Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cum legați prietenii înainte de epoca internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View Postdjl, on 26 noiembrie 2023 - 17:45, said:

Cum legaţi prietenii înainte de epoca internet? Vorbesc de prietenii legate în afara insituţiilor de învăţământ, cercului de prieten, cartierului.
  • La coada pentru diferite questii (bilete la film/teatru, prajitura/suc la cofetarie, piine, carne, butelie, benzina, etc.). Pe vremea lu' Ceashca era coada pentru orice si de fiecare data era altcineva in fata si in spatele tau care vroia sa obtina acelasi lucru ca si tine.
  • La scoala (in pauza sau la orele de sport).
  • In tabere/excursii cu restul care erau si ei in aceleasi tabere/excursii si petreceai oricum destul de mult timp impreuna facind aceleasi lucruri (3 mese/zi, spalat dimineata si seara cam la aceleasi ore, drumetii cu grupul in care tu aveai conserva si el/ea avea desfacator de conserve, etc.)
  • In statia de autobus/tren in timp ce asteptai sa vina autobusul/trenul sau chiar in autobus/tren in timp ce faceai naveta de acasa la scoala
  • In caminele studentesti la chefuri la care mergeai fara sa cunosti pe nimeni fiindca era muzica buna, vedeai ca sint altii care se distreaza si vroiai sa te distrezi si tu la fel ca ei.
  • In caminul studentesc la oficiu unde se prajeau cartofi cu orele (de cele ai multe ori pina inspre dimineata).
  • In salile de lectura (camin studentesc sau bibiloteci) unde iti petreceai timpul inainte de examene.
  • In fata blocului in care te-ai mutat recent in timp ce ai coborit sa-l ajuti pe vecinu la facut questii (reparat dacia, dat zapada la o parte, dat copacii cu var, etc.)
  • Pe drum/strada in timp ce-l ajuti pe careva care se chinuie sa-si bage mobila in casa.
Generatiile de dinainte de internet aveau/au abilitati sociale mai bine dezvoltate decit generatiile care s-au nascut cu internetul de-a gata.

Edited by cralin, 26 November 2023 - 19:14.


#20
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am încercat și la ANOFM, dar era full de lume. Mi s-au făcut rau și am ieșit.

In alta ordine de idei, am legat prietenii la job, prin târg, cunoștințe comune.

Edited by miki07, 26 November 2023 - 19:15.


#21
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
  • La mare pe plaja in timp ce (din lipsa de alta ocupatie) sapai o groapa. De cele mai multe ori vedeai pe cite unu' cam la fel de mare ca tine cu vreo 2-3 cearceafuri mai incolo care sapa si el o groapa si mergeai sa vezi cit de adinca e groapa lui si daca nu are nevoie de ajutor.
  • La mare in apa in timp ce te balaceai in apa si era unul/una mai incolo care facea la fel si pe deasupra avea sau nu avea:   colac, minge, saltea pneumatica, etc.
  • La piscina/strand/terme cind tot din lipsa de ocupatie mai gaseai pe cite 1-2 cam de aceleasi dimensiuni ca si tine (si la fel de dornici de ceva actvitate) cu care faceai concurs care poate sa-si tina mai mult respiratia sau care inoate mai mult pe sub apa.
De cele mai multe ori totul incepea din lipsa de ocupatie sau din dorinta de a nu te plictisi in timpul care il aveai pe perioada vacantei de vara.

Edited by cralin, 26 November 2023 - 19:36.


#22
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Fata in fata cu mirosit respiratii ca in evul mediu.

#23
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,119
  • Înscris: 04.09.2013

View Postdjl, on 26 noiembrie 2023 - 17:45, said:

Vorbesc de prietenii legate în afara insituţiilor de învăţământ, cercului de prieten, cartierului.

Altundeva unde? Ca eu nu am reusit sa-mi fac.

Toti prietenii pe care-i am sunt din cercul de la bloc, scoala generala si din parc unde ieseam sa batem mingea. In fata blocului am inceput sa ies singur de la 6 ani si de atunci inca pastrez relatia cu cei mai multi dintre ei, adica iesim aproape saptamanal la o bere, un joc, o narghilea, un meci, ce s-o nimeri.

Am cerc separat de prieteni / colegi cu care ies la fotbal saptamana de saptamana de mai bine de 15 ani cred.

La munca s-au tot schimbat oamenii de-a lungul anilor si nu am pastrat legaturi cu ei. Componenta actuala se pare ca este cea mai buna din punctul asta de vedere, in sensul ca ne intalnim de 2-3 ori pe luna si in afara programului sa mancam, bem sau sa ne jucam ceva, carti in general.

In concedii nu prea tolerez mai mult de un cuplu. Experienta mi-a aratat ca este greu sa existe un grup mai mare - 6-10 persoane - unde sa fie toti compatibili. De cele mai multe ori se fac bisericute iar in cel mai rau caz se ajunge la discutii / certuri si nu-mi trebuie. In 4 mi se pare ideal, iar macar o data pe an un concediu in 2 mi se pare necesar.

Atat am avut de zis.

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAlexEn, on 26 noiembrie 2023 - 18:33, said:

A zis ca in afara de cercul de prieteni sau instituiile de invatamant Posted Image
Pai el zice multe, numai ca nu prea stie ce vorbeste!
Ca si in tabere era un cadru legat de institutia de invatamant, la discoteca totul pleca oarecum de la cercul de prieteni, ca nu prea erau lupi singuratici pe atunci.

Iti puteai face cunostinte / lega prietenii si singur fiind, la o biblioteca pe care o frecventai, in tren cand calatoreai... dar rareori faceai ceva singur, in afara unui cadru de colegi de munca / colegi de scoala / pasiuni / prieteni ...

Intrebarea de baraj este "CUM?"
CUM se putea, functie de context, nu stiu pe nimeni care sa fi mers / caruia sa ii fi mers pe sabloane...

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Cum legam prietenii in afara cercului de prieteni? :w00t:

#26
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Cand eram tanar tatic (1997) luam copchilul in carut sa-l plimb in parc. Un tatic nepriceput cu un copil in carut este un magnet pentru mamicile din zona. Trust me. Nevasta nici acum nu stie de ce plimbam asa de mult copilul. :)

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cu un catel frumos in parc , devii Elvis ! Ma refer la succesul la tipe...nu ca ai fi mort Posted Image !

#28
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
In concluzie prietenii se faceau (si desfaceau) prin iesit afara din casa si vorbit cu oamenii. Incredibil ce psihopati pe vremea aia

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKokoshmare, on 26 noiembrie 2023 - 22:24, said:

Incredibil ce psihopati pe vremea aia
Nu glumi cu chestiile astea :D

#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Si sexul se facea fizic prin contact direct , acum se face pe net , de genul online ''tu imi arati tatele...eu puta'' Posted Image !

#31
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Ii prindeam cu lasoul si ii legam fedeles. :D

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Pe vremea aia te duceai si te bagai in seama cu straini. Si, daca te si pricepeai, se bagau si ei in seama cu tine. Amazing.

#33
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Posthoneybee, on 26 noiembrie 2023 - 22:48, said:

Ii prindeam cu lasoul si ii legam fedeles. Posted Image
Si ce le faceai Posted Image ?

#34
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Ce vremuri...

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu m-am mutat de mai multe ori in viața. La 14 ani, la 18, la 25, la 30, astea mari, plus alte mutări mai mici.
Am foat in doua licee, 4 instituții de învățământ superior.
Toate prieteniile de-a lungul vieții le-am făcut in școala (direct sau indirect, prin cazare), la munca si in comunitatea romanesca mai târziu. In viața mea nu mi-am făcut prieteni pe internet sau intrând in vorba (doar la munca).
Dacă prietenii sunt locali ii amesteci si se lărgește cercul. Prieteniile ma distanța fără contac fizic vreme de decenii se mai răcesc. De aia e extraodinar Facebookul.
Ce pot sa spun este ca si cu oameni cu care ma văd fizic rar când ne vedem e foarte mișto (de exemplu intalnirile cu liceul). Ficatul meu nu apreciază :)


Edited by vrajitoruldinoz, 27 November 2023 - 04:29.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015
La phete, Dupa actul intim, daca era okay, ii ceream numele, apoi, prietenia
La baieti, "Dah si tu un Carpati, ai vreo sora "de sex" feminin, p-acasa?"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate