Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Carcasa noua sau controller rgb?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Salut! Calculatorul meu are o carcasa Inaza Starfire Tempered Glass a carei ventilatoare sunt rgb si nu au absolut nici o posibilitate sa le opresti sau sa schimbi jocurile de lumini. Se schimba singure. Placa de baza este Gigabyte B550M AORUS ELITE care din cate stiu are doar conectori rgb pe ea. Cele mai multe carcase pe care le vad prin magazine sunt ARGB care stiu ca nu este compatibil. Exista vreun controller pe care l-as putea adauga astfel incat sa pot opri luminile sau sa schimb turatia ventilatoarelor sau culoarea? Daca nu imi puteti recomanda o alta carcasa care sa aiba acest lucru? Bineinteles si buna. Buget 300-400 lei.

Edited by maimutzica, 15 November 2023 - 08:53.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
De 100 de lei iti iei un cleste bun cu care poti smulge ledurile alea, daca nu vrei sa beneficiezi de experienta complecta de a avea o carcasa inteligenta.
Serios acum.  Ledurile alea se pot scoate, deconecta, cumva. Nu cred ca are rost sa bagi bani doar ca sa scapi de niste leduri.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Lipeste o folie opaca peste geamul din carcasa. Sau schimba ventilatoarele cu unele pentru orbi. :)

#4
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Ce intreb eu si ce raspundeti voi. Nu vreau sa scap de ele ca asa puneam ventilatoare fara rgb. Doresc sa le pot controla, ori sa le inchid cand este nevoie, ori sa schimb culoarea, turatia ventilatoarelor.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 maimutzica, on 15 noiembrie 2023 - 09:12, said:

Doresc sa le pot controla,

strict pentru cultura mea generla, ce aport de putere de calcul iti ofera per total sistem, acest control? 5-10-50 fps in plus?
daca nu aduce nimic in plus, ignora "nu merita" ;)

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Din ce vad in specificații, placa de baza are atât conectori ARGB, cât și conectori RGB.
Deci, dacă ventilatoarele au mufa conector RGB, ar trebui sa poți conecta la placa de baza și să le poți controla cu aplicatia RGB Fusion, disponibila pe site-ul Gigabyte, în secțiunea support aferent plăcii tale

Nu știu ce tip de conectori au  ventilatoarele montate pe carcasa... Cele mai petarda nu pot fi controlate, au doar mufa de alimentare Molex sau SATA, celelalte au și conector RGB sau ARGB, pentru a putea fi controlate.

Vezi aici diferența între RGB și ARGB. Nu sunt compatibile intre ele, și dacă le încurci arzi ventilatoarele sau placa de bază!
https://www.cgdirect...rs-1024x540.jpg

Revino cu poza cu mufele pe care le au ventilatoarele

#7
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Din cate vad in specificatii, ventilatoarele sunt pe molex, si RGB, nu ARGB.

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Specificații concrete sau manual de utilizare nu găsesc pentru aceasta "minunăție" de carcasă. Din ce citesc prin review-uri nu pare să poată fi controlate luminile ventilatoarelor. Se aprind când sunt conectate la o mufă Molex. Nu mi-e clar dacă funcționarea e condiționată de alimentarea prin Molex, adică să se învârtă și să lumineze simultan, sau separat prin PWM și Molex, ca la ventilatoarele normale.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 30.08.2006
Cumpara o banda led multicolora si o poti controla din telefon. Se alimenteaza la 12V direct din mufa molex firul galben si negru.
https://altex.ro/ban.../cpd/BSW788162/
E oferta de Black Friday. Are 2m si poti infasura toata carcasa cu ea. Se poate conecta si la Google Home si sa-i dai comenzi vocale.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eqm82Ho9css?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 15 November 2023 - 13:15.


#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 r_murphy, on 15 noiembrie 2023 - 09:58, said:



strict pentru cultura mea generla, ce aport de putere de calcul iti ofera per total sistem, acest control? 5-10-50 fps in plus?
daca nu aduce nimic in plus, ignora "nu merita" ;)
Luminile genereaza caldura si implicit nu aduce nimic pozitiv la performante.
Poate doar o anumita stare de comfort si voie buna pt initiatorul topicului. Dumnezeu stie ce stare ii provoaca luminile alea.
Monitorul il tine stins ca sa nu ii distraga atentia de la lumini 🤣🤣🤣

Pe zi ce trece apar postari si topice tot mai socante.
Tocmai ce am iesit dintr-un topic in care initiatorul stia ca ventilatorul laptopului e defect si el a deschis topic sa ne intrebe de ce are lag laptopul.
A schimbat pasta, a reinstalat w10, ... si ce nu a facut si degeaba.
Lq a 6-a postare si-a adus aminte ca ventilatorul e mort. Ne-a intrebat daca poate sa fie de acolo problema !!!!

Acum avem niste ventilatoare ordinare, cele mai ieftine, galagioase, fara control de turatie si care merg doar la maxim, cu rgb ca sa iti faca creierul varza daca ai unitatea langa monitor si care nu valoreaza toate 100 lei iar initiatorul vrea sa plateasca 400 lei pt alta carcasa, ca sa pastreze ventilatoarele de 100 lei !!!!

Edited by mariusixy, 16 November 2023 - 00:52.


#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Sfârșitul lumii, muică'!

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmariusixy, on 16 noiembrie 2023 - 00:51, said:

Pe zi ce trece apar postari si topice tot mai socante.

Posted Image Posted Image eu sunt mai prostalau si comunistoid si d'aia pun intrebari nastrusnice, ca sa nu le spun idioate Posted Image
incerc sa inteleg, cu mintea mea cea proasta, de ce un "X de gheiming" care nu are nici o tangentza cu sistemul si care  ... costa de citeva ori mai mult decit unul normal, este un musai (sau must have, pentru gheimari Posted Image ) atita timp cit nu face decit cam ce faceau leduletzele clipocitoare pe radiocasetofoanele chinezesti de dupa anii 90 Posted Image Posted Image alea cu 2.000W PMPO Posted Image Posted Image

imi cer iertare daca v-am produs disconfort emotional Posted Image Posted Image

Edited by r_murphy, 16 November 2023 - 12:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate