe ala.

Mie mi-au pus robineti de gaz, au zis ca sunt mai buni decat cei de apa..

Asta m-au pus sa iau, asta am luat.

P.S. Tarif de bransament - 400 lei ( fara factura)

Edited by bogdanhbc, 28 November 2023 - 09:11.


#4
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Eu am bransament deja, trebuie sa schimb apometrul si robinetii, teoretic este datoria lor.
Dar nu vor sa execute lucrarea pentru ca respectivul camin nu mai indeplineste conditiile dupa ce normativele ar fi fost modificate.

#5
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Gusterii astia de la regiile autonome sunt batuti in cap puternic ... cheama-l pe Domnul maistru, cu toate cele 4 clase ale lui, plateste-i cat cere sa faca el cum o sti, si asa scapi cel mai usor, fara nervi.
Eu, la parintii mei, am stat dupa Domnul maistru mai bine de 3 luni ca am vrut sa punem noi caminul ... si pur si simplu nu 'gasea' timp sa vina, el cu echipa .... cum i-a dar 150lei, a venit la ora 19:00 seara ... jeguri! Probabil asa sunt peste tot.

#6
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
da, sunt peste tot aceiasi japcari!

pai la mine nu au vrut sa imi faca bransarea cu caminul in drum ca trecea magistrala pe sub camin si l-am mutat in curte.

iar cei 400 de lei de bransat..clar au fost la domnii maistri..

Ei stiu foarte bine ca e "one time job" sau "loveste si fugi", stiu clar ca te prind o singura data si atunci te jupoaie de bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate