Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Vioara veche

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ioinva

ioinva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2023
Am in familie o vioara foarte veche. Anul acesta, am inceput sa invat, si am incercat s-o aduc la viata. Nu cred ca e o vioara germana -- mai curind, cred ca ar putea fi o vioara creata artizanal intrun sat in Romania. Dimensiunile nu sunt standard, are citeva greseli de simetrie, si laturile arata urme de la cioplire -- semne care nu le vezi niciodata in viori vechi germane, franceze fau italienesti, chiar cind erau facute "la serie". Este o scripca :-)

Nu stiu prea mult despre proprietarul original, decit ca era un violonist profesional (in partea familiei erau invatatori, preoti si ... acest muzician). Era unchiul bunicii mele, si toata familia era din Oltenia, dar el a calatorit in Ardeal si spre Braila / Galati. Nu stiu ce fel de muzica cinta -- probabil hore de duminica dupa slujba, poate si-a pus scripca pe spate si a cintat prin cafenele pe la oras... Fact este, la 1920 si-a cumparat a vioara noua si i-a dat-o pe aceasta nepoatei sale, si i-a invatat pe copii sa cinte. Asa a ajuns vioara la tata, mezinul familiei.

Intrebare: Muzicienii din tarafuri vechi de pe la 1850-1900 -- de unde isi procurau viorile? Am dreptate ca poate existau ateliere locale care faceau scripci? Stim ceva despre ele? Sau, fiecare isi crea vioara la care cinta? Nu pot sa-mi imaginez ca aveau fondurile sa calatoreasca in Germana so sa isi aleaga o vioara. Poate negustorii aduceau viori mai ieftine? Sau, mau degraba,  existau lutieri care ciopleau instrumentele aici la noi?

Ce stim despre arta constructiei de viori in Romania in secolele 19, 20? Inainte de fabrica Reghin :-) ?

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Au existat lutieri romani inainte de Reghin si cu siguranta erau si comercianti care aduceau viori din alte tari.

#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Nu înțeleg de ce tot faci obsedant referință la nemți, nemți în sus, nemți în jos, nemți la stânga, nemți la dreapta, nemți deaupra, nemți dedesubt.

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Judecand dupa suportul de obraz din bachelita  - daca nu cumva e plastic - nu cred ca e mai veche de 1930.
Din ce e piesa acea neagra pe care pui obrazul? Daca e plastic - cel mult anii '50.

Suportul ala poate fi adaugat ulterior - totusi. Fa rost un endoscop si baga camera in cutie print fantele de rezonanta - poate vezi indicii care atesta vechimea.

Edited by AztecWarrior, 14 November 2023 - 19:52.


#5
ioinva

ioinva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2023
Vioara a fost adusa la un lutier si suportul de obraz a fost inlocuit, intii cu unul din abanos, in imagine, apoi cu unul pozitionat central, adaptat conditiei mele fizice, din alt fel de lemn. Coada unde se agata corzile este veche, insa nu cred ca e originala. Probabil schimbata cind au inceput sa invete pe ea fratii lui tata. Pare sa fie intradevar din ebonita / bachelita.

Cum nu locuiesc in Romania, sursele mele de information despre viori vechi au fost influentate de viorile care circula pe aici. Multe dintre modelele asemanatoare cu aceasta vioara vin din Germania, potrivit lutierilor locali. Iar unchiul bunicii mele a calatorit, intr-adevar, in zona aceasta. Din aceste motive, o referinta de baza sunt viorile create "la serie" in Mittelburg, in Germania, la acea epoca.

Am postat aici, insa, pentru ca nu sunt convinsa ca Germania este originea viorii mele. Idea ca a fost creata in Romania pare mai adevarata. Speram sa gasesc niste referinte, poate cineva care are o vioara asemanatoare, facuta acasa. Din pacate, oamenii batrini din familia nu mai sunt, si cei mai "tineri" nu au avut mult interes sa intrebe cin mai puteau intreba...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate