Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cat dureaza un RMN cranian? Cat de inconfortabil este un RMN?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Azi um facut un RMN. Mi s-a spus ca va dura 20 minute dar a durat mai mult, minim 30 minute dupa aprecierea mea(avand in vedere
ora(aproximativa) de intrare in cabinet si ora de finalizare(conform ceasului). Pe de alt aparte am un "simt" al trecerii timpului. O asistenta
a recunoscut ca ar fi trecut 25 de minute. NU ar fi fost o problema cu timpul daca zgomotul aparatului("ciocane", etc.) nu ar fi fost de-a dreptul
infernal. Am si spus la iesirea din aparat ca acesta este o "camera de tortura" . Mi-au trebuit peste 30 de minute pentru a-mi reveni cat de cat.
A trebuit sa iau un antinevralgic de la o farmacie.

Suport stressul dar in acest caz nu am reusit. Mai adaug ca nu sunt claustrofob(am si fost intrebat de medic).

Sunt curios sa aflu cum au suportat aceasta investigatie alte persoane.

Nu cred ca voi mai face vreodata rmn. cranian.

P.S. Am mai facut RMN, in urma cu cca 4 ani, in zona soldurilor dar nu am avut un asemenea disconfort.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Pai nu ti-au pus casti antifonice?

#3
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
uite ce zice google...

În medie, RMN-ul cerebral durează 30 de minute, dar perioada se poate prelungi până la 60 de minute dacă medicul radiolog consideră necesară o analiză amănunțită sau decide să utilizeze substanță de contrast, pentru a mări acuratețea imaginilor.

cred ca tu esti mai degraba curios sa-ti dai seama de ce a durat asa de mult..

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde de aparat (perioada de calibrare) si daca te misti.

Multi pacienti descopera ca sunt claustrofobi si sar din aparat.
Se poate face si cu sedare, la nevoie.

Initial si eu simt ca ma "strange", apoi reusesc sa... adorm.
Eu am talentul sa dorm in orice pozitie, macar cateva minute.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
Zgomotul e intr-adevar groaznic. Dupa ce-am patit-o prima data, nu intru-n tub fara sa-mi astup urechile cu ear plugs (simple, silicon), PESTE care pun antifoanele lor. Asa aproape poti sa tragi si un somnic. Posted Image

Edited by __Dan__, 14 November 2023 - 22:46.


#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Turnatoriu_de_orza, on 14 noiembrie 2023 - 22:32, said:

Azi um facut un RMN. Mi s-a spus ca va dura 20 minute dar a durat mai mult, minim 30 minute dupa aprecierea mea(avand in vedere
ora(aproximativa) de intrare in cabinet si ora de finalizare(conform ceasului). Pe de alt aparte am un "simt" al trecerii timpului. O asistenta
a recunoscut ca ar fi trecut 25 de minute. NU ar fi fost o problema cu timpul daca zgomotul aparatului("ciocane", etc.) nu ar fi fost de-a dreptul
infernal. Am si spus la iesirea din aparat ca acesta este o "camera de tortura" . Mi-au trebuit peste 30 de minute pentru a-mi reveni cat de cat.
A trebuit sa iau un antinevralgic de la o farmacie.

Suport stressul dar in acest caz nu am reusit. Mai adaug ca nu sunt claustrofob(am si fost intrebat de medic).

Sunt curios sa aflu cum au suportat aceasta investigatie alte persoane.

Nu cred ca voi mai face vreodata rmn. cranian.

P.S. Am mai facut RMN, in urma cu cca 4 ani, in zona soldurilor dar nu am avut un asemenea disconfort.
Chestia cu "nu sunt claustrofob" de unde o stiai? :D

Si mie mi-a aparut o senzatie medie de spatiu inchis cand am facut RMN, dar nu a fost un stres mare, stiam despre ce e vorba, fiind si medic.

Prima experienta cu o chestie e facuta sa te sperie

#7
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Adm, on 14 noiembrie 2023 - 22:43, said:

Depinde de aparat (perioada de calibrare) si daca te misti.

Multi pacienti descopera ca sunt claustrofobi si sar din aparat.
Se poate face si cu sedare, la nevoie.

Initial si eu simt ca ma "strange", apoi reusesc sa... adorm.
Eu am talentul sa dorm in orice pozitie, macar cateva minute.
Da.
Mie mi-au dat un buton e ”avarie” (notfall) în mână, dar n-a fost cazul.
A fost primul RMT pe care l-am făcut în viața mea, și a fost varianta lungă, în sensul că au analizat cam tot.
Aprox 15 min a durat totul, sunetele alea erau ca o muzică tehno din anii 90, pentru că se adăugau, lipsea doar ”Hypa-Hypa” Posted Image .
Oricum, pe baza rezultatului, vineri am programare la neuro-chirurg.
Nu e de joacă cu astea.

Diagnostic inițial: spondiloză. S1-L5-L4.
Acolo unde doare ca porcu.

Edited by FlapJack7, 14 November 2023 - 23:05.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017
Au trecut vreo 10 ani de cand am facut, imi aduc aminte o senzatie usoara de claustrofobie (eu nefiind claustrofob). Dar cam atat. Nu mai stiu cat a durat, dar cred ca timpul e standard.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Acum o luna am facut un IRM cranian si nu sunt sigur daca a durat o jumatate de ora sau mai mult, nu am cronometrat.
Stiu ca la sotie a durat o ora pentru un IRM cardiac.
Imi inchipuiam ca pot sa trag un pui de somn, dar nu a fost asa.
Adevarat, sunetele sunt cum sunt, uneori neplacute, dar ce nu face omul pentru sanatate...

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Face aparatul un zgomot atît de mare, infernal?!
La ce vă referiți, cînd spuneți de zgomot?

#11
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
La mine a durat o ora si 20 minute pentru RMN cerebral... M-am dus cu rezultatul la neurolog si mi-a zis "Pai trebuia facut cu substanta de contrast". L-am mai facut o data cu substanta de contrast. Inca o ora.
Da castile la maxim si pune asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TIsrOtSSUQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In acea camera e chiar mai rau, aproape iti vibreaza corpul de la zgomot. Trebuie sa stai complet nemiscat. Iti pune muzica in casti dar e la volum mic.
Cu cat esti mai batran cu atat sansele cresc de a nu rezista la asa ceva.

Edited by FeDaYin, 15 November 2023 - 05:48.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai, sunt aparate si aparate.
Unele mai vechi, altele mai noi. Cele mai noi evident ca nu fac atat de mult zgomot, dar relevant in toata problema sunt acele antifoane. Care parca se cumpara separat, S-au calicit, da este o adevarata tortura. Sunt bune, adica scumpe, da poti dormi linistit.

#13
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
La  mine a durat aproximativ 30 de minute „scanarea”. Pentru confortul psihic, am luat jumatate de Xanax inainte, iar odata intrat in tub am inchis ochii si i-am tinut asa pana la final. De asemenea, in tot acel timp am evitat sa ma gandesc la ceva anume, mi-am urmarit doar respiratia si am incercat sa ma relaxez cat mai mult.
Zgomotul a fost suportabil. Pe urechi am avut niste casti antifonice - am fost intrebat inainte daca doresc si dopuri, dar am considerat ca nu sunt necesare.

Edited by borhot, 15 November 2023 - 09:19.


#14
86C415

86C415

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 22.05.2018
La mine a fost vreo 45 de min. Nu m'a deranjat zgomotul. Ma prefaceam ca'i muzica d'asta house or whatever the fuck. Bang bang bang bang bang bang bang.

Mai important era sa aflu de ce dracu' mi'era rau.

#15
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007

 crisstonne, on 15 noiembrie 2023 - 03:30, said:

Face aparatul un zgomot atît de mare, infernal?!
La ce vă referiți, cînd spuneți de zgomot?
Sunt pe acolo niste bobine care vibreaza foarte puternic in campul magnetic al aparatului, care e si ala foarte intens, cativa tesla, in functie de model. Practic fara casti sau dopuri de urechi e destul de nasol, te asurzeste zgomotul. Maica-mea si-a facut ieri unul si am fost foarte surprins cand mi-a spus ca nu i-a dat dopuri sau casti. Si eu mi-am facut acum cateva luni, insa am primit dopuri de urechi.

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Acu zece ani am făcut, a durat cam 30 de minute, cu substanță de contrast. Evident, nu vezi cînd ți se injectează substanța, doar te anunță în căști, vezi că acu vine asistenta să îți înfigă branula etc.
Culmea, io aveam impresia că sînt claustrofob, dar nu am avut niciun stres, am reușit să stau calm și să „gust” toată experiența.
Reprizele de hardcore rave durau cîte 2-3 minute, apoi pauză, după care mi se comunica în căști că urmează încă o repriză de x minute, să stau calm ș.a.

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Vara-mea a facut criza de diabet dupa nebunia din RMN. A mai stresat-o si faptul ca au legat-o... Probabil nu parea de incredere.
Abia dupa vreo 2 saptamani s-a linistit iar in timpul asta ii injura continuu cu RMNul lor cu tot.

#18
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
@ALL,
Am uitat sa spun ca am facut 6 CT-uri in ultimii 7 ani, asa ca, cel putin plecand de aici, am putut spune ca nu am claustrofobie.
Care zgomot?! Pai, asculta-l din video pus de #11. Sunt zgomote precum loviturile de ciocan sau datorate unor vibratii ale unor
bobine(mai exact ale tolelor(insuficient stranse)) ale acestora.
Mi-au pus niste pernite la urechi dar , cred, pentru fixarea capului.
Am cautat in Google si am aflat ca timpii pot fi de la 15 min pana la peste 1h.

Cred ca ar fi fost de bun simt ca medicul sa opreasca temporar investigatia si sa-mi spuna ca va mai dura.
De la 20 minute la cca 30 minute(cat cred ca a durat investigatia) este o diferenta semnificativa!

Cat priveste inchiderea ochilor imi pare o gluma. Omul nu este un animal pe care sa-l pacalesti astfel.

Edited by Turnatoriu_de_orza, 15 November 2023 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate