Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Sfaturi si ajutoare pentru sustinere probe sportive sistem militar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ionutfg

ionutfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2009
Salutare !! In primul rand nu stiu daca am reusit sa incadrez ok acest topic...iar pe tema asta imi cer mii de scuze moderatorilor.
Maine am probele sportive pentru intrarea in sistemul militar, si anume traseul aplicativ si alergarea de rezistenta 2000m.Acum vreo luna am dat si am picat cu 10 secunde traseul aplicativ iar la proba de rezistenta nu am mai intrat.As dori sa stiu daca sunt ceva sfaturi sau pareri care ma pot ajuta intrucat nu am un corp atletic si anume 1.80m inaltime si 89 kg(cam cat un purcel de craciun)

#2
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
De azi pana maine?
Trimite pe altcineva cu buletinu' tau.
Altceva ....

#3
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Si vrei sa slabesti purcelul de craciun in mai putin de 24 de ore?!!  
     De ce ai mai scris aici ? Singura metoda care te poate ajuta , (inafara de tine) e sa mergi sa plasezi niste acatiste, stii, cum se face cind dai bacalaureatul...Succes oricum.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Important e ca ai terminat traseul. Daca te-ai mai antrenat cat-de-cat, 10 secunde se pot "da jos".
Eu as zice sa te odihnesti, sa dormi bine, sa mananci putin sau deloc inainte de traseu, si sa incerci sa ai incredere in tine. Atat timp cat nu te dai batut nu ai pierdut nimic. :)

#5
ionutfg

ionutfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2009
@tehcube Multumesc de sfaturi.Exact fix de asta am nevoie.De batut nu ma dau deloc batut usor iar legat de cele 10 secunde ar cam trebui sa le reusesc intrucat atunci aveam 94 kg
De restul comentariilor chiar nu ma asteptam... Atata rautate si mistocarie ? serios .. voi chiar credeti ca nu sunt constient ca nu se pot face minuni ? Intrebarea pe care eu am adresat-o se referea la un boost pentru organism.Nu stiu o cafea, zahar sau ceva supliment farmaceutic... Sau vreun sfat gen e bine de evitat sa nu fumezi. La lucruri de genul asta ma asteptam nu la hate

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca n-ai aflat ieri ca maine ai probele, problema este la tine pentru ca puteai folosi timpul pentru a te antrena si cronometra. Una dintre probele de la Bac a fost sportul si, cu cateva luni inainte, impreuna cu doi prieteni ne-am pus pe alergat, atfel incat, in ziua probei, nu am avut nici o emotie.
Din partea mea, pe ultima suta de metri zi, odihna, fara efort azi (asta ti-ar mai trebui maine, vreo febra musculara), incaltari comode si cred ca pe la magazinele de suplimente pentru "ceafa lata" sa mai gasesti ceva minuni.

Cum, probabil, nu vei fi primul, alege-ti o persoana din fata ta si tine-te dupa ea ca si cum ti-a furat portofelul.

Edited by sorin147, 14 November 2023 - 10:17.


#7
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
Traseul aplicativ tine de rutina si de nitel noroc asa ca multa bafta. La 2000 m te descurci dozand efortul daca te-ai antrenat nitel pentru proba.

#8
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Păi puteai baga ceva creatină, dar te ai trezit si tu in ajun...

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 ionutfg, on 14 noiembrie 2023 - 09:30, said:

As dori sa stiu daca sunt ceva sfaturi sau pareri care ma pot ajuta intrucat nu am un corp atletic si anume 1.80m inaltime si 89 kg(cam cat un purcel de craciun)

Stai linistit ,eu am 1.80 si 90 de km si sunt mai in varsta ca tine .Aceleasi probe le dau si eu de 2 ori pe an de vreo 22 de ani si le iau fara probleme numai ca la alergare eu am 3 km,plus flotari si abdomene.Totul tine de putin antrenament.Banuiesc ca acel traseu aplicativ este un fel de pista CISM combinata cu ceva tractiuni la bara,totul gandit ca sa-ti rupa rezistenta ? Singura chestie e sa faci exercitiile respective treptat cu ceva timp inainte de probe(minim 2 saptamani,ideal o luna),corpul tau se obisnuieste cu efortul respectiv.Nu te sfatuiesc sa folosesti substante ce promit multe,am vazut multi  ce au vomitat de la ele la efort in timpul probelor si au ajuns pe la infirmerie.Sper ca te-ai antrenat si te-ai pregatit,de ajutat nu am cu ce sfaturi sa vin,antrenamentele din timp sunt singura solutie,sper ca le-ai facut.Iti doresc succes.Sa nu cumva sa ai emotii,te asigur ca nu ai motive.

#10
ionutfg

ionutfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2009
Multumesc frumos pentru sfaturi ! Nu pot spune ca nu m-am antrenat deloc deloc. Se poate inchide topicul

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
lasa-l deschis, sa ne spui maine la amiaza ce ai facut, doar nu crezi ca scapi doar cu informatii si noi cu nimic. :)
Spor(t)!

#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

 ionutfg, on 14 noiembrie 2023 - 09:59, said:

@tehcube Multumesc de sfaturi.Exact fix de asta am nevoie.De batut nu ma dau deloc batut usor iar legat de cele 10 secunde ar cam trebui sa le reusesc intrucat atunci aveam 94 kg
De restul comentariilor chiar nu ma asteptam... Atata rautate si mistocarie ? serios .. voi chiar credeti ca nu sunt constient ca nu se pot face minuni ? Intrebarea pe care eu am adresat-o se referea la un boost pentru organism.Nu stiu o cafea, zahar sau ceva supliment farmaceutic... Sau vreun sfat gen e bine de evitat sa nu fumezi. La lucruri de genul asta ma asteptam nu la hate

Nu are nimeni nicio rautate cu tine, in afara de aia pe care o ai tu fata de tine.

Vrei sa urmezi o cariera militara, ai avut 15 kile in plus (chiar tu te compari cu un purcel demn de un Craciun reusit), si ceilati sunt de vina???

Stimate domn, ai comportamentul tipic al loserilor: toti ceilalti sunt de vina pentru esecurile mele, mai putin eu.

Vrei sfaturi cum sa slabesti 10 kile intr-o zi si sa ai o forma sportiva deosebita maine? Ne vom gandi cu multa preocupare la treaba asta...

#13
ionutfg

ionutfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2009
Am revenit si cu rezultatele.Am reusit si am trecut toate probele si chiar in timpi ok.La traseul aplicativ am scos 1:38 cu tot cu penalizari si la alergarea de rezistenta chiar am fost cam pe la mijlocul concurentilor...Deci sunt admis :)

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Felicitari! Posted Image

#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 ionutfg, on 16 noiembrie 2023 - 07:31, said:

Am revenit si cu rezultatele.Am reusit si am trecut toate probele si chiar in timpi ok.La traseul aplicativ am scos 1:38 cu tot cu penalizari si la alergarea de rezistenta chiar am fost cam pe la mijlocul concurentilor...Deci sunt admis Posted Image

Bravo Ionut.Mai ramane sa termini  scoala si unitatea pe care o vei alege sau unde vei fi repartizat.Daca zici ca esti admis asta inseamna ca ai trecut si testul de inteligenta + psihologic.Si acolo pica destul de multi si testele respective nu sunt usoare.Iti doresc o cariera militara cat mai buna.
  Felicitari .

#16
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Asta ma ne ingrijoreaza teribil, nu vreau sa stiu cum arata viitorul militar al Romaniei...

#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 ionutfg, on 16 noiembrie 2023 - 07:31, said:

Deci sunt admis Posted Image
Felicitari!! Si multumim ca te-ai obosit sa faci update. :D

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 Olteanul_sfios, on 16 noiembrie 2023 - 12:41, said:

Asta ma ne ingrijoreaza teribil, nu vreau sa stiu cum arata viitorul militar al Romaniei...

Viitor de aur, că tot e la moda.

Nu știu ce impresie și vise frumoase au cei care vor in armata. Dar eu cunosc 2 persoane care au fost militari, chiar cu grad. Sănătatea fizică e praf, gradații de carton îi știm, așa că fiți pregătiți să executați după cum vă zic de-al de ciuca sau mulți alții ca ei. Va recomand sa ascultați status quo, in the army nou ;-)

Edited by andreim77, 17 November 2023 - 08:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate