Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Kit de instalare macOS

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Buna seara! As dori si eu sa ma lamuriti intr-o privinta. La Mac-urile mai vechi, nu cele care veneau cu DVD de instalare, ci la cele unde puteai descarca deja versiunea de pe site-ul official Apple cu extensia .dmg aveai posibilitatea fie sa faci stick bootabil, fie DVD bootabil. Incepand cu versiunea 10.13 lucrurile se schimba si versiunile se descarca doar din AppStore. In prezent detin si un MacBook Air cu procesor M1 insa as dori pt orice eventualitate sa redescarc si kiturile care in prezent nu le mai gasesc in AppStore. Mai am BigSur pe el. As dori sa fac un stick bootabil si pentru reinstalare atat la mine cat si pe alte Mac-uri cu acest procesor sa pot alege ce versiune sa pot instala: BigSur, Monterey, Ventura sau Sonoma. Ideea e ca la descarcarea Ventura si Sonoma, ca atat mai figurau in AppStore zilele trecute apar insa la descarcare sunt niste fisiere cu pictograma de mici dimensiuni, de cateva zeci sau sute de KB. Cum pot "transforma" aceste fisiere sa pot crea un stick bootabil, eventual cu mai multe partitii si la bootare sa pot alege kit-ul de instalare dorit, va rog? Stiu ca la unele versiuni se gaseau pe site la Apple pasii si cu createinstallmedia facea din .dmg stick bootabil. Acum din ce am citit sunt niste fisiere noi IPSW. Vad ca este si un site ipsw.me. Stiti ceva de el? E de incredere? Are versiunile originale, oficiale sau sunt "adaptate"? Multumesc mult

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Lucrurile au evoluat, oamenii nu Posted Image

1. De ani buni avem internet de mare viteza, deci teoretic poti boota in Recovery mode, legi la WIFi lapopul din "BIOS" si descarca + instaleaza automat ultimul OS suportat de acel mac.
2. Acum kiturile nu sunt publice `(dar nici ascunse), dar pe cel mai nou il poti descarca si e sub forma de app, care in interior contine fisierul vechi DMG.

Exista pentru fiecare OS pe google instructiuni despre cum sa transformi acel app in disk bootabil.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai le gasesti in App Store insa doar pe Ventura si Sonoma, restul nu mai sunt ca nu stau dupa ce iese din suport ori apare o versiune noua. Si tot Apple spune cum sa faci kit-ul

https://support.appl.../en-us/HT201372
https://apps.apple.c...638787999?mt=12
https://apps.apple.c...450717509?mt=12

Poti sa faci si un .iso plecand de la scriptul de mai jos, adaptat:
https://gist.github....18386eeec43ea73

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
https://archive.org/
Poti incerca si aici, posibil sa fie.

#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Ai aici tutorial cum sa descarci versiuni mai vechi de MacOS și cum sa creezi installer din ele
Dacă tutorialul e bun pentru Hackintosh, e bun și pentru sisteme originale Apple
https://dortania.git...llmacos-utility


#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Dacă e mai vechi, Open Core Legacy Patcher, merge de minune. Așa am actualizat un Mac Mini Late 2014 la Sonoma. Stick-ul se face automat 100%, dacă îl faci direct pe Mac-ul vizat. Instalează el Open Core, face modificările necesare în config.plist, își ia ce kext-uri are nevoie etc.

#7
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018

 andreidl, on 15 noiembrie 2023 - 21:55, said:

Buna seara! As dori si eu sa ma lamuriti intr-o privinta. La Mac-urile mai vechi, nu cele care veneau cu DVD de instalare, ci la cele unde puteai descarca deja versiunea de pe site-ul official Apple cu extensia .dmg aveai posibilitatea fie sa faci stick bootabil, fie DVD bootabil. Incepand cu versiunea 10.13 lucrurile se schimba si versiunile se descarca doar din AppStore. In prezent detin si un MacBook Air cu procesor M1 insa as dori pt orice eventualitate sa redescarc si kiturile care in prezent nu le mai gasesc in AppStore. Mai am BigSur pe el. As dori sa fac un stick bootabil si pentru reinstalare atat la mine cat si pe alte Mac-uri cu acest procesor sa pot alege ce versiune sa pot instala: BigSur, Monterey, Ventura sau Sonoma. Ideea e ca la descarcarea Ventura si Sonoma, ca atat mai figurau in AppStore zilele trecute apar insa la descarcare sunt niste fisiere cu pictograma de mici dimensiuni, de cateva zeci sau sute de KB. Cum pot "transforma" aceste fisiere sa pot crea un stick bootabil, eventual cu mai multe partitii si la bootare sa pot alege kit-ul de instalare dorit, va rog? Stiu ca la unele versiuni se gaseau pe site la Apple pasii si cu createinstallmedia facea din .dmg stick bootabil. Acum din ce am citit sunt niste fisiere noi IPSW. Vad ca este si un site ipsw.me. Stiti ceva de el? E de incredere? Are versiunile originale, oficiale sau sunt "adaptate"? Multumesc mult
Uite cum sa faci sa ai pe un stick USB sau ssd extern.   Întâi pui stick-ul sau SSD extern și îl formateze în Disk Utility exFAT și în App Store descarci Sonoma,  intri aici
Ai tutorial text cum sa faci ce spune Apple.  Comanda text o scri exact cum este în Terminal. După ce apeși enter și îți cere parola, o scri. Aștepți sa termina. Și gata, ai kit bootable. Încearcă așa sa vezi daca va merge la tine.

Edited by Adm, 18 November 2023 - 07:12.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ultimul build de Sonoma nu merge pus pe USB sau altceva, are o eroare interna (au mai fost din astea de-a lungul timpului si la urmatorul rezolvau).

#9
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018
Mie mi-a mers sa pun kit instalate Sonoma pe stick USB.

#10
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postandreidl, on 15 noiembrie 2023 - 21:55, said:

In prezent detin si un MacBook Air cu procesor M1 insa as dori pt orice eventualitate sa redescarc si kiturile care in prezent nu le mai gasesc in AppStore.

M1 e suportat inca.
La Mac-urile cu Intel, apasai o combinatie la bootare (Command-R parca) si te intreba de unde vrei sa bootezi, alegeai retea si iti descarca ultima versiune disponibila oficial pentru masina ta.

View Postmiki07, on 16 noiembrie 2023 - 12:30, said:

Dacă e mai vechi, Open Core Legacy Patcher, merge de minune. Așa am actualizat un Mac Mini Late 2014 la Sonoma. Stick-ul se face automat 100%, dacă îl faci direct pe Mac-ul vizat. Instalează el Open Core, face modificările necesare în config.plist, își ia ce kext-uri are nevoie etc.

Esti sigur?
Ca aici https://dortania.git...html#versioning scrie un pic altceva.

in plus Sonoma e cod ARM, Intel e cod x64, deci platforma hardware difera.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sonoma ruleaza si pe Intel. Probabil la urmatorul macOS vor elimina suportul.

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2023 - 14:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate