Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Schimbare si rezervare numere

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Salutare tuturor,
Ma gandesc ca in viitorul relativ apropriat sa-mi schimb masina. Ca multi altii, as vrea sa-mi pastrez totusi numarul de inmatriculare actual. Din ce am inteles, se plateste o taxa apoi merg la permise si inmatriculari si cer rezervarea numarului.
Intrebarea mea este daca e posibil sa-mi rezerv numarul de acum, schimband numarul de inmatriculare al masinii. Adica am, sa zicem, JD 11 AAA. Pot schimba numarul de pe masina actuala cu ceva la rand, gen JD 89 ZZZ, sa vand (in viitor) masina cu acest numar iar ulterior, cand achizitionez noua masina, sa o inmatriculez cu JD 11 AAA? Sau cele doua operatiuni trebuie facute simultan? M-am documentat din diferite surse dar in toate gasesc cazul vanzare + cumparare in acelasi timp.
Ori pe mine ma intereseaza:
1. rezerv numarul acum
2. masina sa fie inmatriculata si sa circule in continuare cu alt numar (JD 89 ZZZ)
3. la un moment dat sa vand masina
4. o eventuala pauza de o luna/doua fara masina
5. cumparare si inmatriculare masina noua cu JD 11 AAA.

Sper m-am explicat. Daca e posibil ce vreau eu, inteleg ca ordinea e 1. rezervare numar, 2. schimbare numar. Dar ce aleg pentru programarea la ghiseu?!

Multumesc, sper ca e cineva care a reusit sa faca ceva similar.

Attached Files


Edited by aladdin2k, 27 November 2023 - 10:29.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Este posibil sa-ti rezervi numarul de pe acum dar, eu zic sa nu te grabesti
Nu cred ca s-a schimbat regula dar, eu stiu ca valabilitatea rezervarii este 1 an de la data solicitarii
Dupa aia mai poti face o prelungire de 3 ani

De aia zic sa nu te grabesti
Faci "miscarea" asta in viitorul relativ apropriat Posted Image
Cand schimbi masina

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
asa cum a scris si nijax, "rezervarea" este o operatie de rutina si se face prin plata unei taxe inainte de instrainarea /vinderea masinii. singura problema este ca nu-l poti folosi pina la inscrierea noii masini pe acel numar.

#4
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Duplicat/modificari date/placi

La schimbarea numarului, in loc sa predai placutele vechi, platesti taxa de retinere, pastrezi placile si dovada platii.

Retinerea e valabila un an. la inmatricularea celei noi, arati dovada ca ai platit retinerea.

#5
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

 Naijax, on 27 noiembrie 2023 - 10:49, said:

Este posibil sa-ti rezervi numarul de pe acum dar, eu zic sa nu te grabesti
Nu cred ca s-a schimbat regula dar, eu stiu ca valabilitatea rezervarii este 1 an de la data solicitarii
Citisem ca valabilitatea e de un an si poti face operatiunea asta de maxim de 3 ori. Multumesc.

 r_murphy, on 27 noiembrie 2023 - 10:54, said:

singura problema este ca nu-l poti folosi pina la inscrierea noii masini pe acel numar.
Nu e o problema in cazul meu, dar bine de stiut (chiar daca e si logic sa fie asa).

 C0pilu, on 27 noiembrie 2023 - 10:55, said:

Duplicat/modificari date/placi
La schimbarea numarului, in loc sa predai placutele vechi, platesti taxa de retinere, pastrezi placile si dovada platii.
Retinerea e valabila un an. la inmatricularea celei noi, arati dovada ca ai platit retinerea.
Multumesc.

Ok, cred ca s-a clarificat cu pastrarea celor vechi. Pentru cele noi pe masina actuala ma programez pentru transcriere vehicul inmatriculat (sau tine tot de duplicat/modificari date/placi), trebuie facute doua programari separate?
Nu stiu cum e in alte locuri (sau cum mai e acum la noi), dar acum patru ani in Galati, cand am fost (cu programare) pentru transcriere, am fost trimis la alt ghiseu decat cel unde aveam rezervarea, ghiseu la care se luau persoanele in ordinea sosirii, fara nicio legatura cu programarea online.

Edited by aladdin2k, 27 November 2023 - 11:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate