Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Ba, esti nebun? DITL, sector 5, Natiunile Unite

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este cumva ciudat ce-o sa postez...
Am vrut azi sa inmatriculez o masina. Am citit pe site (https://ditl5.ro/per...izice/selectati INSCRIEREA IN EVIDENTA FISCALA A UNUI MIJLOC DE TRANSPORT) ce documente am nevoie, si desi de unele parca stiam ca s-a renuntat la ele, dar... scrie acolo? Le-am facut, desi... Nu te joci cu sfanta birocratie administrativa bucuresteana... Apoi am luat plin de elan patriotic si numerele de pe masina si hai la DITL... Natiunile Unite.
Ajung acolo, aglomerat ca de obicei, cam multi indieni, dar mereu e asa... Un singur ghiseu. Dau sa ma asez la coada, vad un mare afis ca intai trebuie sa ma inregistrez. Intreb paznicul, unde? La doamna de la masa! Ok, 5 persoane in fata, e parfum... Scap repede si apoi merg la DRPCIV! Numai ca...
Aflu intamplator, ca depunerea fizica a documentelor de rezolva dupa... stati calmi... dupa 45 de zile! Ma interesez, toata lumea imi confirma! Depunerea documentelor la ghiseu - nu conteaza ca eu vreau sa inscriu doar o masina in rol - dureaza 45 de zile!
Am intrebat daca stiu ca acum 20 de ani se rezolva pe loc... nimeni nu raspunde.
Intreb daca exista o alta cale? Da! On-line! Adica? Adica iti faci cont on-line, apoi trebuie sa vi aici pentru validare, te intorci acasa, depui documentele (on-line si-n format electronic) si primesti raspuns in 3 zile!
Ok, cum fac asta? Cauti pe gugal conectx si apoi te descurci mata ca vad ca esti destept...
Ok, gasesc, ma autentific (dupa ce pozez si incarc CI) si urmeaza... validarea!
Validarea o face un zdrahon de 150-170 kg, aflat la un alt birou. Intai se uita, cu un oarecare dispret la mine ca vorba aia nu stiu cum se procedeaza, dupa care-mi intinde un formular de completat si nu uita sa-mi zica ca ii trebuie si CI-ul meu. Formularul continea fix tot ce am completat - on line - pentru inregistrare...
Scriu tot, astept la rand, ii dau si... ma  uit la el cum bate numai cu degetul aratator de la mana dreapta in tastatura aia chinuita... si ma intreb cum e posibil sa apese o singura tasta la ce carnati are?
Dupa circa 15 minute am terminat, ajung acasa incarc cca 30% din documentele cerute pe site-ul neactualizat si cica am terminat.
Acum astept...
Ce parere aveti? Tara asta se mai face bine?
PS. Ca sa nu uit. De vina ar fi Iohanis. Nu stiu sa-ti explice de ce, dar asa stiu ei.

Edited by adip1962, 20 November 2023 - 16:45.


#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Asta e doar inceputul...
pe urma merge asa:
https://youtu.be/nyiikceCgqg?t=778

#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
Am patit si eu la fel in sect 1.
Am insistat sa depun actele la registratura.
Desi te sperie cu 45 zile ca sa faci online si sa le faci treaba de scanat acte, la mine a durat 10 zile.
A 2-a oara am depus online si-a durat 3 zile + 2 zile ptr c-au mai cerut factura tradusa (era in italiana si germana), cuminicarea pe cerere super ok
Eu sunt multumit, e mai bine decat inainte dar pe online

Edited by radu103, 20 November 2023 - 16:58.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Aia la sectorul 5 au fot tot timpul mai inapoiati la capitolul servicii. Asteapta sa ninga la iarna si o sa vezi cat de evidenta e trecerea dintr-un alt sector in sectorul 5.

#5
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
certificat fiscal dupa vanzare la sect 1 ....in 2 ore . Online.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Nu mai bine plateai o firma cu 150 de lei si facea tot pentru tine? Economieai si timp si nervi!

#7
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Da...Si tot l-au avut primar reales pe "almanahe"...P'orma a venit si asta "negru care respira greu"de la fumul de la Colectiv... Nu stiu,dar se pare ca locuitorii sectorului 5 nu se invata niciodata...
Am locuit acolo din 1990 pana in 2010...

Edited by Bebeluka, 20 November 2023 - 17:17.


#8
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

 Xman_ghio, on 20 noiembrie 2023 - 17:14, said:

Nu mai bine plateai o firma cu 150 de lei si facea tot pentru tine? Economieai si timp si nervi!
firmele vor de la 400 in sus

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cand am inmatriculat eu era o rubrica 'Loc de munca si adresa locului de munca', mi s-a parut bestial.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Conectix de la S3 meege brici.
Secretul e sa ai semnatura digitala.

#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Confirm. Sector 1 si Sector 5 dau termen 45 de zile pentru depunere doc fizic.
Online le dau de obicei, a 2a zi.

Edited by stevetlangat, 20 November 2023 - 18:17.


#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu vad care este problema. Ca a trebuit sa faci cont la ConectX? Asa aveau si acum cativa ani daca voiai on-line, dar pe alta platforma, de trebuia sa dai apel video la ei si sa te vada cum ai CI in mana... Asa ca atunci am renuntat.

Apropo, am avut surpriza sa merg la confirmare cont, sa imi dea accesul, dar nu reuseam sa intru in el. Asa ca am insistat ca este ceva gresit. Ei au zis ca nu, am rugat un oficiant sa foloseasca telefonul meu si, Surprize, surprize, nu a mers. S-a dus inapoi si a revenit spunand ca este vina lor, la tastarea numelui sarisera EI, nu eu, o litera, asa ca imi voi folosi numele de cont fara acea litera, au zis ca CI-ul este atasat acelui cont si nu pot reveni... Ma rog, merge si asa, vorba romanului.

Necunoasterea legii nu inseamna ca trebuie sa crezi ca fac ei ceva gresit. De exemplu este scris in OUG nr. 38/2023, art. 11*2, alin. (3): Pentru realizarea operaţiunilor prevăzute la alin. (2) este necesară confirmarea identităţii persoanelor solicitante, astfel cum aceasta a fost stabilită cu ocazia accesării platformei informatice... La fel si la crearea unui cont la CNPP, il deschizi on-line, dupa care te duci la un sediu de casa de pensii si ceri validarea, iti dau o parola valabila cateva zile si trebuie sa iti confirmi contul, dupa care il poti folosi pana la adanci batraneti sau cat apuci.

Mi s-a parut destul de OK forma asta, am trimis documentele si mi-au venit semnate de ei electronic cam dupa 5-7 zile. Si intr-un singur exemplar, nu in 4, ca pana acum.

Ca au zis ceva peste 30 zile la ghiseu... este o modalitate sa oblige lumea sa treaca on-line.

Apropo, ce cautai cu numerele la DITL?

BTW, ceva asemanator vor sa faca si la inmatriculari, eliberarea certificatului de inmatriculare tot electronic, iar radierea de la DITL sa se faca automat - art. 11*3, alin. (1) din acelasi OUG. Lucru care mi se pare logic, de ce m-as mai duce la DITL sa radiez ceva pentru care ei au aprobat vanzarea. Prin luna mai era la stadiul de proiect...
https://www.euronews...ntermediul-unei

Ca merge putin mai greoi... este ceva inerent la noi.
Altfel, consider ca tara asta are sanse sa se faca (mai) bine, este si asta un pas (mic) inainte, avand cont la ConectX nu mai calci pe la DITL.

Unora poate le vor lipsi momentele de socializare de la cozi, mie categoric nu... Posted Image

Edited by claudiu1, 20 November 2023 - 19:14.


#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 Adm, on 20 noiembrie 2023 - 18:06, said:

Conectix de la S3 meege brici.
Secretul e sa ai semnatura digitala.
La fel si sector 6.

#14
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 radu103, on 20 noiembrie 2023 - 17:24, said:


firmele vor de la 400 in sus
Eu platesc 300 si se mai si deplaseaza 10km pe sens... ei iau actele, ei aduc nr. Si actele a doua zi.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 overseas, on 20 noiembrie 2023 - 17:47, said:

Cand am inmatriculat eu era o rubrica 'Loc de munca si adresa locului de munca', mi s-a parut bestial.
Si nu puteai sa scrii acolo Presedintia Romaniei - Palatul Cotrocei?

#16
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

 scrisit, on 20 noiembrie 2023 - 19:54, said:

Eu platesc 300 si se mai si deplaseaza 10km pe sens... ei iau actele, ei aduc nr. Si actele a doua zi.
Sharing is caring, fa-le reclama

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nu-ș ce să zâc..., dar în gl am luat „fiscalu' ” azi, mâine am depus actele la poliție (aveam programare pe site-ul lor)
mi-au dat autorizație provizorie de circulație, până a sosit certificatul prin poștă...

despre ce vb aici? :o

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 GlCA_Contras, on 20 noiembrie 2023 - 19:57, said:

Si nu puteai sa scrii acolo Presedintia Romaniei - Palatul Cotrocei?

Am trecut cu modestie 'Formula 1', Monaco.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate