Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Upgrade ram iMac 27" 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Salut! Am un iMac 27" 2019 care are 4 placute de 4GB. Cum simt nevoia de ram m-am gandit sa ii fac un upgrade dar nu stiu care varianta ar fi mai buna. Sa iau 4 placute de cate 8GB si sa fac un total de 32GB sau sa las doua placute de 4GB din cele pe care deja le am si sa mai adaug inca doua placute de cate 16GB facand astfel un total de 40GB? La pc-uri stiu ca este ideal cap lacutele sa fie identice pentru dual channel, la mac-uri este valabil acelasi lucru?

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Inainte de toate intereseaza-te care e limita de RAM acceptata de placa ta de baza. Altfel vorbim degeaba. Daca e 2019, nu ar trebui sa fie limitat inainte de 64GB. Intrebarea mea, totusi, ce faci cu mai mult de 16 GB de RAM, avand in vedere ca MAC-urile nu consuma resurse RAM ca windows-ul? Eu zic ca si la sarcini grele, gen editare foto/video intri in limitare de procesor, inainte de limitarea de RAM. Poate daca lucrezi cu programe gen AutoCAD, sa iti trebuiasca mai mult. Dar si acolo, limitarea tot din CPU va interveni prima. Pana si MAc-urile cu M2 sunt fabricate cu 8 gb RAM, deci stie Apple ceva de managementul resurselor hardware...
Cat despre placute, identifici care sloturi de RAM merg in pereche - la PC-uri de obicei sun 1-3 si 2-4 imperecheate - si acolo pui placute identice, sa mearga dual channel. Si da, teoretic ar putea merge dual cu 4x4 pe un canal si 8x8 pe celalalt. La frecvente si aliniere latency isi face treaba placa de baza si uniformizeaza totul la viteza celei mai slabe perechi de placute RAM, sau daca functioneaza in single channel, aliniat cu cea mai putin performanta dintre ele.

#3
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Mai folosesc si windows 11 pe el la anumite taskuri inclusiv ceva jocuri. Suporta maxim 128GB.

Edited by maimutzica, 17 November 2023 - 10:36.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Ai 4 sloturi de memorie

https://support.appl.../ro-ro/HT201191

Daca nu are SSD (desi ar trebui sa aiba), atunci PUNE SSD.
Pentru RAM, pui cat te lasa buzunarul, dar nu cred ca o simti diferenta.

#5
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
Uite aici un articol in care cineva a testat cuna dintre configuratiile pe care le-ai luat si tu in calcul:
https://apple.stacke...n-upgrading-ram

Extrapoland informatiile de acolo, probabil ca situatia va fi asa:
- 4 x 8GB - vei avea viteza mai mare de acces pentru memoria RAM
- 2 x 4GB + 2 x 16GB - vei avea capacitate mai mare, dar viteza de acces va fi ceva mai scazuta.

Edited by anndrei86, 17 November 2023 - 11:40.


#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru a maximiza performanta conteza si tipul de placute RAM - double side vs single side, double rank vs single rank

#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
La cit costa azi memoria RAM, nu inteleg de ce ai dilemele astea. Pune maxim cit te duce buzunarul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate