Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Chiroterapia

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Am vazut pe youtube o tehnica in care anumite articulatii, gat, spate etc sunt in termeni populari "trosnite". Aceasta practica este agreata de medici ? Mie mi se pare destul de periculos ce face acest domn. Insa nu sunt medic, deci pot sa gresesc cand afirm asta. Insa mi se pare destul de brutal cum ii trosneste articulatiile. Mi se pare periculos pt ca poti ramane paralizat.

Acesta este clipul

https://www.youtube....rts/zdtK4FhE0m4




Acum ceva luni am vazut un reportaj din SUA in care este prezentata o tanara ce a ramas paralizata dupa o astfel de trosnire a oaselor/articulatiilor la un chiropractician.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Tpq8cuWA2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 22 November 2023 - 22:28.


#2
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Nu este agreata de medicina.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hjxf4iFkhQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
acu nici cu medicina moderna nu mi-e rusine..cati au murit sau ramas cu sechele dupa interventii...  de ce nu incerci 1-2 sesiuni si vezi cum te simti,  ca ce zice unu si altu  e tot din auzite...

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am colega care avea probleme usoare pe cervicala, si avea un nene pe chiroterapie excemlent cu rezultate notabile.
DOAR la un moment dat cand era totul relaxat a tras de cap in sus si a deranjat vreo 4 discuri de s-a vazut pe rmn.
de atunci colega are probleme serioase si cu greu evita sa ajunga la cutit.

coloana e o chestie extrem de delicata. in nici un caz nu lasati pe orice sa apese aiurea.

Edited by arg, 22 November 2023 - 22:45.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 smoke, on 22 noiembrie 2023 - 22:39, said:

acu nici cu medicina moderna nu mi-e rusine..cati au murit sau ramas cu sechele dupa interventii...  de ce nu incerci 1-2 sesiuni si vezi cum te simti,  ca ce zice unu si altu  e tot din auzite...

Chiar te rog
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/29SnpXVIlOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
fa tu 1-2 probe
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3dz2VjDtJFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 22 November 2023 - 22:49.


#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
pai eu nu am nevoie si sper sa ramana asa :)

dar daca ar fi sa aleg intr o operatie si ceva care poate ma scapa de operatie..as incerca aia intai...

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Adevarul e ca sunt sanse sa te scape de operatie Posted Image

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 smoke, on 22 noiembrie 2023 - 22:52, said:

pai eu nu am nevoie si sper sa ramana asa :)

dar daca ar fi sa aleg intr o operatie si ceva care poate ma scapa de operatie..as incerca aia intai...
vezi ca nu cumva dupa cateva sedinte sa trebuiasca sa te operezi in mai multe locuri si de chestii mult mai naspa.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
chiar am o cunostinta care avea probleme cu coloana si obisnuia sa mearga la asemenea sedinte si dupa una de asta a avut probleme mari, acu vad ca si-a revenit.

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Gasesti pe youtube video-uri despre cum functioneaza si de ce. Efectele sunt (in mare parte), temporare, si nu rezolva problema 'de baza'.
Pe langa asta, exista riscuri mari, mai ales la chestii excesive cum e in video-urile de mai sus.

M-as chinui mai tre sa gasesc sursa problemei si sa incerc sa o rezolv/imbunatatesc pe aia pe cat posibil. Daca-i vorba de coloana, exista o gramada de exercitii pentru hernii in tot felul de zone, de exemplu. Da, e mai dificil decat sa te duci la cineva sa te trozneasca (^_^) dar rezultatele sunt viabile pe termen lung.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
o fiziorerapie  plus un kineto bun, facut de oameni care se pricep chiar dau herni inapoi.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Toti aia care lauda chiropractica au un lucru comun in declaratii si suna asa: "Merg de ani de zile la sedinte si e singurul lucru care ma scapa de durere sau ma lasa sa functionez normal".

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 alex342, on 22 noiembrie 2023 - 22:23, said:

Aceasta practica este agreata de medici ?
Intra la acelasi regim cu acupunctura... se practica dar nu e nimic stiintific dovedit.

#15
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 andreic, on 23 noiembrie 2023 - 08:56, said:

Intra la acelasi regim cu acupunctura... se practica dar nu e nimic stiintific dovedit.
E si incredibil de periculos, sunt si oameni care au murit din cauza procedurilor facute de chiropractor.

Edited by mihai93, 23 November 2023 - 10:19.


#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
cand aud de chiroterapie mereu mi-aduc aminte de episodul asta :lol:

https://youtu.be/8tV...ure=shared&t=74

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Mie de ăsta

https://youtu.be/SGB...e9-Q4r84V1jPNNh

Deci, când eram puști și-mi pocneam degetele practicam chiro... chestia asta..

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
Sunt curios, la urs-maseurii astia trebuie sa semnezi inainte de procedura un acord ca-ti asumi riscurile? Daca nu, inseamna ca (si ei) sunt dusi cu capu'.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate