Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

eroare Certificat SSL synology ds118 (inclusiv xpenology DSM 7.1.1-42962 Update 6)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
capslock

capslock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.08.2010
Salutare  detin un synology ds118  si un xpenology facut de mine intr-un lenovo ideacenter H30-05 la ambele sisteme intampin problema cu certificatele ssl, nu stiu cum pot sa obtin certificate ssl gratuite de la let's encrypt  sau cloudflare. desi sunt certificatele standard emise de la synology cu valabilitate, cum pot sa face conexiunea sigura pe NAS-urile mele cum e cea de la forum.softpedia

Attached Files



#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Numele cu care il accesezi este inregistrat in vreun DNS? Daca eu as da ping in el, raspunde cu IPul tau (ala extern)? Are acces la internet si internetul la el?

Edited by sorin147, 13 November 2023 - 23:28.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E putin mai complex.

1. Ai IP fix sau dinamic?
2. Ai provider RDS sau altcceva?

Da detalii despre conexiune.

#4
capslock

capslock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.08.2010

View Postsorin147, on 13 noiembrie 2023 - 23:28, said:

Numele cu care il accesezi este inregistrat in vreun DNS? Daca eu as da ping in el, raspunde cu IPul tau (ala extern)? Are acces la internet si internetul la el?
am acces la el, se poate accesa din internet si lan, e inregistrat dns cu serviciul de la digi ceva de genu pentru ca detin conexiunea de la ei si am ip dinamic dar ping...acum observ ca imi da "request timed out"

Edited by capslock, 13 November 2023 - 23:44.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Deci ai digi si dns dinamic de genul xxx.go.ro (xxx il inlocuiesti cu ce ai tu)

Pentru a avea certificatul, se face asa:

0. Synology trebuie sa aiba IP fix in retea!
1. DOAR pentru emiterea certificatului, trebuie sa deschizi portul 80 si sa il trimiti catre NAS - tot port 80  din router.
2. Mergi in Control panel - Security - certificate - Add (replace an existing cetificate) - get Certificate from lets Encrypt (set as default).
bagi o adresa de email si astepti sa iti faca certificatul pentru domeniul xxx.go.ro
3. Faci port fwd de pe net la un port (ex 9500) catre portul Synology 5001
4. Stergi port FWD pentru portul 80! (securitate)

Accesezi Synology asa:

https://xxx.go.ro:9500

Asta e tot.

P.S. Creaza un cont nou, pune-l in grupul Administrators, apoi da disable la userul Admin.

#6
capslock

capslock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.08.2010
ok multumesc revin daca intampin probleme sper sa nu, eu in administrez remote

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
O conexiune securizata se poate face si cu certificate SSL self-signed doar ca o sa primesti mereu warning ca acel certificat nu poate fi verificat (daca nu aduci modificari la nivelul fiecarui browser folosit)..

#8
capslock

capslock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.08.2010

View PostLensFlare, on 14 noiembrie 2023 - 08:23, said:

O conexiune securizata se poate face si cu certificate SSL self-signed doar ca o sa primesti mereu warning ca acel certificat nu poate fi verificat (daca nu aduci modificari la nivelul fiecarui browser folosit)..
asta ma zbat sa scap de acel warning ca e stresant mai ales cand este accesat nas-ul de pe anumite dispozitive

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate