Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Montare grila ventilatie... din interior!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014
Buna ziua!

La bucatarie, vechea grila de la evacuarea hotei a cazut si trebuie sa montez una noua. Problema consta in lipsa accesului din exterior.
Rugamintea este: aveti sfaturi si indicatii pentru montarea unei noi grile (ca cea din imagine) dar din interior? Cu ce as putea face fixarea?

De asemenea, extra-rugamintea mea este sa imi dati cateva sfaturi si cu privire la cum as putea masca intrarea in peretele interior al bucatariei, ca sa pot da o mana de vopsea ulterior.

Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by blipoids, 13 November 2023 - 11:21.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Iei o grila de vetilatie care se poate monta din interior
https://ventilatie-r...60mm-novingair/

Aia cu  - "masca intrarea in peretele interior" - nu mi-e foarte clara
Poti clarifica ?

#3
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014

 Naijax, on 13 noiembrie 2023 - 11:31, said:

Iei o grila de vetilatie care se poate monta din interior
https://ventilatie-r...60mm-novingair/

Aia cu  - "masca intrarea in peretele interior" - nu mi-e foarte clara
Poti clarifica ?

Salut. Atasez o schita care ilustreaza mai bine situatia.
Cu rosu este izolatia blocului din polistiren, la exterior. Canalul prin perete are forma rectangulara. Daca trec cu tubulatura circulara, cum o pot fixa sau cu ce pot umple tot volumul care ramane gol?
Am notat cu "A" unde vreau sa maschez pe interior.

Vreau sa mentionez ca pot scoate masca in afara din interior, destul de dificil dar se poate. Daca pot de exemplu sa o incarc cu ceva, un material de fixare, as putea sa o pun pe pozitie.

Attached Files


Edited by blipoids, 13 November 2023 - 11:57.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
OK - acum inteleg
Exista spuma pentru umplere / etaniere spatii mari
https://www.penosil....re-715ml-3.html

Foloseste cu incredere Posted Image

#5
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 blipoids, on 13 noiembrie 2023 - 11:19, said:

Rugamintea este: aveti sfaturi si indicatii pentru montarea unei noi grile (ca cea din imagine) dar din interior? Cu ce as putea face fixarea?

In principiu orice grila pe care poti s-o scoti afara pe gaura respectiva poate fi montata si din interior.

O legi intai pentru siguranta cu o sfoara/sarma (sa nu-ti cada afara), fixarea o poti face cu un adeziv de montaj (il aplici pe contur inainte s-o scoti afara).

Nu-i rau daca poti face pentru siguranta si o fixare mecanica - ex cu o sarma prinsa de grila si fixata in perete cu un surub

Dupa fixare si racordarea tubulaturii hotei umpli cu spuma poliuretanica tot spatiul ramas liber si apoi finisezi peretele (se gasesc si inele de mascare pentru interior ca sa fie mai simplu cu finisajul).

Edited by Eminescian, 13 November 2023 - 11:57.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Aia cu sfoara ar fi alta idee
Am vazut si "procedura" asta
Practic, omul a dat dat drumul la o sfoara (de la etajul 3 pana jos) a legat grila de ventilatie si ... a ridicat-o cu sfoara Posted Image

#7
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
Exista si varianta in care nu folosesti deloc adeziv, ci doar spuma de umplere.

Fixezi rigid (ex. cu suruburi) grila pe o bucata de tubulatura de grosimea peretelui exterior, pe care o ridici prin exterior de la sol (cu sfoara). Dupa pozitionare umpli tot spatiul ramas cu spuma. Si ai grija sa nu impingi prea tare in tub+grila cand racordezi restul tubulaturii catre hota.

#8
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
In mod normal ,dacă grila e pătrată, merge scoasă din interior pe diagonală. Asigurată cu o sfoară. Dacă nu, trasă de jos cu sfoara.In perete aș pune o țeavă PVC  in care să intre flexibilul de Al. Și băgată spumă.In general ptr o soluție optimă trebuie dat detalii; cât e gaura in perete, cât e diametrul tubului flexibil de evacuare a hotei ...

#9
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014
Buna seara! Vreau sa multumesc tuturor pentru sfaturi.
Naijax, Eminescian, sanderoalex


Mai am nevoie de putin ajutor: imi puteti da exemple de spuma de umplere si adeziv de montaj?! Un link ar ajuta mult ca sa stiu ce sa cumpar si cum sa ma orientez.

Pe rama de plastic care este scoasa in afara si care se va fixa pe tencuiala / polistiren credti ca este mai bine sa aplic spuma de umplere sau adezivul de montaj?!

Edited by blipoids, 14 November 2023 - 21:10.


#10
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
Daca pui intai grila singura, folosesti un adeziv montaj cu intarire rapida (vezi sa fie potrivit pentru materialul grilei tale) - ex Moment Express Fix

Vezi sa fie lipitura intre grila si tencuiala - nu doar pe polistiren, ca ala e fragil si se poate rupe.

Eu unul as monta intai grila cu suruburi pe o bucata de tub de plasticde lungime egala cu grosimea peretelui (zidarie + polistiren), asta daca nu e prea greu de tras de jos cu o sfoara grila + tubul. Ca mi se pare mai simplu asa decat sa pozitionezi grila singura in afara zidului, s-o lipesti si apoi sa cuplezi la ea prin zid tubul de aspiratie.

Si n-as mai folosi nici un adeziv, as umple direct cu o spuma poliuretanica (sunt multe variante - Penosil Max Gap Filler sau Den Braven Pur Foam Extra) care are si o aderenta buna si va tine foarte bine tot ansamblul grila + tub

#11
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014
Buna seara! Vreau sa multumesc tuturor pentru sfaturi. @eminescian

View PostEminescian, on 15 noiembrie 2023 - 23:14, said:

Daca pui intai grila singura, folosesti un adeziv montaj cu intarire rapida (vezi sa fie potrivit pentru materialul grilei tale) - ex Moment Express Fix

Vezi sa fie lipitura intre grila si tencuiala - nu doar pe polistiren, ca ala e fragil si se poate rupe.

Eu unul as monta intai grila cu suruburi pe o bucata de tub de plasticde lungime egala cu grosimea peretelui (zidarie + polistiren), asta daca nu e prea greu de tras de jos cu o sfoara grila + tubul. Ca mi se pare mai simplu asa decat sa pozitionezi grila singura in afara zidului, s-o lipesti si apoi sa cuplezi la ea prin zid tubul de aspiratie.

Si n-as mai folosi nici un adeziv, as umple direct cu o spuma poliuretanica (sunt multe variante - Penosil Max Gap Filler sau Den Braven Pur Foam Extra) care are si o aderenta buna si va tine foarte bine tot ansamblul grila + tub

Multumesc. Ideea cu sfoara nu este rea. O pastrez ca rezerva daca dupa ce evaluez practic situtia din teren voi considera ca lucrarea nu are sanse de reusita de la interior.

Am o intrebare. Acel Moment Express Fix... il aplic pe grila dupa care cu grija o scot afara si o asez pe pozitie, sau mai intai sa asez grila pe pozitia si dupa sa il aplic? Dupa ce am citit pe tub ca fixeaza intr-o secunda pare mai sigura a doua abordare, dar nu stiu daca voi reusi sa aplic de jur imprejur destul de bine incat sa rezulte o etansare buna.

#12
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View Postblipoids, on 16 noiembrie 2023 - 23:15, said:

Am o intrebare. Acel Moment Express Fix... il aplic pe grila dupa care cu grija o scot afara si o asez pe pozitie, sau mai intai sa asez grila pe pozitia si dupa sa il aplic? Dupa ce am citit pe tub ca fixeaza intr-o secunda pare mai sigura a doua abordare, dar nu stiu daca voi reusi sa aplic de jur imprejur destul de bine incat sa rezulte o etansare buna.

Eu zic sa te gandesti si sa-ti raspunzi singur la intrebarea asta. Ai lipit vreodata ceva? Daca ai lipit cum ai facut? Ai pus intai piesele de lipit pe pozitie si ai aplicat pe urma lipiciul?

Nu face confuzie intre lipire si etansare, astea-s lucruri total diferite. Daca vrei sa pui intai grila singura trebuie s-o lipesti (adica s-o fixezi mecanic pe exteriorul peretelui). Etansarea e altceva si se face dupa ce ai montat si tubul care trece prin perete.

Varianta pe care ti-am dat-o nu are nevoie de lipire, ansamblul grila+tub va fi fixat mecanic si pozitionat in gaura cu distantieri (daca gaura e mai mare) si faci doar o etansare cu spuma.

Ai incercat sa vizualizezi cum o sa faci practic treaba asta? O sa tii grila cu o mana si apoi cu cealalta o sa aplici adezivul din tubul montat pe pistolul aplicator? Si toate astea printr-o gaura de hota care strabate peretele si izolatia de polistiren?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate