Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Modelele MG și Maxus sunt reprezentate oficial în România

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

 sandel1, pe 24 noiembrie 2023 - 16:14, a scris:

De MG am auzit păreri bune, dar de Maxus m-aș feri pentru că are tablă f. f. subțire. Fiaturile Doblo care se știe ce conserve sunt au tabla mai ok.
Ce grosime are tabla la Maxus si de ce consideri ca e neaparat ceva rau?

Edited by DanyHiker, 04 December 2023 - 14:29.


#20
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023
Marca MG este deja disponibilă în România. Prețurile au fost afișate
Astfel, la Rădăcini Motors sunt deja disponibile pentru comercializare către clienții români modelele MG HS – atât în varianta cu motor termic cât și în cea cu sistem plug-in hybrid (PHEV), MG ZS, și electricul MG 4.
În cazul MG HS vorbim despre un SUV compact cu o lungime de 4,61 metri, o lățime de 1,87 metri și o înălțime de 1,68 metri, dimensiuni apropiate de cele ale unor modele precum Renault Arkana, Volkswagen Tiguan sau Hyundai Tucson. Pentru propulsie, mașina utilizează un motor turbo de 1.5 litri care dezvoltă 162 CP, poate asigura o accelerație de la 0 la 100 km în 9,9 secunde și o viteză maximă de 190 km. Mașina corespunde normelor de depoluare Euro 6 având emisii de CO2 de 174 gr./km.
Conform celor de la Rădăcini Motors, prețul cu TVA al modelului MG HS 1.5 T-GDI, cu cutie de viteze automată, în echipare Exclusive este de 28.100 de euro.
În același timp, varianta propulsată de un sistem hibrid cu încărcare la priză (PHEV), MGeHS, are în componență același motor alimentat cu benzină, dar și unul electric de 122 CP alimentat de o baterie de 16,6 kWh care poate fi încărcată în 4,5 ore de la o priză de 3,7 kW. Astfel, puterea totală a mașinii este de 258 CP, iar timpul pentru accelerația 0 – 100 km scade la 6,9 secunde.
Pentru aceste performanțe, cei care doresc un MG eHS în echipare exclusive trebuie să plătească un preț de catalog de 39.600 de euro care, prin bonificațiile Rabla, poate scădea la 33.200 de euro.
Un model mult așteptat pe piața din România este MG ZS. Acest SUV subcompact cu dimensiuni asemănătoare celor ale Dacia Duster – 4.32 lungime/1.80 lățime/1.65 înălțime vs. 4.34 lungime/1.80 lățime/1.69 înălțime – este comercializat în două variante. Cea mai accesibilă dintre acestea este MG ZS Excite care, dotată cu un motor VTI de 1.5 litri care dezvoltă 106 CP și cutie de viteze manuală, costă cu TVA 18.450 de euro. Prin programul Rabla, acest preț poate scădea, până la 15.850 de euro.
Varianta mai echipată și mai potentă a MG ZS, cea dotată cu motor turbo de 1.0 litri care dezvoltă 111 CP și cutie automată, costă, în echiparea Exclusive, 23.100 de euro.
În fine, lăudatul model electric MG 4 – care are în dotare o baterie de 64 kWh și un motor electric care dezvoltă 204 CP (150 kW), iar autonomia maximă anunțată de producător atinge 435 km – costă în România 36.400 de euro, sumă care, prin programele Rabla Plus și Rabla, poate fi redusă la circa 25.000 de euro. Deocamdată, în oferta dealerului se află doar această variantă a MG 4, însă producătorul comercializează în alte state din Europa și modele cu baterii de 51 kWh, dar și de 77 kWh.
Pentru cei care nu counosc modelul MG 4 EV trebuie spus că acesta are dimensiuni (4.28 lungime/1.83 lățime/1.50 înălțime) apropiate de cele ale Volkswagen ID.3 sau Renault Megane E-Tech Electric.

Edited by 2cata, 05 December 2023 - 12:56.


#21
Aer_Curat

Aer_Curat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.05.2018
Deci, în RO, vor să vândă scump.
În special la MG 4 mă refer.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Motoarele mi se pare ca sunt de la Kia, la fel ca si cutiile automate DCT deja "celebre". Nu stiu de ce tot insista cu janghinele alea si nu pun variantele cu convertizor pe toate modelele

#23
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023
https://www.turatii....e-d2-Kq8UpY

Attached Files



#24
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Prima impresie;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/11TAim_6uT4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
MG nu e masina chinezeasca, are doar actionariat chinez, dar brandul e britanic iar tot know-how -ul si proiectarea sunt  britanice, furnizori de componente consacrati ,  prodcutia (asamblarea) cred ca se face prin China dar cu standarde europene .

#26
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Ca si Volvo.

#27
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Un lucru despre care fanii Dacia nu vorbesc este garantia completa de 7 ani sau 150.000 de km pentru toate masinile MG din Europa, adica deja vorbim de o garantie care este cu 4 ani mai mare decat cea oferita de catre Dacia pentru romanul de rand.

Aceasta se numeste 7 Ani Triple Care, adica soferul de MG primeste si asistenta gratuita si inspectii tehnice gratuite si in Romania.
MG ARE DEJA VANZARI MAI MARI DECAT Suzuki SAU Mazda IN EUROPA!

Înmatriculările MG Motor în Europa s-au dublat în 2023 MG Motor Europe și-a început operațiunile de vânzări la sfârșitul anului 2019 și de atunci este în creștere continua în Europa.
Garanție de bază a vehiculului: 7 ani/150.000 km

-Verificare anuală a stării vehiculului, gratuită pe toată perioada de garanție de 7 ani

-Asistență rutieră inclusă în pachetul Basic, pe toată perioada de garanție de 7 ani

 cuculea, on 16 decembrie 2023 - 09:00, said:

MG nu e masina chinezeasca, are doar actionariat chinez, dar brandul e britanic iar tot know-how -ul si proiectarea sunt  britanice, furnizori de componente consacrati ,  prodcutia (asamblarea) cred ca se face prin China dar cu standarde europene .
MG este marca britanica deținută de o firma chinezeasca al cărei proprietar este statul chinez.
https://en.m.wikiped...g/wiki/MG_Motor

Edited by dennis_2005, 16 December 2023 - 17:19.


#28
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
E frumos să vezi prezentarea noului Duster și cea a mg zs făcute de aceeași persoană pentru că îți dai seama exact cât din prezentare e recitarea textului din mapa de presă. Și după aceea să te întrebi de ce la modelul chinezesc a trebuit să spună de mai multe ori că e un brand britanic. Sau de ce la una știe foarte exact istoria sistemului proprietar de navigație iar la cealaltă nu a auzit de el.

Edited by exqusit_drunk, 16 December 2023 - 18:30.


#29
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Pana la urma cu ce pret vine in Romania si cu ce autonomie ca asta conteaza in primul rand ? Pana acum nu am vazut la nimeni preturi mai mici ca la Tesla RWD la aceeasi autonomie. Doar poate la cele care sunt mai chele

#30
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Oarecum mai impartial.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2JXUyaFck4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Ford4, on 17 decembrie 2023 - 00:52, said:

Pana la urma cu ce pret vine in Romania si cu ce autonomie ca asta conteaza in primul rand ? Pana acum nu am vazut la nimeni preturi mai mici ca la Tesla RWD la aceeasi autonomie. Doar poate la cele care sunt mai chele
Vecinul meu are un MG4. E ok masina, mie personal imi place , lucrata destul de ok

Autonomia, nu are nicio relevanta sa dam o cifra...autonomia unei electrice depinde de foarte multi factori, poate sa fie mare, poate sa fie mica, depinde cum utilizezi masina.

 SpanuFlorin, on 17 decembrie 2023 - 05:16, said:

Oarecum mai impartial.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2JXUyaFck4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deja cand mi-a zis...producatorul chinez...am oprit. Nu are nicio treaba tipul.

#32
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
SAIC Motor Corp., Ltd. (denumit anterior Shanghai Automotive Industry Corporation) este un producător de automobile chinez cu sediul în Anting, Shanghai. Fondat în 1955, este în prezent cel mai mare dintre cei „4 mari producători” din China, și anume: SAIC Motor, FAW Group, Dongfeng Motor Corporation și Changan Automobile, având vânzări de 5,365 milioane de vehicule în 2021.[2]

Produsele SAIC se vând sub o varietate de mărci, inclusiv cele ale partenerilor de joint venture. Două mărci notabile deținute de SAIC în totalitate sunt MG, o marcă britanică, și Roewe.

https://ro.m.wikiped...wiki/SAIC_Motor

https://www.saicmoto..._us/index.shtml


#33
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

 cuculea, on 16 decembrie 2023 - 09:00, said:

MG nu e masina chinezeasca, are doar actionariat chinez, dar brandul e britanic iar tot know-how -ul si proiectarea sunt  britanice, furnizori de componente consacrati ,  prodcutia (asamblarea) cred ca se face prin China dar cu standarde europene .

Invers. La MG doar numele este european, asta nefiind deloc un lucru rau.

#34
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

 cuculea, on 17 decembrie 2023 - 06:13, said:

Autonomia, nu are nicio relevanta sa dam o cifra...autonomia unei electrice depinde de foarte multi factori, poate sa fie mare, poate sa fie mica, depinde cum utilizezi masina.

Mă refeream la cea oficială wltp. E un punct de plecare când faci comparații

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Ford4, on 17 decembrie 2023 - 13:43, said:

Mă refeream la cea oficială wltp. E un punct de plecare când faci comparații
E greu in plm sa caut pe net

https://www.mg.co.uk/new-cars/mg4-ev

 Epdm, on 17 decembrie 2023 - 09:10, said:

Invers. La MG doar numele este european, asta nefiind deloc un lucru rau.
N-am prins o pe asta…

#36
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
La autonomie nu stau prost, sunt cam in linie cu Kona tot la baterie de 64kwh. Ambele sunt insa sub Model 3 cu bateria de 60 kwh. Acum depinde si cu ce pret vor veni la modelul cu aceasta baterie in Romania. Nu am gasit decat pretul pentru Romania pentru cel cu bateria de 51 kwh dar nici nu am stat sa caut prea mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate