Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Evacuare apa pluviala la mine, nu la vecin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare,

Am un spatiu de 1m latime intre o anexa si gardul meu (pe proprietatea mea). Doresc sa acopar acest spatiu cu policarbonat pentru a avea lumina naturala. Panta poate fi de 10 grade dinspre anexa spre gard. Dosesc sa folosesc jgheab fi 75 cu carlig metalic si burlan fi 100 de la Hornbach. Jgheabul trebuie sa fie la mine in curte, pe partea mea de gard. Am gasit 2 variante:
1. Cate un cornier de metal pe gard si unul pe anexa, capriori patrati de 30x30mm metal intre ei. Prind carligele de metal in partea inferioara a capriorului, deasupra policarbonatul. Problema identificata este ca fiecare carlig jgheab va fi diferit pentru a avea panta jgheabul.
2. Ceva silimar cu ce sus, dar carligul de jgheab devine parte structurala din capriorul metalic. Nu stiu daca este destul de rezistenta structura.

Voi ce idei aveti in acest caz?

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cârligele se sudează de structura acoperișului.

#3
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Dupa cum ai desenat, jgheabul se afla sub acoperis. Dincolo de gard este proprietatea ta ? Eu as face asa:

Attached Files


Edited by phoenix76, 24 November 2023 - 15:18.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Iarna cum dai zapada de pe acest acoperis?
Din cand in cand jgeabul ala va trebui curatat. Ai cum sa o faci doar din curtea ta?

#5
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007

 phoenix76, on 24 noiembrie 2023 - 15:17, said:

Dupa cum ai desenat, jgheabul se afla sub acoperis. Dincolo de gard este proprietatea ta ? Eu as face asa:
Jgheabul se afla pe gard. Nu e a mea dincolo, pe o parte e anexa vecinului lipita de limita si nu pot face cum ai desent tu. Dar mersi de sugestie :)

 sorin147, on 24 noiembrie 2023 - 15:22, said:

Iarna cum dai zapada de pe acest acoperis?
Din cand in cand jgeabul ala va trebui curatat. Ai cum sa o faci doar din curtea ta?
La ce ierni sunt prin TM, slabe sanse sa mai ninga ca acum 10 ani. Daca va fi necesar de curatat si nureusesc, il pot ruga pe vecin sa ma lase sa curat din curtea lui.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Eu asi folosi capriori de 40x20 pe cant. pret asemanator dar rezistenta la incovoiere mult mai buna daca ii pui pe latura de 20.carligul il sudezi.Anexa trebuie protejata cu policarbonat sau tabla altfel o sa o distruga apa care sare de pe ce faci tu.

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Ar trebui placat cu polistiren de 2, plasa cu masa de spaclu si decorativa. La ultimele 2 am 0 experienta...

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,995
  • Înscris: 30.11.2021
Este destul loc de pus scurgere pluviala.
De ce vrei sa pui policarbonat? Are vecinul vreo casa fara scurgere si se scurge la tine?

#9
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Daca acolo depozitezi dracii imune la apa, e inutil sa faci acoperatoare de policarbonat. Crezi ca o sa mergi acolo cand ploua, in loc sa stai pe canapea si sa admiri stihiile naturii?

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă e structura metalica, eu as face așa.Attached File  IMG_20231124_200840.png   13.08K   32 downloads
Sau o improvizație dacă ți se pare prea grea prima variantă. Attached File  IMG_20231124_195922.png   13.23K   29 downloads

La prima aș folosi jgheaheabul ăsta.
https://www.bricodep...gRoCRv4QAvD_BwE

Edited by PoeOvidiu, 24 November 2023 - 20:12.


#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
La prima varianta propui sa confectionez "n" profile identice metalice si sa motez jgheabul mentionat de tine pe aceste probile? Cum imbin jgheaburile alea? Piesa adaptoare pentru burlan exista la acel tip de jgheab?

Mai am intrebari pentru tine si ceilati:
1. Trebuie sa acopar cu ceva anexa existenta. Am varianta cu polistiren de 2, plasa, masa de spaclu, decorativa. Nu ma pricep la toate. Sau cu un lambriu metalic, sau panouri sandwich. Sugestii?

2. Pentru o anexa noua am variantele: a. clasic, ca mai sus cu OSB la care trebuie facute mai multe operatiuni pentru protectia in timp sau b. structura de lemn (pentru ca vreau sa termoizolez suplimentar peretii in golurile formate) si panouri sandwich inclusiv la pereti

Mersi ca ai "dat" pe aici.

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 bobitzaaa, on 27 noiembrie 2023 - 15:21, said:

La prima varianta propui sa confectionez "n" profile identice metalice si sa motez jgheabul mentionat de tine pe aceste probile? Cum imbin jgheaburile alea? Piesa adaptoare pentru burlan exista la acel tip de jgheab?

Jgheaburile rectangulare care se vand in magazine nu au nici un avantaj ( dpmdv ), nici macar estetic. Daca totusi vrei sa folosesti un astfel de sistem:

1. Imbinarea jgheaburilor se face prin nituire ( eu nu stiu sa existe bratara de jgheab - avand forma aia, nu prea vad cum ar putea fi facuta sa "stranga" pe jgheab )
2. Da, exista un "stut" ( racordul jgheab-burlan ), care se monteaza tot prin nituire, si care face trecerea de la jgheab la burlan.

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 bobitzaaa, on 27 noiembrie 2023 - 15:21, said:

...
1. Trebuie sa acopar cu ceva anexa existenta. Am varianta cu polistiren de 2, plasa, masa de spaclu, decorativa. Nu ma pricep la toate. Sau cu un lambriu metalic, sau panouri sandwich. Sugestii?

Daca vrei SI izolatie, raspunsul meu este : clar,  panouri sandwich.Ca avantaj major, usurinta punerii "in practica". Dezavantaj : iti "fura " din spatiu.

Daca nu vrei izolatie, recomand tabla cutata simpla.

 bobitzaaa, on 27 noiembrie 2023 - 15:21, said:

...
2. Pentru o anexa noua am variantele: a. clasic, ca mai sus cu OSB la care trebuie facute mai multe operatiuni pentru protectia in timp sau b. structura de lemn (pentru ca vreau sa termoizolez suplimentar peretii in golurile formate) si panouri sandwich inclusiv la pereti
...
Eu zic "panouri sandwich inclusiv la pereti" .

#14
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
La mine vecinii nu își vorbesc și s-au judecat vreo 5-6 ani tot pe un motiv asemănător că se scurgea apa de pe acoperiș la celălalt în curte. 6 ani de judecată și înjurături peste gard, plângeri la poliție, tot tacâmul

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 bobitzaaa, on 27 noiembrie 2023 - 15:21, said:

...
1. Trebuie sa acopar cu ceva anexa existenta. ...

2. Pentru o anexa noua ...

Daca sunt una langa alta sau in asa fel incat trebuie sa fie o "treaba" unitara, as zice panouri sandwich (inclusiv la pereti).

Spor.

#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Nu sunt choar una langa alta. Asta existenta are prea mult lemn la vedere, doresc sa acopar doar peretii cu lambriu metalic. Cealalta o fac de la 0, totul cu panouri sandwich.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate