Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Senzor G250-unghi bracaj SKODA FABIA I

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Salut!
De curand am intampinat o problema la masina mea si la diagnoza vcds mi-a rezultat senzor G250 intrerupt sau scurt la plus- intermitent. Pe diverse grupuri m-am convins ca problema reala este intr-adevar acest senzor. Ieri, dupa o manopera destul de costisitoare, l-am scos de pe pozitie (partea cu coloana de volan), am scos si cealalta mufa din pompa servo si am verificat aceasta piesa cu maxima atentie. Aparent, nu am observat niciun defect fizic, sau n-am stiut eu cum sa ma uit.
Piesa este cea din foto, am scos si cele 2 capace negre care se afla de o parte si de alta ale senzorului, dar totul arata ca nou.
Ce ziceti, se mai poate face ceva, ca n-as prea da 500 lei pe unul aftermarket?

Attached Files


Edited by corondo, 15 November 2023 - 08:05.


#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cel mai simplu ar fi sa incepi prin a verifica cablurile si mufele daca ai continuitate si daca nu sunt in scurt.

Daca mufele si cablurile sunt ok, poti continua cu demontarea placii. Modulul asta foloseste senzori hall. Poti incerca sa ii testezi: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eFZHh7H9mD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Alimentare are acest senzor ?

#4
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014

 al bundy ro, on 15 noiembrie 2023 - 13:42, said:

Alimentare are acest senzor ?
Da, de pe pompa servodirectie.

 bogdan_o, on 15 noiembrie 2023 - 10:21, said:

Cel mai simplu ar fi sa incepi prin a verifica cablurile si mufele daca ai continuitate si daca nu sunt in scurt.
Asta am facut deja. Totul este ok.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Uitandu-ma mai atent la poza, se vad anumite zone in care stratul de protectie aplicat (conformal coating) pare sa fie degradat/erodat (le-am marcat cu rosu).

Verifica daca traseele au continuitate dar cum incep si termina in niste via (e vorba de acele mici gaurele care fac legatura intre straturile placii), verifica pe ambele parti.

Daca totul e ok, verifica componentele pasive sa fi crapat vreun condensator de exemplu.

In orice caz, daca ai trasee intrerupte sau corodate nu prea ai nici o varianta fiabila la indemana sa repari placa. De obicei se trag niste fire intre punctele unde nu exista continuitate, dar tinand cont de conditiile in care senzorul asta trebuie sa functioneze, orice reparatatie de genul asta nu va fi de durata.

Attached Files

  • Attached File  conf.jpg   188.32K   14 downloads


#6
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 corondo, on 15 noiembrie 2023 - 18:51, said:

Da, de pe pompa servodirectie.


Asta am facut deja. Totul este ok.
DAca ai masurat si esti sigur ca e alimentat si nu functioneaza, si placa electronica de pe pompa e ok, atunci schimba senzorul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate