Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa cărămidă.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 motanul13, on 26 noiembrie 2023 - 05:47, said:

Uite , am gasit pozele , atasez una reprezentativa ...

Cred ca initiatorul nu se gandea la varianta asta. Posted Image

 EneStelian, on 25 noiembrie 2023 - 21:14, said:

Treabă sta in felul următor..as dori sa o fac din cărămidă portanta , plina, sa rămână cărămidă lăcuită la exterior și la interior fara lavabila, gleturi...etc. mă gândisem sa fac un rand de cărămidă, apoi un rand de polistiren de 10 sau 15 cm și iar un rand de cărămidă, polistirenul sa fie la mijloc...întrebarea este dacă o asemenea casa de 70 M2 fara etaj se poate construi fara stâlpi de rezistenta și centura..că dacă aș fi obligat să fac stâlpi...aș renunța la cărămidă.

De ce naiba ai vrea sa faci asa ceva ?  Ai locuit in vre-una, sa vezi cum este, si ti-a placut ? Cred ca senzatia ar fi de puscarie ( sa vezi si la exterior, si la interior, numai caramida ). Posted Image  Parerea mea este sa te mai gandesti. Posted Image

#20
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 razvan-softpedia, on 26 noiembrie 2023 - 07:39, said:

De ce naiba ai vrea sa faci asa ceva ?  Ai locuit in vre-una, sa vezi cum este, si ti-a placut ? Cred ca senzatia ar fi de puscarie ( sa vezi si la exterior, si la interior, numai caramida ). Posted Image  Parerea mea este sa te mai gandesti. Posted Image

De acord cu tine in privinta interiorului .
Un arhitect bun ar putea insa specula asta , lasand unele zone cu caramida ... exemplu zona unui semineu ...

LE Problemele pe care le vad eu insa sunt altele :
1. Costurile - per total proiect cca 15% plus
2. Problema zidarilor ... poate doar unii pensionari care au scoala veche .

Edited by motanul13, 26 November 2023 - 07:53.


#21
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Nu cred că ar arata chiar a pușcărie in interior...acum fiecare cu gusturile lui...

Attached Files



#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 EneStelian, on 26 noiembrie 2023 - 07:55, said:

Nu cred că ar arata chiar a pușcărie in interior...acum fiecare cu gusturile lui...

Ai dreptate, nu arata a puscarie, dar nici bine nu arata ( dpmdv ). Posted Image

#23
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Văd ce zice azi arhitectul...daca nu este legal că nu mi dau ăștia autorizația de construcție..renunț la idee și o fac clasic și las doar un perete din cărămidă plina..de placare cu cărămidă din aia de ipsos..nu mă gândesc, se vede că este fals..

#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 motanul13, on 26 noiembrie 2023 - 07:47, said:

Un arhitect bun ar putea insa specula asta , lasand unele zone cu caramida ... exemplu zona unui semineu ...

Asta da. O pata de culoare, intr-o camera, doua, este altceva. Am vazut, si arata bine ( dpmdv ). Dar nu tot interiorul unei case. Chestie de gusturi. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 26 November 2023 - 08:08.


#25
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Vezi si acest clip, poate aici gasesti o idee ptr proiectul tau.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s1Ord_FEywo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UZsP2Y4WwRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by romulus69ro, 26 November 2023 - 08:30.


#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Chiar zilele trecute vazui o casa care pe dinafara va arata asa cum zici tu...

Doar ca peretele era de fapt din caramida de-aia cu gauri, Porotherm, in ea bagata vata, si erau puse pe lungime, nu pe latime, adica grosimea peretelui era cat lungimea unei caramizi.

Si pe partea din exterior zideau caramizi de-alea pline, maro deschis, lucioase.

No, asa da. :)

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
poți face dar zidul să aibă 50-60 cm grosime iar centura se face în interiorul zidului din lemn  cum am eu la o casă veche sau turnată din beton tot în interiorul zidului

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 motanul13, on 26 noiembrie 2023 - 07:47, said:

...
1. Costurile - per total proiect cca 15% plus
...
Eu zic ca numai caramida îl costa cu (mai mult de) "cca 15% plus" .
Luând în calcul poza pusa de inițiator, lemnul necesar trebuue sa fie de calitate, o mare parte, de esență tare, și asta "coasta" .

#29
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
In Anglia si Olanda se construiesc inca locuinte cu doua randuri de ziduri exterioare, departate, fara izolatie intre ele.
Exteriorul caramizilor ar trebui protejat impotriva intemperiilor.  Tot interiorul exclusiv din caramida poate fi deranjant vizual.

in Romania trebuie tinut seama de factorul seismic.

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 r_murphy, on 25 noiembrie 2023 - 22:03, said:

chiar daca proiectantul mi-ar spune ca merge si fara structura de rezistentza, constructorului i-as spune sa o faca Posted Image asa, pentru linistea sufletului meu.
Și cum i-ai spune constructorului să facă? Tu nu știi să calculezi, constructorul nu știe nici el dar îți va face ca să-ți închidă gura și să-ți ia banii. Și vei avea o structură deja calculată de proiectant pe care nu doar că o vei încărca cu niște beton și fier a căror greutate nu a fost luată în calcul dar vor și reacționa la cutremur în mod doferit de restul structurii.
Pe scurt - liniștea sufletului tău are șanse mari să ajungă liniștea aia eternă, în loc luminat, în loc de verdeață, știi și tu poezia...
Întrebarea retorică - de ce credeți că știți mai bine decît profesioniștii? Nu ai încredere în proiectant? Cere o verificare la altul în care ai.

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 radunic, on 26 noiembrie 2023 - 15:39, said:

Și cum i-ai spune constructorului să facă?

cu litere si cuvinte ;) man, chiar de curind "am terminat" de ridicat o bojdeuca. poate am fost norocos ca am dat de un constructor care mi-a lucrat "la laser" (a pus o nivela dupa terminarea lucrarii si a fost "totul la 90 de grade") a lucrat impecabil, cind a vazut proiectantul cde a iesit "la gata" si-a facut cruce. este adevarat ca au intervenit "mici diferente", un pic mai mult la stilpi, o grinda transversala deasupra unui perete, in fine, ma intreba omul daca sa da sau nu cu mentiunea "in unele locuri, putin mai mult nu strica. deci DA, la mine s-a putut ;)

#32
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
M am cam lămurit azi cu zidăria fara stâlpi....se putea dar când mi a arătat cum se zidesc cărămizile pline..arata aiurea, nu erau așa frumos țesute..am rămas pe clasic cărămidă porotherm, stâlpi, polistiren...și etc..mulțumesc pentru păreri.

#33
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 Adm, on 25 noiembrie 2023 - 21:25, said:

Imi cer scuze, dar cred ca ai gresit secolul.
Romania e o tara seismica si e cam frig.

Se poate ce vrei tu, dar va arata urat si o sa o ia la vale destul de rapid, pe scurt, NU!
Nu a gresit secolul și nici nu arata urat.
Aici luate așa la întâmplare dintr-un oraș unde am stat - https://www.google.c...0&client=safari
Arata net superior așa ziselor vile românești cu tencuiala lor jegoasă.
Plus ca iarna începea pe la mijlocul lui noiembrie și se termina la început de aprilie. Am prins și 20 de zile in continuu cu temperaturi de -25C de a înghețat lacul pana in Canada. De fapt îngheață aproape anual.
Zapada se depune de prin Decembrie și pana la început de Martie nu se topește.
Compara asta cu iernile din România de +2 +10C in care dacă ninge 2-3 ore se topește. Iarna 2020-2023 nu am văzut zăpadă depusă in Sălaj, Cluj și Bihor.

Edited by AztecWarrior, 26 November 2023 - 17:58.


#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 r_murphy, on 26 noiembrie 2023 - 15:51, said:

este adevarat ca au intervenit "mici diferente", un pic mai mult la stilpi, o grinda transversala deasupra unui perete, in fine, ma intreba omul daca sa da sau nu cu mentiunea "in unele locuri, putin mai mult nu strica.
Nu-ți rămîne decît să speri că acel "puțin mai mult" chiar nu strică.
Revenind - dacă nu ai încredere în proiectant, de ce l-ai plătit?

#35
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 radunic, on 26 noiembrie 2023 - 18:12, said:

  ... dacă nu ai încredere în proiectant, ...
Nu cred ca se pune problema de a avea sau nu încredere în proiectant decât atunci când acesta nu vrea/știe sa-ti explice "pe înțeles" de ce e intr-un fel și nu în altul, referitor la solutiile alese.

 radunic, on 26 noiembrie 2023 - 18:12, said:

Nu-ți rămîne decît să speri că acel "puțin mai mult" chiar nu strică. ...
În cazul unui boiandrug deasupra geamului, s-a turnat beton împreună cu centura, rezultând un "perete" de beton (armat) de circa jumătate de metru deasupra acelui geam.
Este greșit sau nu ?

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Cînd execuți altceva decît a proiectat acela înseamnă că nu ai încredere în ce a făcut.
La buiandrug e o soluție comună atunci cînd distanța dintre cele două e mică. Iar 50 cm total nici măcar nu e mult pentru o grindă plus buiandrug. Asta în general și mediu statistic. În funcție de caracteristicile locale ideea se poate schimba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate