Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Parc Fotovoltaic cu Fonduri Europene

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Cronapt

Cronapt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2023
Bună ziua!

Sunt în căutarea cuiva care a avut experiență în construirea unui parc fotovoltaic folosind fonduri europene. Planul meu este de a dezvolta un parc de 1 MW pe un hectar, iar studiul de prefezabilitate sugerează un potențial de 0.9 MW, ceea ce este acceptabil.

Costurile inițiale estimate pentru consultanță și proiect tehnic sunt de aproximativ 40.000 de euro, plus un comision de succes dacă proiectul este aprobat. Până acum, am întâmpinat câteva obstacole neașteptate și aș aprecia orice sfaturi sau experiențe similare:

Licențe și Avize: Am aflat că sunt necesare diverse studii pe care nu le cunoșteam inițial, cum ar fi studii topologice, geotehnice și pedologice. Aș dori să știu ce alte licențe sau avize sunt necesare și cum le pot obține.

Costuri Ascunse: Deja am cheltuit o sumă considerabilă în plus față de cei 40.000 de euro pentru studiile menționate și alte taxe. Ce alte costuri "ascunse" ar trebui să iau în considerare?

Experiențe și Recomandări: Dacă ați realizat un proiect similar, cum a fost experiența dvs.? Există capcane sau sfaturi pe care le-ați putea împărtăși?
Orice sfat sau îndrumare este foarte apreciată. Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul dvs.!

#2
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Calin Donca era in domeniul asta pana s-a dus la fund, sau l-au ingropat coruptii. Ideea e foarte buna insa cu coruptia din Romania nu stiu ce sanse sunt sa ai o afacere functionala fara sa fii haituit si sa fii nevoit sa tot dai spagi ca sa supravietuiesti.

#3
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
https://forum.softpe...nduri-europene/

#4
MhnGrosu

MhnGrosu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.12.2023
În calitate de antreprenor care a avut experiență în domeniul parcurilor fotovoltaice, vă pot oferi câteva sfaturi bazate pe experiența mea. În primul rând, felicitări pentru inițiativa dvs. și pentru studiul de prefezabilitate realizat.

Licențe și Avize: Este esențial să colaborați cu un consultant specializat în domeniul energiei regenerabile. Acestea nu doar că vă vor ajuta să navigați prin complexitatea obținerii licențelor și avizelor necesare, dar vă vor și ghida prin procesul de conformare cu reglementările locale și europene. Uneori, este necesar să obțineți avize de la autorități de mediu sau de la administrația locală, în funcție de locația parcului.

Costuri Ascunse: Este important să aveți în vedere un buget flexibil. Costurile pot varia în funcție de prețul echipamentului, schimbările în legislație sau alte variabile neașteptate. Un factor adesea ignorat sunt costurile de întreținere și operare post-instalare. De asemenea, luați în calcul și potențialele întârzieri în procesul de construcție, care pot crește costurile.
Experiențe și Recomandări: Din propria experiență, comunicarea transparentă și constantă cu furnizorii și consultanții este cheia. Asigurați-vă că alegeți parteneri cu experiență în proiecte similare. De asemenea, este util să participați la evenimente de networking și conferințe din domeniul energiei regenerabile, pentru a vă extinde rețeaua de contacte și a învăța din experiențele altora.
În final, fiecare proiect este unic, iar întâmpinarea unor provocări este parte din proces.

Abordarea cu răbdare și flexibilitate este esențială. Vă doresc succes și sper ca sfaturile mele să vă fie de folos!

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005
@MhnGrosu, Pare o postare ce concurează Chat GPT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate