Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Teren gol - fara utilitati - primii pasi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
Salut.

Sunt la inceput si nu sunt sigur cum se poate demara toata treaba pentru a face o casa pe un teren gol (are o casa veche care sta sa cada).
As aprecia sfaturilor celor care au fost in pozitia mea de acum.

O sa cumpar un teren care nu are trase utilitati. Doar curent e disponibil in zona. Terenul e napadit de pomi si alta vegetatie, trebuie curatat.

Ma gandesc ca primul pas este sa trag curent. Dar unde-l trag? N-am nicio "casuta", camera tehnica sau ceva in care sa ascund o priza.

Al doilea pas ma gandesc sa pun gard imprejur.

Al treilea pas ar fi sa scap de vegetatie si alte gunoaie.

Imi va trebui sa fac un put cu pompa submersibila. Ii trebuie o "camera tehnica" pentru priza? Sa fac intai o fantana simpla si apoi mai vad cand se poate monta si pompa?

Sunt intrebari/nelamuriri destul de generale. Dar ne-avand experienta cu mersul lucrurilor nu sunt sigur ca gandesc bine.
Voi cum ati proceda? Vi se par ok pasii enumerati? Am nevoie de ceva special ca sa ii realizez?

Mersi pentru orice idee ajutatoare!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Mai gandeste-te Posted Image
Din cate zici, doar racordarea la curent poate depasi binisor 10.000 lei
Pentru racordare la curent pare ca ai nevoie de aviz de amplasament - alti bani ... alta distractie Posted Image

Acum - in secolul XXI - fara racord la apa si canalizare, pare o gluma dintr-un film prost
La fel si racordarea la gaze - cum incalzesti viitoarea ... sa zicem ... locuinta ?

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

 evilbars, on 16 noiembrie 2023 - 15:42, said:

(are o casa veche care sta sa cada).
Esti norocos........
Nu conteza vechimea, coonteaza ca poti bransa sandramaua la fel de usor ca la o casa noua.

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Fara canalizare,apa, gaze, curent, este o intoarcere in timp, faci o casa noua si incalzesti o camera iarna.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu ptr a putea face contracte ptr utilitati e nevoie sa existe deja constructia acolo.
Deci si ptr curent e nevoei de asa ceva - iar furnizorul o sa conecteze constructia aia care sta sa cada - e singura solutie. Daca a "cazut" inainte o sa te racordeze cand o sa ai noua constructie finalizata.

Si pasii i-ai cam incurcat - primul ar fi sa pui gard, iar al doilea sa cureti zona de vegetatie.

#6
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 evilbars, on 16 noiembrie 2023 - 15:42, said:

Ma gandesc ca primul pas este sa trag curent. Dar unde-l trag? N-am nicio "casuta", camera tehnica sau ceva in care sa ascund o priza.

Ceri un bransament electric pentru casa veche (daca e in regula cu actele necesare). Grabeste-te, fa-o inainte sa cada. Posted Image

Nu trebuie sa stii de pe acum unde o sa pui echipamente electrice, BMP-ul ti-l pune la limita de proprietate, vezi tu de acolo ulterior.

#7
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
Bun, asta e bine de stiut. Nu ma gandisem ca bransamentul depinde de existenta unei cladiri.

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu știu de ce vi se pare ciudată situația omului. Nu suntem în Germania sa iei terenul de construcție cu contoarele de utilități gata montate în poartă.
Suntem în România, fie ea și a secolului 21 unde terenurile de construcție înseamnă ceva de genul ca dacă mai ramai peste noapte pe șantier și pe la 3 dimineata vrei sa te duci pana la buda din coltul curții tre sa fii atent sa nu calci pe vreo vulpe încolăcită pe prag.
Poate tocmai de-aia a găsit terenul ieftin, ca n-are de niciunele. Ia sa tragă primăria ceva, orice, sa vezi cum se dublează prețul instant.
Nu ma băgăm în discuție dacă nu cumpăram și eu ieri un teren tot așa cu bălării și arbuști. N-am de gând sa fac nimic deocamdată, l-am luat sa fie acolo. Are doar în capul drumului de acces o boxa de curent. Eu am terenul cam pe la jumate și sunt vreo 10...12 loturi. Lângă mine deja e o casă locuită. Iar în capătul celalat alte  doua, deja dacă te duci mai departe cazi în râu.
Deci oamenii au cumpărat și au construit. Probabil au tras curent din cutia aia și si-au săpat puț. Cat despre gaze, nu mai e obligatoriu în ziua de azi, energia electrică vine tare din urmă.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
sunt in situatia ta, dar chiar mai rau.
nu am chiar nimic pe teren, decit fundatia unui fost staul de vite.
pasii .. buldoexcavator care mi-a curatzat placa de beton si a nivelat terenul, masurare/intzarusare, ingradire cu stilpi metalici (de la remat ;) ) si plasa de sirma. putz, turnat o placa "de uniformizare" pe o zona din placa de beton, pe care urma sa construiesc bijdeuca. nu am curent, nu am apa curentam nu am nici o utilitate, am 2 generatoare (unul moca de 650W, unul cumparat de 2600w) si am construit bojdeuca.
acum ma "chinui" sa fac un proiect (am obtinut autorizatie de constructie, oameni permisivi acolo ;) ) si sa bag curent electric. mai departe, oi vedea la primavara.

#10
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Orice faci - gandeste bine -  o sa o ai pe viata. Inclusiv in orase de 50-80 mii locuitori case noi, relativ OK, dar facute la mama dracului - stii expresia - stau de ani si nu se vand - si preturile sunt la 50-60% decat ceva similar cu doar 1 Km mai aproape de oras.
Daca bagi bani seriosi trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca in ea o sa mori - asta daca nu esti bogat si iti permiti sa o abandonezi.
Daca faci ceva mai de mantuiala - macar nu o sa iti para rau ca ai abandonat-o.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 evilbars, on 16 noiembrie 2023 - 16:19, said:

Bun, asta e bine de stiut. Nu ma gandisem ca bransamentul depinde de existenta unei cladiri.

NU, nu este necesară existența vreunei clădiri!!!
faci cerere pt „alimentare pompă irigații”
astfel poți beneficia de trifazat, dacă vrei.
dar, dacă ai ceva teren, e bine să fie trifazat
pe lângă puterea mai mare instalată poți alimenta diferitele zone ale casei/terenului pe faze diferite

io am așa:
-o fază, curtea
-o fază, parterul
-o fază, etajul

apoi:
-dacă clădirea existentă are acte, vezi ce alte acte-ți trebe s-o dărâmi (primărie)
-dacă n-are acte, aduci un buldoexcavator și un camion și scapi de ea

-tot cu utilajele alea 2 razi tot ce nu-ți convine; ai grijă la copaci - ăia nu ai voie să-i scoți Posted Image
-aduci un tractor și ari totul: și acum și la primăvară încă odat'

-abia apoi faci gardul, dar lasă o poartă dublă de cel puțin 6,5 metri lățime pt a putea intra camioane mari cu materiale, betoniere și alte drăcovenii

între timp vine racordarea la energie electrică

-cu ajutorul curentului faci puț la o adâncime unde ai a 2-a pânză freatică (prima este, de obicei, infestată)
-îți recomand construirea unui beci subteran (protecție la-ngheț) de 2x2x2m (cel puțin) în jurul puțului; aici vei pune cele necesare pompei de apă, dar poți băga - temporar - panoul cu tabloul electric

continuarea la primăvară! Posted Image

Edited by gushpi, 16 November 2023 - 19:59.


#12
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 Naijax, on 16 noiembrie 2023 - 15:57, said:

Acum - in secolul XXI - fara racord la apa si canalizare, pare o gluma dintr-un film prost
La fel si racordarea la gaze - cum incalzesti viitoarea ... sa zicem ... locuinta ?

 stoshiba, on 16 noiembrie 2023 - 16:12, said:

Fara canalizare,apa, gaze, curent, este o intoarcere in timp, faci o casa noua si incalzesti o camera iarna.
Pare ca ati ramas in secolul XIX.
Exista solutii de incalzire ce nu necesita gaz. Sunt zone unde sunt dezvoltate cartiere unde n-au nici urma de teava de gaze, apa sau canalizare, si totusi sunt acolo case care au apa potabila, au WC in casa, au incalzire. Sunt zone unde chiar daca s-a tras teava de gaze nu s-au racordat la ele ca nu au nevoie, iar unii s-ar racordat doar de umplutura, nu ca aveau nevoie, dar sa fie acolo, mai ales ca racordarile initiale cand se extinde reteaua intr-o zona se fac la costuri mai mici decat daca te racordezi ulterior.

In secolul XXI poti chiar si fara bransament la electricitate sa ai un trai mai bun decat in centrul capitalei.
Bani sa ai, ca solutii individuale exista, ba chiar mai nou sunt si subventionate.

 tioopedi, on 16 noiembrie 2023 - 16:01, said:

Esti norocos........
Nu conteza vechimea, coonteaza ca poti bransa sandramaua la fel de usor ca la o casa noua.
Exact.
Nu o darama pana nu faci bransare. Nu se branseaza terenuri goale.

 eiffel, on 16 noiembrie 2023 - 16:13, said:

Si pasii i-ai cam incurcat - primul ar fi sa pui gard, iar al doilea sa cureti zona de vegetatie.
Depinde de situatie.
Uneori e mai bine sa bagi utilajul sa rada terenul si abia apoi sa te apuci de facut gard.

 gushpi, on 16 noiembrie 2023 - 19:57, said:

-dacă clădirea existentă are acte, vezi ce alte acte-ți trebe s-o dărâmi (primărie)
-dacă n-are acte, aduci un buldoexcavator și un camion și scapi de ea
Cu acte sau fara, sanctiunea e aceeasi in caz de demolare daca ai un turnator in preajma.

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 evilbars, on 16 noiembrie 2023 - 15:42, said:

Sunt la inceput si nu sunt sigur cum se poate demara toata treaba pentru a face o casa pe un teren gol

Cu rabdare, efort, si multi nervi ! Posted Image  Sa nu mai zic de bani.

In rest, ti-au zis colegii tot ce trebuie sa sti pentru inceput. Daca vrei sa te apuci de treaba inainte de ati trage curent ( ca sa castigi cateva luni bune ), iti recomand sa iti cumperi un generator ( isi merita toti banii ).

Eu mi-am facut prima oara putul ( l-am facut pentru udat pomii, nu pentru construit ), si mi-am luat generator. Mi-am facut "gropile" unde vor fi rectangularele care imprejmuiesc terenul, iar in zilele urmatoare, in functie de timpul liber, ma apuc sa le "plantez". In primavara vreau sa ma apuc de constructie, si am zis sa fac imprejmuirea de santier de pe acum.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 loren2, on 16 noiembrie 2023 - 22:39, said:

Depinde de situatie.
Uneori e mai bine sa bagi utilajul sa rada terenul si abia apoi sa te apuci de facut gard.
Da, depinde si cate "balarii" sunt - pot fi copaci de-a binelea.
Se pot face eventual cam in acelasi timp, eventual macar o imprejmuire provizorie si gardul final mai tarziu.

Oricum asta e primul lucrui de care sa se apuce. Pe urma vine curentul si celelalte.

Ca sa tragi curent si sa faci put e nevoie intai sa destelenesti terenul - macar in zona unde te apuci de lucru.
Si o imprejmuire e necesara daca te apuci sa faci ceva acolo, altfel duci azi ceva materiale si maine nu le mai ai.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 loren2, on 16 noiembrie 2023 - 22:39, said:

Pare ca ati ramas in secolul XIX.
Exista solutii de incalzire ce nu necesita gaz. Sunt zone unde sunt dezvoltate cartiere unde n-au nici urma de teava de gaze, apa sau canalizare, si totusi sunt acolo case care au apa potabila, au WC in casa, au incalzire. Sunt zone unde chiar daca s-a tras teava de gaze nu s-au racordat la ele ca nu au nevoie, iar unii s-ar racordat doar de umplutura, nu ca aveau nevoie, dar sa fie acolo, mai ales ca racordarile initiale cand se extinde reteaua intr-o zona se fac la costuri mai mici decat daca te racordezi ulterior.
...

Posted Image
Adica ... "n-au nici urma de teava de gaze, apa sau canalizare" ... dar ... "s-au racordat doar de umplutura"
Deci au cheltuit niste bani asa ... de umplutura Posted Image

Hai mai nene fii serios si nu mai glumi cu noi

Vezi ca niste unii au inventat canalizarea cu vro' 4000 de ani î.Hr.
Ne cerem scuze ca in sec. XXI vrem sa beneficiem si noi de minunea asta tehnologica pentru ca nu vrem sa ne cacam in fundu' curtii intr-o cutie de plastic - aka fosa Posted Image

#16
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
Multumesc tutoror pentru sugestiile de pana acum. Sunt de mare ajutor.
Am notat curentul trifazat pe lista, porti mari pentru acces, un generator pentru lucrarile initiale.
Beciul pentru put, la fel, pare un lucru de mare ajutor.

#17
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
@evilbars: am fost intr-o situatie oarecum similara....am cumparat o gradina (vezi topic-ul aici ), undeva la tara. E drept ca terenul era imprejmuit la mine, si curat, deci partea aia n-am avut grija.

Beci: vezi cat de sus e panza freatica, ca altfel ori o sa ai un beci plin de apa, ori o sa te coste cat nu face sa hidroizolezi beciul ala. Si eu am avut fantezii cu beciuri, dar nu mi l-am permis :-) Era prea sucmp sa fac bezi hidroizolat cum trebuie, tinand cont ca sunt aproape de Timis si panza freatica e sus. Vecinul peste drum de mine are beci, si in perioadele ploioase i se inunda beciul, trebuie sa scoata apa cu pompa ....

Apa: faci un foraj, preferabil cu teava cat mai groasa (am facut primul la 9-11m adancime cu teava de 40mm, si acum am mai facut un foraj cu teava de 63mm la 25m adancime parca). Ideea e ca si primul foraj mi-a ajuns (inc aimi ajunge) sa ud pomii /gradina/etc... al2lea e mai mult de back-up si ptr alte "jocuri".

Dupa vreo 2 ani, a tras primaria retea de apa in sat, mi-am facut si eu bransamentul la reteaua satului. Apa aia o folosesc si acum in casa , iar forajele le folosesc ptr udat gradina. Daca nu ai apa de la retea, faci foraj mai sanatos, si ulterior cand va fi nevoie (o sa ai casa locuita) investesti in niste statii de filtrare/dedurizare/ce o fi nevoie si iaca ai apa in casa.

Curent: generator + hidrofor ca prima urgenta pana faci un bransament acolo.
cum te-au sfatuit colegii, daca ai deja o casa intabulata pe teren (nu conteaza ca e darapanata), refaci bransamentul casei , eventual ceri spor de putere, etc.... nu te lega de starea casei, o sa vina sa-ti puna cutie cu contor la marginea limitei de proprietate, si acolo iti pun si niste prize daca e nevoie de unde te poti lega rapid la consumatori. Asta e cea mai buna/simpla/ieftina solutie.

In cazul meu, neavand nici o constructie, doar teren, a trebuit sa imi fac "bransament alimentare pompa de gradina"...asta e un contract temporar (se da pe cate 1 an), tot trebuie reinnoit...posibil/probabil sa nu vrea distribuitorul sa-ti reinoiasca de prea multe ori...deci asta e o solutie ptr 2-3-4 ani...la mine asa a fost. Am facut actele si bransamentul efectiv cu o firma, aia s-au ocupat de acte, au venit au pus stalpul (de lemn) au legat cablul din strada pana pe stalpul de la mine din curte. Pe stalp era o cutie cu 2 prize. De acolo din cutia aia mi-am dus eu cablu unde am avut nevoie ulterior....cea mai mica problema.

Dupa ce nu mi-au mai prelungit contractul asta (la o inspectie au constatat ca exista o constructie pe teren...si am zis ca ei cum viseaza ca eu las hidroforul pus direct pe camp, in soare/plaie ce o fi si duc niste fire de curent la el?...in fine... viata bate filmul, alta poveste...) , a fost musai sa fac un bransament definitiv, asa ca m-am apucat de proiectul de casa, si in baza autorizatiei de constructie am cerut OSSD (organizare de santier in solutie definitiva). Cu contractul/bransamentul asta am stat inca 3 ani, pana am terminat efectiv casa si am intabulat-o... bransamentul este cel definitiv, deci sarmele sunt d ela incpeut trase cum trebuie (am cerut trifazat), trecere pe contract definitiv a fost doar birocratica (ceva acte) si s-a schimbat contorul, in rest nici o schimbare fizica.

Mai ai varianta sa tragi un cablu de la vecini si sa iei curent de la ei. Pui un stecher cu contor si vedeti ce consum e, ii platesti la om si aia e.... dar asta nu e o solutie pe termen lung, pe langa ca e ilegala teoretic (omul ala n-are voie sa-ti vanda curent ;-)  ), dar solutie de avarie, temporar merge si asta...doar sa ai grija ce consumatori bagi in prelungitorul ala sa nu topesti cabloul, sau sa-i prajesti la om instalatia electrica a casei.

Fosa & shit:  prima urgenta am facut o buda in fundul gradinii, c anu ma puteam rahati in mijlocul gradinii, ma vedea jumate satul.... deci aia e, o groapa, o ghereta peste groapa si ai rezolvat urgenta pe termen scurt. Ma rog, nu e neaparat pe etrmen scurt, eu dupa 10 ani inca o am un gradina, e functionala, doar ca acu nu ami e asa vizibila ca e inconjurata de pomi si tufe ce au mai crescut...dar a ramas, o folsoesc cand lucru in gradina si am o urgenta, nu mai vin pana in casa.
Pe termen mediu/lung, o fosa cu drenaj ptr apa gri si aia e, nu prea ai alta varianta in lipsa canalizarii. Si noi aci la sat, functionam pe baza de fosa, bioactivatori, tot tacamul....canalizare in sat nu exista...

Casa/Magazie/Sopru: Vezi daca nu poti refolosi ceva din constructia existenta, sa o consolidezi minimal sa nu fie un pericol , cat sa  poti sa tii in ea un minim de scule, sa fie protejate de vreme si de hoti. Asta in prima faza.
Acum, dupa 10 ani, n-as mai construi acea cabanuta pe teren care am facut-o. E faina, ne-a ajutat mult, am folosit-o intens, inca o avem, e in stare buna, o folosim, dar privind pragmatic inapoi, puteam  sa iau un container (topic-ul asta mi se pare util ) pe care sa-l "decorez" ulterior sub forma unei casute. Nu regret ca am facut casuta, da o nota deosebita curtii si ne este si foarte utila, dar a fost o solutie relativ scumpa. Mergi pe un container , sau eventual ca o rulota, dar mie personal nu-mi plac rulotele, iar containerul pe langa ca e mai solid, mi se pare mai usor de personalizat ulterior.
Mai exista varianta cu o casuta prefabrica de gradina (variantele din Dedeman/Hornbach/LeroyMerlin/etc...) dar ai nevoie pentru ele de o fundatie (o placa turnata) si nu sunt chiar ieftinute. Sunt in schimb variante rapide, nu depinzi de mesteri cum a fost in cazul meu.

Imprejmuire & teren: curata inatai terenul prima oara, cat mai bine. Te va ajuta sa vezi limitele terenului clar, iti va fi mai usor sa il intretii (sa cosesti iarba). E mult mai usor sa tunzi iarba pe un teren curat, fata de un teren plin de boscheti si alte balarii.
Du un topograf sa-ti puna in clar limitele terenului, si abia apoi te apuci sa faci gard cu vecinii... sa fie de fata cand intaruseaza topograful, nu sa aveti ulterior discutii ca aci e terenul lasat de strabunicul si era pana la nu's ce pom sau ce sant.... sa fie clare limitele, pui tarusi, apoi poti incepi sa pui gard. Daca ai de unde sa faci rost la un pret decent pui stalpi de beton si gard plasa, daca nu stalpi metalici si gard plasa, daca te incadrezi in buget pui panouri bordurate ca pe sub alea intra mai greu cainii/vulpi si alte jivine, e mai trainic...dar si mai scump .. spre strada lasa o poarta de acces si stalpi metalici.... cand vei face casa in final faci la urma gardul definitiv spre strada. Nu l-as face gardul definitiv la inceput.

Spor si distractie! :-)

Edited by l_stoian79, 17 November 2023 - 13:25.


#18
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Si eu am fost intr-o situatie similara.

Luat teren in iarna 2021 ( actele)  si era o jungla TOTALA.

Ce am facut eu

1. curatat teren
2. imprejmuit
3. adus container si facut magazie si foisor
4. intre timp a venit si curentul  ( 6500 lei bransamentul cu tot cu stalp) - prin primavara 2022
5. in primavara - facut put/teava batuta pentru sursa de apa
6. gandit pozitie casa si dat drumul la documentatie
7. toamna 2022 - construit casa la rosu
8. 2023- gaz, apa canalizare
9  2023 amenajari, amenajari, amenajari si continuare constructie....


Apuca-te de curatat terenul si de indreptat..ca restul vin ele pe parcurs. E nevoie de multa documentare in acest sens.

P.S. Cand o sa vezi terenul curatat , atunci ai sa ai alta imagine de ansamblu si trebuie sa iei o foaie de hartie si te apuci de schitat.

Rabdare si tutun !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate