Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Toner compatibil Tn2411

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
Am imprimanta laser Brother HL-L2352DW de cativa ani si zilele trecute s-a golit tonerul demo.
Sunt constient ca mi-am ingreunat situatia facand update firmare.

Unii spun ca nu au fost multumiti de tonere compatibile si ca si-au stricat imprimanta.
Am gasit pe erefill oferta pt dispozitiv toner demo la 19 lei+ 30 transport+35 lei bidonasul de 100 g. Deci clar nu e o afacere sa reincarcarc tonerul demo.
Tonerul  original Tn2411 costa 215 lei la emag.

Acum nu stiu ce toner compatibil sa aleg din oferta emag.
Cine vinde cele mai calitative tonere compatibile tn2411 pe emag?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Cumpara cartus compatibil nu te murdari cu tonnere https://www.printpro...her-hl-l2352dw/
Nu merita la ce pret au .

Edited by ldpe, 21 November 2023 - 08:00.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
In general tonerul compatibil nu fuzioneaza la fel de bine nefiind formulat precum originalul. Cateodata poti lua cu cutitul tiparitura de pe hartie ceea ce la original nu se intampla. Deasemenea pigmentul e mai slab.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
Am si eu un Brother, posibil chiar cu aceleasi consumabile, dar nu-mi plac nici alea originale cum scot. Scot prost, sters, culori triste.
Deocamdata nu le-am consumat, insa sper ca cele compatibile sa fie... well-> mai bune. Ori o fi de la imprimanta, desi cred ca tonerul e vinovat.

Asta o am
https://www.emag.ro/...j1/pd/DZMQSVBBM

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
700 de pagini in cativa ani e foarte putin. Ce te faci cand vei lua cartusul TN2421 de 25 lei cu capacitate de 3000 de pagini? Cred ca expira tonerul pana ajunge sa se consume. Eu zic sa nu-ti mai faci griji de toner.

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 ldpe, on 21 noiembrie 2023 - 08:00, said:

Cumpara cartus compatibil nu te murdari cu tonnere https://www.printpro...her-hl-l2352dw/
Nu merita la ce pret au .
+13 lei livrare easybox.
La emag nu e nimic de calitate?
Ai avut toner de pe siteul ala si ai fost multumit?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Cumpar de la ei de ani de zile si cerneala color si toner, nu am avut probleme la calitate iar la foto conteaza foarte mult pigmentul , de cerneala nu mai spun , odata infunzi capul cu o cerneala proasta .
Cum spunea colegul mai sus, dai 13 lei transport dar pe minim 5-6 ani , nu mi se pare mult Posted Image

Edited by ldpe, 21 November 2023 - 09:24.


#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Dar vezi ca e tn2421. Sper sa nu am probleme.

Ok o sa comand 2 tonere sa am si de rezerva.

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cartus nou de 3000  de pagini la 35 Lei
https://www.buzzprin...2421-3k-7284215

Cartusul original TN2411 este varianta mica de 1200 de pagini.
Cel din likul de mai sus merge fara probleme si oricum ai garantie daca nu iti convine ceva.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 andreic, on 21 noiembrie 2023 - 08:28, said:

In general tonerul compatibil nu fuzioneaza la fel de bine nefiind formulat precum originalul. Cateodata poti lua cu cutitul tiparitura de pe hartie ceea ce la original nu se intampla. Deasemenea pigmentul e mai slab.
Comentatorii spun ca tonerul slab afecteaza imprimanta... mai exact fuserul

#11
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Eu am luat pentru o imprimanta HPE (Toner si Imaging Drum) de la Ataline Prosistem de pe Emag.

Toner + Imaging Drum compatibile = ~70 ron. Originale ar fi costat de 10 ori mai mult.

Nu am avut nici o problema, merg foarte bine. Nu am observat o degradare a calitatii folosind consumabile compatibile. Fiind monocrom, tiparesc preponderent text.

#12
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 GlCA_Contras, on 21 noiembrie 2023 - 13:36, said:

Comentatorii spun ca tonerul slab afecteaza imprimanta... mai exact fuserul

Fals. Un toner original costa in medie de 11 ori mai mult decat un cartus compatibil. Practic doua cartuse originale costa mai mult decat imprimanta. De Ex. un cartus original TN-2421 costa aproximativ 400 de lei iar un cartus original 35 Lei. Totul tine de volumul de lucru, daca un cartus iti ajunge 2 ani poti merge doar pe original dar daca ai un consum de 2 cartuse pe an mergi mai bine pe compatibile/refill.
Eu am vazut imprimante Brother cu 200.000 de pagini in care s-au pus doar cartuse compatibile si/sau refill.

Edited by daniel21, 22 November 2023 - 22:04.


#13
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Pana la urma am dat comanda de toner de la printpro.
Maine soseste comanda insa o sa testez tonerul vineri si o sa va anunt daca se mai merita achizitionat.

#14
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Cumpara fara grija tonere compatibile dar  sa fie cu chip !

#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Ce sa testez ca zici ca in pitesti acum a inceput BF.
Am vrut sa aleg un easybox din cartier si nu era disponibil. Am ales easybox din urmatorul cartier si aseara am primit mesaj ca easyboxul selectat e supraaglomerat si mi-au bagat coletul intr-un cartier si mai indepartat.
Mai e si varianta in care emag sa nu fi dat drumul la comenzi in primele sile pt ca statistica spune ca au loc cele mai multe retururi. Au lasat timp pt anulare comanda.

#16
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai ce sa testezi, sunt ca cele originale.
Folosesc un astfel de tone, nu este diferența între el și cel original.

Dacă sunt probleme înseamă ca unitatea drum unit e pe ducă (tine pana la 10000 de pagini).

Și eu aștept 3 bucăți de tone la easybox și nu mai pleacă din depozit sameday....

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
WOW calitate ca la tonerul original!!!
Am avut emotii pt ca postase cineva pe forum ca pot aparea incompatibilitati cu tonerul tn2421.
Pe youtube am gasit informatia ca din tonerul demo se pot scoate aprox 70 pagini.

#18
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Mi-a fost teama ca nu o sa mai mearga din cauza ca am instalat 2 updateuri firmware.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate