Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Situație delicată

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
WOMEN

WOMEN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2023
Un roman aflat în Canada în vacanta într-un moment de teribilism a intrat ilegal în SUA. A fost arestat de către autoritățile americane. A stat 3 săptămâni într-un centru pentru imigranți. A ieșit pe cauțiune dar cu o brățară electronică la picior. Întrebarea mea este următoarea: daca vrea sa se întoarcă în România care sunt pașii de urmat? Mulțumesc anticipat

#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ambasada / consulatul ce zici?

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Daca va mai incerca vreodata sa intre ilegal in SUA, va afla pentru ce e bratara aia. Daca incearca legal ... nu se poate, ca deja l-au bagat pe lista neagra, a migrantilor ilegali. Ca e roman in vizita in Mexic, li se rupe yankeilor de asta. Sa solicite prin consulatul roman din Mexic indepartarea bratarii electronice, pe motiv ca se repatriaza si nu va mai incerca sa intre in SUA. In niciun fel. Un fel de angajament, ceva de genul.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View PostRaz0rblade, on 22 noiembrie 2023 - 15:46, said:

Daca va mai incerca vreodata sa intre ilegal in SUA, va afla pentru ce e bratara aia. Daca incearca legal ... nu se poate, ca deja l-au bagat pe lista neagra, a migrantilor ilegali. Ca e roman in vizita in Mexic, li se rupe yankeilor de asta. Sa solicite prin consulatul roman din Mexic indepartarea bratarii electronice, pe motiv ca se repatriaza si nu va mai incerca sa intre in SUA. In niciun fel. Un fel de angajament, ceva de genul.
Ce legatura are Mexicul? Ca nu inteleg....

#5
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Pai el e in Mexic acum, nu poate pleca acasa!Asta e legatura, doh!

Edited by SharonCollins, 22 November 2023 - 16:07.


#6
WOMEN

WOMEN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2023
El este în Texas acum

#7
WOMEN

WOMEN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2023
Vrea să plece acasă și nu știe pașii care trebuie urmati

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Imi cer scuze, de unde reiese ca e in Mexic?

doh :)

#9
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
De la mine, care am preluat ce a scris razorblade , care a dat un sfat bun, minus greseala cu tara. Aia e, doh! :)Pardon, scuzati, merci!

Edited by SharonCollins, 22 November 2023 - 17:08.


#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
a intrat din Canada sau din Mexic?

#11
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View PostWOMEN, on 21 noiembrie 2023 - 21:03, said:

Un roman aflat în Canada în vacanta într-un moment de teribilism a intrat ilegal în SUA. A fost arestat de către autoritățile americane. A stat 3 săptămâni într-un centru pentru imigranți. A ieșit pe cauțiune dar cu o brățară electronică la picior. Întrebarea mea este următoarea: daca vrea sa se întoarcă în România care sunt pașii de urmat? Mulțumesc anticipat

View PostWOMEN, on 22 noiembrie 2023 - 16:10, said:

El este în Texas acum

Cum a ajuns tocmai din North , unde e Canada , in Texas ?

View PostWOMEN, on 22 noiembrie 2023 - 16:11, said:

Vrea să plece acasă și nu știe pașii care trebuie urmati

De ce sa plece acasa ? Poate avea acelasi tratament ca si restul saritorilor de gard care au intrat ilegal in ultimii 2 ani
Are cazier si e lista cu criminali periculosi de il monitorizeaza ?

#12
WOMEN

WOMEN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2023
Vrea să plece legal acasă...și nu știe pasii

#13
WOMEN

WOMEN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2023
A intrat în iulie...și nu-și vede rostul acolo

#14
WOMEN

WOMEN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2023
Daca puteți să mă ajutați cu un răspuns util v-as mulțumi...o seara frumoasa!

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu inteleg, nu are bilet de avion spre Romania? Are interdictie sa paraseasca SUA? Bratara o poate rezolva dupa ce a ajuns in Romania, prin consulate/ambasade, banuiesc. Ma duc dupa logica, nu am nici o informatie oficiala.

#16
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View PostWOMEN, on 22 noiembrie 2023 - 21:58, said:

A intrat în iulie...și nu-și vede rostul acolo

View PostWOMEN, on 22 noiembrie 2023 - 23:51, said:

Daca puteți să mă ajutați cu un răspuns util v-as mulțumi...o seara frumoasa!
Doamnelor, nu ma pricep la partea legala si nu pot da sfaturi in privinta asta dar pot face supozitii.

Spuneti ca a intrat prin Canada si a ajuns in TX iar acum circula liber cu o bratara electronica la picior. Bratara aia a fost pusa datorita cautiunii platite ceea ce inseamna ca persoana care a platit cautiunea , promite ca respectivul se va prezenta la procesul care a fost setat sau urmeaza sa fie setat.
Procesul fiind pentru intrarea ilegala in tara iar eu nu cred ca asta-i motivul ci altul mai serios.
Cred ca daca merge la county sheriff si intreaba direct ar fi mai potrivit decat sa intrebi tu aici.

Eu daca as fi seriful , as vrea sa il las sa plece din tara mea si sa nu mai piarda statul timpul cu el.

Daca e criminal cunoscut nu-l pot pune intr=un avion ca pericliteaza viata pasagerilor insa.

Daca nu a facut nimic altceva in afara de intrat ilegal , eu as vrea sa aflu de ce il trateaza ca pe un criminal cand celorlati care sar gardul le ofera bani de cheltuiala, housing si free healthcare

Sunt 8 milioane de imigranti ilegali care circula liberi bine merci fara nici o bratara si nu cred ca cei care intra din Canada au alte reguli fata de cei veniti prin Mexic.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gb_mupyTAJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostCatean, on 23 noiembrie 2023 - 12:18, said:

Nu inteleg, nu are bilet de avion spre Romania? Are interdictie sa paraseasca SUA? Bratara o poate rezolva dupa ce a ajuns in Romania, prin consulate/ambasade, banuiesc. Ma duc dupa logica, nu am nici o informatie oficiala.

Bratara aia e un fel de dovada ca urmeaza sa se prezinte de buna voie la proces si nu dispare fara nici o urma.
Nu poate sa se urce intr-un avion si sa plece in RO. Are un radius de x miles in care tipul se poate plimba fara probleme dar daca iese din zona monitorizata , il ridica pe sus imediat

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
S-au inventat avocati, mai ales in SUA.

#18
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009
Nu ni s-a spus totul despre intamplarea asta, n-avem ce raspuns sa dam.
“A intrat din greseala din Canada in USA, l-au prins politaii si i-au pus bratara”, altfel nimic, flower power saracul.

Bark to other tree.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate