Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Pereti camera "auditie"

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Suna pretentios "camera de auditie", dar nu stiu cum sa ii spun altfel

va fi o  camera tip mansarda de cam 30 m2 unde vreau sa ascult muzica in conditii cat mai bune; acum mult timp, cand am cumparat o aparatura mai performanta, am avut surpriza ca in piese pe care le stiam de mult ... sa aud instrumente noi ... era alta muzica

ce pot pune pe pereti pentru un sunet cat mai aproape de original?

fara cofrag de oua si carpete cu "rapirea din serai" Posted Image

#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Sunt o grămadă de materiale speciale care seamănă cu cofragul de ouă, găsești pe net destule site-uri de unde sa te inspiri. Unii pun saci de cânepă umpluți cu paie.
Eu vreau sa subliniez un singur lucru: A avea o camera de audiție bună nu înseamnă să scoți tot ce e reflexie din peretii ăia, un pic de rezonanță trebuie sa lași altfel se aude totul înfundat și destul de departe de realitate.
În mod normal trebuie sa vina unul cu aparatura de măsură care sa-ti spună ce sa izolezi și unde.
Ai întrat pe aria Audio de aici sa vezi și pe acolo ce scrie?

Edited by akeem, 25 November 2023 - 07:32.


#3
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
E cam mare suprafața pentru o cameră de audiție.
Dacă e mansardă trebuie să ai grija la vibrațiile structurale. Nu, nu că ai dărâma casa, ci că zbârnâie toate alea pe acolo în mod neplăcut.

Dă mai multe detalii despre formă, dimensiuni. Informații despre sistemul audio. Distanța la care vei sta față de boxe. Sunt atât de multe variabile... Dar de obicei testarea mai multor scenarii, practic, în teren, e cheia succesului. Pur și simplu le amplasezi după cum îți place că se aude.
Ca materiale găsești panouri acustice, bureți autoadezivi și multe altele. Vezi că sunt informații multe pe aria audio.


"acum mult timp, cand am cumparat o aparatura mai performanta, am avut surpriza ca in piese pe care le stiam de mult ... sa aud instrumente noi ... era alta muzica" - stai liniștit, e placebo. :D
Asta doar dacă inițial nu ascultai la vreun radio portabil. Doar faptul că erai mai atent și ascultai în mod repetat te-a făcut să îți dai seama că mai sunt și alte chestii pe acolo.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Panouri fonoabsorbante. Sursa de sunet de calitate. Nu mp3. Macar flac.
Pozitia fotoliului corecta (să auzi stereo macar).
Fără mobilier ce reflectă sunetul (ecou).

Dar mai ieftin iesi cu căști over rar.

#5
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Nu e deloc placebo, este vorba despre mascarea sunetelor și este cât se poate de perceptibilă.
Nu în sensul de suprapunere a sunetelor similare căci despre astea au avut grijă cei care au mixat și masterizat melodia, ci în sensul că unele benzi de frecvență pot atenua cu succes alte benzi de frecvență dacă există un anumit raport de multipli între ele, despre armonici zic, în mod special sunetele din zona de medii joase, 125-500 Hz.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Gasesti in DEDEMAN

Placa fonoizolanta
https://www.dedeman....ucati/p/6052802

Si placa fonoabsorbanta
https://www.dedeman....ucati/p/6052804

Mai au si panouri cu absorbtie acustica
https://www.dedeman....-x-50/p/6058071
https://www.dedeman....-x-50/p/6058070

Spor la treaba Posted Image

#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Toti colegii/prietentii cu pretentii de audiofili pe care ii cunosc folosesc casti (cu design deschis) pentru auditie, Sennheiser sau Audio Tehnica cu playere sau aplificatoare FiiO.

Am incercat si eu experienta si este intr-adevar game changer.

Marele avantaj al castilor e ca elimina din ecuatie o sumedenie de variabile ca sa te poti bucura de muzica in aproape orice spatiu.

Eu personal as tranforma acel spatiu de 30mp intr-o "sala de cinema" si mi-as cupara separat casti pentru auditie.

#8
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008

 ManelistDeSuccesMaxim, on 25 noiembrie 2023 - 10:39, said:

... în mod special sunetele din zona de medii joase, 125-500 Hz.
Instrumentele nu sunt pe frecvențele astea.
Repet, atâta timp cât vorbim de o sursă decentă, nu există duma cu faptul că nu s-ar auzi toate instrumentele de pe track, ori toate sunetele. Niciun masterizator nu pune sunete în zona inaudibilă pentru scule care nu pot reda acele sunete. Nici dacă vorbim de ultra, nici infra, sunete.
Cum spuneam, dacă nu vorbim de un aparat de radio de buzunar, în rest, se cam aud toate. Da, mai bine sau mai rău, dar se aud. Asta cum că am descoperit după aia instrumente noi într-un track pe care dacă-l ascultam pe o sculă mai veche nu se auzeau, e placebo. Sau aș putea spune că nu a fost ascultătorul atent. :P

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 dorin_2k, on 25 noiembrie 2023 - 10:39, said:

Sursa de sunet de calitate. Nu mp3. Macar flac.
Tu poate ești muzician profesionist și auzi mai multe decît "civilii". Eu nu reușesc să deosebesc mp3 la 320kbps de flac.
Și dacă tot ai zis "măcar flac" care sună de parcă peste flac ar fi încă o grămadă de formate - în afară de wav ce mai e peste flac? Nu că 99% din populație ar reuși să le deosebească...

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi direct la concertul live. Simți și vibe-ul de acolo.

#11
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008

 radunic, on 25 noiembrie 2023 - 13:23, said:

Eu nu reușesc să deosebesc mp3 la 320kbps de flac.
...
Din nefericire există foarte multe flac făcute din... MP3. Dacă ai nimerit varianta asta, e clar de ce nu auzi nicio diferență.
Iar flac-urile sunt și ele pe mai multe calități.

Eu ascult de pe AppleMusic, varianta lossless. Cred că este cel mai bun compromis. Și oricum, dacă dai pe Airplay(fie el și versiunea 2), tot nu dă drumul la calitate maximă. Asta pentru că receiverul meu nu știe AppleMusic. Iar când ascultam pe Spotify, care nu era lossless, ci calitate CD, la fel, nicio diferență. Și am și ureche și cele necesare din punct de vedere tehnic, doar că de la un punct încolo pur și simplu e greu să stabilești diferența.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
flac făcut din CD și mp3 făcut din același CD.

#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

 cata32, on 25 noiembrie 2023 - 13:13, said:

Instrumentele nu sunt pe frecvențele astea.
Repet, atâta timp cât vorbim de o sursă decentă, nu există duma cu faptul că nu s-ar auzi toate instrumentele de pe track, ori toate sunetele. Niciun masterizator nu pune sunete în zona inaudibilă pentru scule care nu pot reda acele sunete. Nici dacă vorbim de ultra, nici infra, sunete.
Cum spuneam, dacă nu vorbim de un aparat de radio de buzunar, în rest, se cam aud toate. Da, mai bine sau mai rău, dar se aud. Asta cum că am descoperit după aia instrumente noi într-un track pe care dacă-l ascultam pe o sculă mai veche nu se auzeau, e placebo. Sau aș putea spune că nu a fost ascultătorul atent. Posted Image

Salut

Nu au auzit instrumentele noi pentru ca:
- nu ai cabluri corespunzatoare, unidirectionale si/sau
- nu ai facut rodajul cablurilor si/sau
- nu ai cumparat suporti speciali pentru cabluri ca sa nu stea direct pe podea si/sau
- nu ai "barbierit" CD-ul (CD shaving) cand ai facut conversia in alt format si/sau
- orice unitate a sistemului tau costa mai putin de 6 salarii medii pe economie

In cele din urma pana si dieta conteaza cand vine vorba de auditie. Dupa ce am mancat ceva ce-i zicea ciuperca la o cafenea in Nijmegen eu am inceput sa aud voci. Altii poate aud tobe, viori, trompete sau mai stiu eu ce. Bine, in cazul meu mi se parea si ca dulapul ma atinge in zone nepotrivite, dar asta e pretul pe care il platesti pentru experienta.

#14
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023

 cata32, on 25 noiembrie 2023 - 09:35, said:

....
"acum mult timp, cand am cumparat o aparatura mai performanta, am avut surpriza ca in piese pe care le stiam de mult ... sa aud instrumente noi ... era alta muzica" - stai liniștit, e placebo. Posted Image
Asta doar dacă inițial nu ascultai la vreun radio portabil. Doar faptul că erai mai atent și ascultai în mod repetat te-a făcut să îți dai seama că mai sunt și alte chestii pe acolo.

nu a fost ca si cum inainte nu auzeam chitara bass deloc si pe urma am auzit-o; ca sa fiu mai exact am auzit unele acorduri de chitara care lipseau inainte (m-am exprimat putin exagerat ca sa subliniez ideea Posted Image )
camera este tip mansarda. 4,5/6,5, coama pe axul scurt. podeaua si peretii din lemn (scandura) cu vata sub lemn

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate