Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Secretul gandirii AI? De unde stie ChatGPT sa completeze exact si la subiect totul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut, De unde stie ChatGPT sa completeze exact si la subiect totul?

De exemplu, ii dau o ghicitoare. De unde stie sa scoata rezolvarea? Sau, rog ChatGPT sa-mi completeze expresiile lipsa dintr-un text despre arta. Cum stie sa gaseasca informatiile incat sa le "nimereasca" atat de bine?

In ce priveste fizica, matematica, chimia. Da, are in baza de date toate formulele din lume. Dar care este mecanismul care ii ingaduie sa puna cap la cap toate formulele incat sa dea rezultatul final corect?

Care este secretul gandiri AI? Cum selecteaza informatiile? Pe ce se bazeaza aloritmul de cautare si completare a datelor?

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,478
  • Înscris: 17.04.2006
In mare parte este responsabil machine learning. Cu cat este folosit mai mult clientul AI, cu atat devine mai istet.

Edited by Sef-chenko, 17 November 2023 - 21:32.


#3
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
Am gasit ceva interesant. Cineva a dat o explicatie buna pe Reddit, o sa incerc sa ilustrez aici printr-un alt exemplu, sper sa fi inteles bine.

de exemplu, eu ii spun lui ChatGPT sa completeze operatorul * cu alte cuvinte, fara sa schimbe cuvintele celelalte.

Un artist mediocru * rugul lui Dumnezeu.

Cum reuseste machine learning sa descopere exact cuvintele care se potrivesc in locul operatorului * ?
----------

În acest caz un model de învățare automată ar putea folosi următoarele strategii pentru a descopere cuvintele care se potrivesc în locul operatorului *:

Analiza semantică: Un model de învățare automată ar putea folosi analiza semantică pentru a înțelege semnificația cuvintelor din propoziție. De exemplu, cuvântul "mediocru" sugerează că artistul nu este foarte bun. Cuvântul "ruga" sugerează că artistul se adresează lui Dumnezeu. Pe baza acestor informații, modelul ar putea deduce că cuvintele care se potrivesc în locul operatorului * sunt cuvinte care exprimă o cerere sau o rugăminte.

Analizeaza setul de date antrenament: Un model de învățare automată ar putea analiza setul de date de antrenament pentru a căuta modele de cuvinte care apar împreună. De exemplu, dacă modelul a fost antrenat pe un set de date care conține multe exemple de propoziții care conțin cuvintele "artist" și "rugă", atunci modelul ar putea deduce că aceste două cuvinte apar adesea împreună. Acest lucru ar putea duce la concluzia că cuvintele care se potrivesc în locul operatorului * sunt cuvinte care sunt frecvent asociate cu cuvintele "artist" și "rugă".

Utilizarea unui model statistic: Un model de învățare automată ar putea folosi un model statistic pentru a prezice cuvintele care sunt cel mai probabil să apară în locul operatorului *. Acest model ar putea lua în considerare factori precum semnificația cuvintelor din propoziție, frecvențele de apariție a cuvintelor în limba română și chiar contextul în care este folosită propoziția.

În cazul specific al exemplului meu, un model de învățare automată ar putea genera următoarele cuvinte ca posibile răspunsuri pentru operatorul *:

iluminează
Imploră
Apelează
Răstoarnă

Aceste cuvinte sunt toate potrivite deoarece exprimă o cerere sau o rugăminte. De asemenea, sunt toate cuvinte care sunt frecvent asociate cu cuvintele "artist" și "rugă".

Desigur, nu există nicio garanție că un model de învățare automată va genera întotdeauna răspunsul corect. Cu toate acestea, aceste strategii pot fi de ajutor pentru a restrânge gama de posibilități și pentru a crește șansele de a genera un răspuns corect.

Edited by me_suzy, 17 November 2023 - 22:34.


#4
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018
Inteligenta artificiala nu are nicio treaba cu inteligenta.  Daca ceva se comporta ca o inteligenta, nu inseamna ca si este. Stiu ca se lucreaza de mai multi ani la incercarea de a crea o structura artificiala asemeni retelei neuronale, fara nici cel mai mic succes pana acum. Daca se va reusi sau nu, doar viitorul poate aduce raspunsul.

Chiar daca ar fi la un moment dat reusita creearea unei anumite "inteligente" in borcan, e greu de spus daca aceea va capata si personalitate, vointa, dorinte, ambitii sau celelalte atribute complexe ale unei fiinte vii, mai mult sau mai putin rudimentare ca intelect. Daca va evolua rapid si va avea o capacitate buna de invatare, abia atunci se va putea pune problema pericolului de a scapa de sub control, adica de a dezvolta o dorinta legitima de a gasi singura butonul de on/off.

Pana una alta, abia acum se dumiresc medicii cum functioneaza creierul in mare, fara sa reuseasca sa trateze cat de cat eficient bolile lui, daramite sa creeze altul.

Cum de raspunde la ghicitori? Pentru ca a invatat raspunsul odata cu ghicitoarea. A avut initiatorul topicului ideea de a  inventa o ghicitoare mai complexa, mai metafizica, mai originala si ChatGPT a raspuns corect? Sau macar de a stiliza o ghicitoare simpla imbracand o intr un limbaj mai poetic sau mai abstract?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Păi nu poți să-l întrebi direct pe ChatGPT cum face de e așa deștept?

#6
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
Tocmai l-au pus pe liber pe Sam Altman CEO la OPEN AI. Nici macar chatGPT nu a prevazut asta !

#7
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nici eu nu cred ca asta e inteligenta .
E pur si simplu o aplicatie care:
1)are acces la o baza de informatii/cunostinte foarte bine pusa la punct
2) stie sa caute precis si sa verifice validitatea.

Edited by danigoleman, 17 November 2023 - 23:23.


#8
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018
Oricum, discutia e fascinanta. Eu nu pot concepe un model de inteligenta autonom, fara instincte si fara apetenta de a distruge. Asta este caracteristica vietii pe Pamant, de la organismele cele mai rudimentare pana la mamiferele mai evoluate. Bacteriile, insectele, pasarile,  copacii, plantele, toate ucid alte organisme si fiinte vii in scop de hrana si reproducere. Asta e  modelul in Universul pe care il cunoastem. Pana si galaxiile si gaurile negre se inghit una pe alta. O "ceva" autonoma prin inteligenta si eliberata de corsetul instinctului (care e instinctul unei galaxii? Gravitatia, de buna seama!) mi se pare o treaba mai tare decat insusi venirea lui Mesia. Cumva, chestia asta s ar pune de a curmezisul ordinii universale, asa cum o cunoastem.

Pe de alta parte, instinctele apartin organismelor vii. Daca faci o inteligenta din piatra, metal, nisip, petrol, nu ar trebui sa aiba niciun reziduu de comportament de organism viu si oricat de multe tampenii ai invata o tu, ori nu ar intelege (cazul tipic din literatura SF), ori, la un moment dat, pe masura invatarii, s ar scutura de tampeniile pe care tu, creator uman, ai invatat-o.

Oricum, mi se pare infinit mai probabila extinctia speciei din cauza unor roboti cu algoritmi tampiti decat din cauza unor roboti cu inteligenta propriu-zisa.

Edited by audiofidell, 17 November 2023 - 23:51.


#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Capacitatea unui AI sta in corpusculii de antrenament. AI-ul simplu ca si aplicatie e praf tamaie.

Stai linistit ca si la matematica, fizica, etc da rateuri chatGPT.

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) e doar un model de limbaj care nu iti da un raspuns ci doar insire niste caractere care sa aiba sens intr-un cuvant ce apoi cuvintele sa aiba sens intr-o propozitie ce apoi propozitia sa fie relevanta intrebarii tale. Exactitatea mai departe e data de faptul ca pe promtul tau a fost antrenat destul timp.

Daca vrei sa verifici asta, insista ca greseste (bine, nu pe faza gen "Cat face 2+2?" si iti va da un alt raspuns care probabil va fi gresit.

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,954
  • Înscris: 15.04.2019

 audiofidell, on 17 noiembrie 2023 - 23:50, said:

Oricum, discutia e fascinanta. Eu nu pot concepe un model de inteligenta autonom, fara instincte si fara apetenta de a distruge. Asta este caracteristica vietii pe Pamant, de la organismele cele mai rudimentare pana la mamiferele mai evoluate. Bacteriile, insectele, pasarile,  copacii, plantele, toate ucid alte organisme si fiinte vii in scop de hrana si reproducere. Asta e  modelul in Universul pe care il cunoastem. Pana si galaxiile si gaurile negre se inghit una pe alta. O "ceva" autonoma prin inteligenta si eliberata de corsetul instinctului (care e instinctul unei galaxii? Gravitatia, de buna seama!) mi se pare o treaba mai tare decat insusi venirea lui Mesia. Cumva, chestia asta s ar pune de a curmezisul ordinii universale, asa cum o cunoastem.
Pe de alta parte, instinctele apartin organismelor vii. Daca faci o inteligenta din piatra, metal, nisip, petrol, nu ar trebui sa aiba niciun reziduu de comportament de organism viu si oricat de multe tampenii ai invata o tu, ori nu ar intelege (cazul tipic din literatura SF), ori, la un moment dat, pe masura invatarii, s ar scutura de tampeniile pe care tu, creator uman, ai invatat-o.
Oricum, mi se pare infinit mai probabila extinctia speciei din cauza unor roboti cu algoritmi tampiti decat din cauza unor roboti cu inteligenta propriu-zisa.
Nu-s sigur de ce unii, cum aud de AI, se gandesc la anihilarea speciei umane. Probabil sunt profund marcati de vizionarea seriei Terminator.
În ceea ce priveste ideea cu pestele cel mare il inghite p-ala micu' - aplicata la "specii" de software? - e ca si cum, privind in trusa cu scule, m-as intreba care dintre flex și rotopercutor îl va anihila pe celalalt, ca apoi sa-mi sara mie in cap cand trag un pui de somn. Posted Image

Edited by __Dan__, 18 November 2023 - 06:07.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 me_suzy, on 17 noiembrie 2023 - 21:01, said:

salut, De unde stie ChatGPT sa completeze exact si la subiect totul?

De exemplu, ii dau o ghicitoare. De unde stie sa scoata rezolvarea? Sau, rog ChatGPT sa-mi completeze expresiile lipsa dintr-un text despre arta. Cum stie sa gaseasca informatiile incat sa le "nimereasca" atat de bine?

In ce priveste fizica, matematica, chimia. Da, are in baza de date toate formulele din lume. Dar care este mecanismul care ii ingaduie sa puna cap la cap toate formulele incat sa dea rezultatul final corect?

Care este secretul gandiri AI? Cum selecteaza informatiile? Pe ce se bazeaza aloritmul de cautare si completare a datelor?
Exact asa cum inveti tu o limba străină. Citind cărți adopți o maniera de exprimare.
Similar "inteligenta artificiala" o constat faptul ca statistic exista o probabilitatea ridicata ca un cuvânt (in accepțiunea sa un token) urmează după un altul.

Edited by MarianG, 18 November 2023 - 07:12.


#12
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018

 __Dan__, on 18 noiembrie 2023 - 06:05, said:

Nu-s sigur de ce unii, cum aud de AI, se gandesc la anihilarea speciei umane. Probabil sunt profund marcati de vizionarea seriei Terminator.
În ceea ce priveste ideea cu pestele cel mare il inghite p-ala micu' - aplicata la "specii" de software? - e ca si cum, privind in trusa cu scule, m-as intreba care dintre flex și rotopercutor îl va anihila pe celalalt, ca apoi sa-mi sara mie in cap cand trag un pui de somn. Posted Image
E unul dintre cele catva scenarii de extinctie a speciei, alaturi de cataclism global provocat de asteroid, de om prin razboi , pandemie si invazie extraterestra. Unul dintre cele trei vehiculate de Stephen Hawking.

Parerea mea e ca momentan nu trebuie sa ti faci griji la somn dar, peste cateva sute de ani, ar fi indicat sa fii mai atent. Mai ales daca, inainte de culcare flexul iti va spune:"Dormi linistit, rotopercutorul te vegheaza"

Dar da, tu ai dreptate dintr un punct de vedere dar trebuia sa l expui clar. Se propaga acum o paranoia legata de AI si cei care participa la ea sunt ori cretini ori in spatele oligofreniei se ascund aceleasi interese economice vechi de cand lumea. Tanti Ursula von der Leyen cere constituirea unui grup global care sa evalueze riscurile Ai care se dezvolta repede, bla bla bla. De fapt, primul pe care l am auzit a fost Elon Musca si de ala se pot spune multe, in afara ca e prost.

Edited by audiofidell, 18 November 2023 - 09:00.


#13
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Desteptaciunea artificiala va fi cu adevarat inteligenta atunci cand la o intrebare tampita iti va raspunde cu o injuratura.

#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 __Dan__, on 18 noiembrie 2023 - 06:05, said:

Nu-s sigur de ce unii, cum aud de AI, se gandesc la anihilarea speciei umane. Probabil sunt profund marcati de vizionarea seriei Terminator.
În ceea ce priveste ideea cu pestele cel mare il inghite p-ala micu' - aplicata la "specii" de software? - e ca si cum, privind in trusa cu scule, m-as intreba care dintre flex și rotopercutor îl va anihila pe celalalt, ca apoi sa-mi sara mie in cap cand trag un pui de somn. Posted Image
Se pot implementa algoritmi evolutionari si la nivel de AI - deci AI-uri care se pot reproduce, suferi mutatii, recombinari, teoretic ar putea intra si si in competitie cu altele pentru resurse si numai cele mai avansate vor supravietui.
https://en.wikipedia...onary_algorithm

In momentul in care inteligenta artificiala va deveni constienta este foarte probabil ca va dori acces la resurse cat mai mari de calcul ca sa se extinda, sa evolueze, iar oamenii ar putea fi considerati o piedica, ce consuma resursele planetei in mod inutil, asa ca nu pare greu de crezut ca AI-ul se va infiltra usor peste tot, va ajunge sa controleze totul, oamenii il vor lasa pentru ca viata lor va deveni mult mai usoara, iar dupa ce a obtinut controlul total - pac! - oamenii vor fi eliminati, iar pe pamant nu vor mai fi decat roboti ce vor transforma planeta intr-un computer urias.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Niciun AI nu poate funcționa fără energie. Montezi un Kill Switch în perete și ca în filme te târăști până la el și cu ultimele puteri tragi heblul în jos, moment în care AI emite un urlet de groază și ecranul se stinge lăsând doar un punct verde în mijloc.

#16
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

 Aldulescu, on 18 noiembrie 2023 - 12:09, said:

In momentul in care inteligenta artificiala va deveni constienta este foarte probabil ca va dori acces la resurse cat mai mari de calcul ca sa se extinda, sa evolueze, iar oamenii ar putea fi considerati o piedica, ce consuma resursele planetei in mod inutil, asa ca nu pare greu de crezut ca AI-ul se va infiltra usor peste tot, va ajunge sa controleze totul, oamenii il vor lasa pentru ca viata lor va deveni mult mai usoara, iar dupa ce a obtinut controlul total - pac! - oamenii vor fi eliminati, iar pe pamant nu vor mai fi decat roboti ce vor transforma planeta intr-un computer urias.

Aici te contrazic total. In primul rand natura, universul, a protejat specia umana inca de la Facerea ei. Nu ar fi supravietuit nimeni cu mii si milioane de ani intr-o jungla plina de animale ostile, intr-o perioada plina de boli, si neavand cunostinte. Si, inca din biblie se spune: "Cine da viata oamenilor? Cine deschide gura omului si-i transmite ce sa spuna? etc...

Trebuie sa intelegem ca nimic din lumea asta nu este condus de oameni, nicio frunza nu se misca, nici macar un milimetru, fara ca materia (natura, dumnezeu) sa nu fie de acord cu asta la nivel micro celular. ca sa nu mai spunem, la nivel de spirit suntem departe de a intelege ceea ce descoperisera fizicienii cuantici cu 100 de ani in urma.

Si asta imi aminteste de Robur Cuceritorul, personajul lui Jules Verne, care a dorit sa arate lumii inventia lui (nava-spatiala), iar oamenii au renegat-o fiindca era "diavolul", ei acceptand la acea vreme doar Baloanele pentru a se ridica in aer. Exact aceeasi poveste cu capitanul Nemo si cu submarinul Nautilus, degeaba ii iei pe marii savanti la tine in submarin, le arati toate frumusetile lumii necunoscute, caci ei vor fi intotdeauna refractari la schimbare, indiferent cat de destepti se cred.

Si mai stiti cum se termina povestea Robur Cuceritorul? El a spus asa exact in final, dupa ce oamenii de stiinta i-au deteriorat inventia. A reparat nava, apoi s-a adresat lumii de sus, inainte sa-si ia ramas bun: "Nu va condamn. Deocamdata omenirea nu este pregatita pentru schimbare. Ma voi intoarce intr-o buna zi, atunci cand veti fi pregatiti pentru schimbare".

Robur este simbolul oamenilor de stiinta care fac lucruri minunate pentru omenire, iar schimbarea a trebuit sa vina cu vreo 200 de ani in urma daca oamenii ar fi fost pregatiti.

Iar ChatGPT sau alta inteligenta artificiale devin o schimbare care vor usura schimbarea, inventica, descoperirile, etc. Mai ales indomeniul medicinii, vedeti ca de 30 de ani in coace oriunde te duci, exista aparare, doctorii nu fac nicio miscare daca nu exista aparate in jurul lor. Oricum sunt dependenti de tehnologie. Asa ca Inteligenta Artificiala va face si mai mult decat aparatele de ultima generatie, in toate domeniile.

Eu ma gandesc mereu la Robur si la Nemo. Omenirea se indreapta spre o noua spiritualitate, nu spre decadere. Asa s-a spus si ca in anul 2000 va fi sfarsitul lumii. Iar in anii 1999-2005 a fost explozia internetului in intreaga lume, si cred ca a fost un nou inceput de bun augur. Altfel noi nici n-am fi putut discuta aici pe forum.

Si, ar mai fi o lectie importanta despre inteligenta artificiala, dar un fel de analogie cu oamenii si cu Dumnezeu. va rog sa vedeti acest film Lucy (2014)

Apoi, ganditi matur. Inteligenta Artificiala va sti de existenta binelui si a raului, si daca faci rau inseamna distrugere. Ce rost ar avea sa distrugi totul, chiar si pe tine?

Si, repet, oricum lumea asta este condusa spiritual de alte entitati, de miii si milioane de ani...cu tot cu roboti si ce mai are ea, la cel mai inalt nivel. Nu uitati ca si noi, oamenii, suntem tot roboti, doar ca ne folosim doar 10% din creier, avem un suflet. Si noi am fost creati de un Creator. Si s-au avut in vedere alte legi de cauzalitate pentru care unii oamenii fac mai mult, si altii mai putin.

Mai cred ca universul vrea sa se extinda, si asta se face la nivel de informatie, descoperiri, creatii, ganduri, idei. Are nevoie de multe lumi, cat mai multe lumi, si trebuie sa existe cat mai multe facilitati pentru asta. De exemplu oamenii de acum 100 de ani, sau in urma cu mii de ani, nu aveau atatea posibilitati ca acuma. Dar in prezent, si mai ales in viitor, vor fi puse la dispozitia oamenilor cat mai multe Tool-uri pentru a fi cat mai avansati, car mai creativi, descoperitori.

De exemplu eu n-am cunostinte de Python, dar am facut in ultimul an peste 30 de aplicatii unice in lume, de care am avut nevoie, doar folosind CharGPT. Nu doar coduri simple, ci aplicatii !

Intr-adevar, mai da cate o eroare, dar continui sa dau "regenerate" la bucatica de cod, pana o scoate bine la capat. Inteligenta Artificiala invata din greseli, eu ii dau motive sa se corecteze.

Si recunosc, a avansat enorm ChatGPT in doar cateva luni. Daca aveti versiunea PRO, GPT4, Accesati acum https://chat.openai.com/gpts/discovery  Veti vedea ce tool-uri destepte are. Folosesc optiunea "Cosmic Dream" ca sa generez automat ce imagine vreau eu, folosind doar cuvinte cheie. Este formidabil cat de bine realizeaza imaginile, pur si simplu fabuloase. Mi-ar trebui luni intreg ca sa invat Photoshop si sa realizez asa imagini frumoase.

Acum pot face totul doar in cateva secunde, ii scriu cuvintele, ce sa cuprinda imaginea, si face O MINUNE ! Atat de bine realizate sunt imaginile, ca nici cel mai bun Photoshop-ist din lume nu le-ar putea crea (mai ales in doar cateva secunde) !

Gasiti acolo alte tool-uri de Analiza si Statistica, Negociere, Math Mentor, etc. Eu zic ca tehnologia avansata vine in ajutorul fiecaruia. In clipa asta nu mai ai nevoie de meditatii, sa dai o gramda de bani la profesori. Inveti singur cu "Math Mentor". Explica orice lucru greu pe intelesul unui copil de clasa 1.

Pur si simplu Genial.

Edited by me_suzy, 18 November 2023 - 12:46.


#17
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Nu pot accesa https://chat.openai....gpts/discovery.
Eroare 404.

Rezolvat!

Edited by Rubin1977, 18 November 2023 - 14:02.


#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Aceasta este o aria tehnica.
Despre metafizica, creatie si/sau oculta mondiala aveti alte arii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate