Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Ploșnite sau orice altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 Rhesus, on 15 noiembrie 2023 - 11:33, said:


E posibil să se ascunda plosnitele într-o camera nelocuită, intunecată, fără contact direct cu o persoana? Mai ales că mizeria + animăluțele pe care le-am găsit au fost în zona geamului... (nu pe canapea/pat). Intr-adevăr par a fi ceva rămășite, ouă, dar nu cred că.... adică SPER!
Mă gândeam că dacă intr-adevăr erau ploșnite, mergeau in camera locuită și făceau ravagii!

Teoretic e posibil. Sunt ale naibii si  daca acea camera e chiar langa cea locuita, ar fi locul perfect de adapostire ptr ele. Pot merge si cativa metri zilnic, pana la 10 parca...
Pe pat n-au ce sa caute daca in pat nu doarme nimeni, ele simt dupa CO2 emis daca e o persoana acolo.
Dar, daca nu ai dat de vreuna in cealalta camera locuita, slabe sanse sa fie in camera locuita.

#20
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Asta are efect garantat la orice inseamna insecta. Este probat personal. Cu repetare de trei ori, la 7 zile diferenta. Instructiuni si doza - in pagina de descriere a produsului, cat si pe eticheta. Se gaseste si la recipiente mai mici, dar musai sa fie lichid, cel solid (pulbere) nu are efectul scontat.

#21
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Plosnitele de pat (desi cel mai probabil nu este cazul la autorul topicului) nu prea se elimina asa usor cu insecticid. Sunt  mai rezistente la insecticide. Profesional ele se omoara cu aer cald, incalzesti camera la 50 si ceva de grade(ca sa fii sigur), ca la 46 ele
mor.

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cred ca musca.

#23
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014
Musca musca.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.hotnews....tuiesti-ele.htm
"„Experiența e cam ca la COVID, doar că poate mai rea”. Ploșnițele au ajuns și în apartamentele românilor. Există vreun risc pentru sănătate dacă ești nevoit să „conviețuiești” cu ele?"
"De departe cea mai deranjantă problemă este că ploșnițele se hrănesc cu sânge uman - în general ies noaptea, pe întuneric, din adăpost - în special cusăturile saltelei și colțurile greu accesibile ale mobilei - pentru a se hrăni."

https://www.facebook...463670897461909

#25
459865

459865

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.11.2023

 __Dan__, on 15 noiembrie 2023 - 13:39, said:

Adica plosnitele de pat pot migra de la vecini? Pe hol sau prin aerisiri?
Nu glumiti cu asta! Posted Image
Da, migreaza. Ca orice insecta de altfel.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 danigoleman, on 15 noiembrie 2023 - 21:35, said:

Plosnitele de pat (desi cel mai probabil nu este cazul la autorul topicului) nu prea se elimina asa usor cu insecticid. Sunt  mai rezistente la insecticide. Profesional ele se omoara cu aer cald, incalzesti camera la 50 si ceva de grade(ca sa fii sigur), ca la 46 ele
mor.

Cand eram mic, ai mei au scapat de ele - taicami-u cu maca de gaze pe fata a dat cu DDT in toata casa si dupa aia am plecat toti o saptamana la mare.
Cand ne-am intors nu mai era nicio plosnita. Da a mirosit in casa cateva luni bune...

Dar DDT-ul e interzis acum.

#27
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

 ionutzitaly, on 15 noiembrie 2023 - 22:36, said:

Musca musca.
Mda, recunosc ca nu știam. Am aflat ca se hrănesc cu sânge uman nu sunt ca cele de bucătărie, oricum nu reprezintă un pericol pentru sănătate. La ce soluții mă gândesc eu ca merg în situația asta:

1. Ceva creme/alifii de dat pe piele sa le tai sursa de hrană, poate și medicamente dacă or exista. Posibil sa meargă soluțiile generale anti înțepături de insecte.

2. Nelocuirea locației o perioadă (dacă e posibil) - iarăși le taie sursa de hrană.

Edited by LunaCrystal, 16 November 2023 - 09:47.


#28
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 LunaCrystal, on 16 noiembrie 2023 - 09:47, said:



2. Nelocuirea locației o perioadă (dacă e posibil) - iarăși le taie sursa de hrană.

Rezista pana la un an...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate