Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Calitatea analizelor de laborator

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.04.2016
Avem mai multe laboratoare de analize, unele mai scumpe altele mai ieftine, cum se justifica diferenta de pret? am observat diferenta de 20-30% pentru analizele de care aveam nevoie.



#2
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Calitatea analizelor are mai multe variabile...Aparatul folosit, reactivul, personalul instruit.
Daca unu din cele 3 variabile nu este conforma ... rezultatul analizei este deformat.
Daca analiza nu costa mult si este importanta se recomanda sa-ti faci la mai multe laboratoare pentru comparatie.


Marea problema sunt chinezii ! Au invadat piata cu aparatura si reactivii lor la preturi mult mai mici decat concurenta... evident si calitatea este foarte slaba

Edited by excentryc, 13 November 2023 - 10:54.


#3
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Intrebarea asta ma face sa ma simt ca in anii 90. Asadar, e la fel ca la patrunjel. Mai ieftin sau mai scump, important e sa se vanda.

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Postexcentryc, on 13 noiembrie 2023 - 10:50, said:

Calitatea analizelor are mai multe variabile...Aparatul folosit, reactivul, personalul instruit.
Daca unu din cele 3 variabile nu este conforma ... rezultatul analizei este deformat.
Daca analiza nu costa mult si este importanta se recomanda sa-ti faci la mai multe laboratoare pentru comparatie.

Biologia a ajuns răţuşca cea urâtă a sistemului medical. Absolvenţii se consideră oameni inferiori în branşa medicală şi automat fac muncă inferioară.
Sunt limitaţi de protocoalele impuse, cercetarea românească este foarte jos, nu au şansa de a fi creativi.

Depind de echipamente şi subtanţe pe care nu le pot controla şi probabil nici nu ştiu cum să facă asta.


Quote

Marea problema sunt chinezii ! Au invadat piata cu aparatura si reactivii lor la preturi mult mai mici decat concurenta... evident si calitatea este foarte slaba

Cred că nu sunt o problemă, sunt salvarea.
Nu permit existenşa monopolului european în domeniu, vin cu alternative şi cu alt sistem de învăţământ.

Mulţi oameni cu posibilităţi aleg tratarea în Asia, tocmai pentru că s-au săturat de ineficienţa şi mercantilismul occidental.

#5
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

View Postterratec, on 13 noiembrie 2023 - 12:08, said:

Depind de echipamente şi subtanţe pe care nu le pot controla şi probabil nici nu ştiu cum să facă asta.
Ai dreptate !!! dar de cele mai multe ori se confrunta cu controlul si mai putin cu nestiinta !

View Postterratec, on 13 noiembrie 2023 - 12:08, said:

Cred că nu sunt o problemă, sunt salvarea.
Nu permit existenşa monopolului european în domeniu, vin cu alternative şi cu alt sistem de învăţământ.
Mulţi oameni cu posibilităţi aleg tratarea în Asia, tocmai pentu că s-au săturat de ineficienţa şi mercantilismul occidental.
Aici ai amestecat domeniile ... una este o analiza facuta in laborator si alta este un tratament medical.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
in china sunt departe cu analizele de laborator…

Attached File  IMG_2704.jpeg   154.88K   36 downloads

https://www.reddit.c...nk/s/lydhBlJ56d

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postterratec, on 13 noiembrie 2023 - 12:08, said:

Biologia a ajuns răţuşca cea urâtă a sistemului medical. Absolvenţii se consideră oameni inferiori în branşa medicală şi automat fac muncă inferioară.
ei, saracii, nu se considera chiar rățuște, dar asa sunt tratati, desi in materie de analiza medicale, biochimistii ar trebui sa fie baza.
intr-un laborator de analize medicale "de la stat" un medic ia un salariu de cel putin doua ori mai mare decat un biolog, desi fac aceeasi munca.

Edited by strongsss, 13 November 2023 - 12:32.


#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am lucrat in urma cu cativa ani in domeniu.
Aveam reactivi facuti in vest, cam de 15x mai scumpi ca aia no name. Cei din urma aveau cam acelasi pret cu apa imbuteliata.
Cand participi la licitatii unde pretul e esential, e foarte greu sa castigi. Totusi, spitalele si laboratoarele mari, care stiau sa faca diferenta de calitate, luau de la noi.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Postexcentryc, on 13 noiembrie 2023 - 12:24, said:

Aici ai amestecat domeniile ... una este o analiza facuta in laborator si alta este un tratament medical.

Nu amestec, doar m-am exprimat mai scurt.

S-a încercat mult timp să se arate că multidisciplinaritatea nu există, că doar unii sunt importanţi în afacerea medicală.
Din acest motiv au avut de suferit domeniile conexe şi au apărut frustrări ale personalului.

Distracţia începe atunci când se intersectează medicii cu biologii sau farmaciştii. Primii nu înţeleg mare lucru din munca celorlalţi dar au pretenţia de a fi factorii decidenţi ai domeniului.
Nu merg mai în spate, către fizicieni şi chimişti, deja distanţa se măreşte prea mult.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
A fost acum vreo 2-3 ani - chiar inainte de Covid ceva studiu/ancheta - au testat aceleasi probe in mai multe laboratoare - diferente de la cer al pamant intre ele.
Au iesit vreo 2-3 cu rezultate mai corecte iar restul...

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
macar avem speranta ca pe viitor vom avea asistenti de laborator de calitate:

Attached File  ez2kg2gkv10c1.jpg   64.24K   16 downloads

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcumparator, on 13 noiembrie 2023 - 12:32, said:

Am lucrat in urma cu cativa ani in domeniu.
Aveam reactivi facuti in vest, cam de 15x mai scumpi ca aia no name. Cei din urma aveau cam acelasi pret cu apa imbuteliata.
nevasta-mea lucreaza in domeniul analizelor (chimice, biologice si acum are tangenta cu cele medicale) de vreo 20 de ani. reactivii din vest sunt mai scumpi, intradevar, in nici un caz de 15 ori, nici macar de doua ori, dar sunt ceea ce trebuie.
cei noname sunt, deseori chiar apa imbuteliata.

View Posteiffel, on 13 noiembrie 2023 - 12:50, said:

A fost acum vreo 2-3 ani - chiar inainte de Covid ceva studiu/ancheta - au testat aceleasi probe in mai multe laboratoare - diferente de la cer al pamant intre ele.
Au iesit vreo 2-3 cu rezultate mai corecte iar restul...

cand cumperi reactivi din China, ca-s mai ieftini, n-ai cum sa obtii altfel de rezultate.

#13
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

View Poststrongsss, on 13 noiembrie 2023 - 14:03, said:

nevasta-mea lucreaza in domeniul analizelor (chimice, biologice si acum are tangenta cu cele medicale) de vreo 20 de ani. reactivii din vest sunt mai scumpi, intradevar, in nici un caz de 15 ori, nici macar de doua ori, dar sunt ceea ce trebuie.
cei noname sunt, deseori chiar apa imbuteliata.



cand cumperi reactivi din China, ca-s mai ieftini, n-ai cum sa obtii altfel de rezultate.
Si nevasta-mea la fel !
Pe langa asta am si o cunostinta  care e patron , distribuitor de aparatura si consumabile pentru laborator doar din China. Nu sunt toate produsele slabe dar nici nu se ridica la calitatea celor din vest . (am lucrat si eu cu el o perioada) .
La laboratoarele private nu cred ca au intrare produsele de slaba calitate, in schimb la spitalele de stat ... se dau spagi mari pentru un business de succes Posted Image .

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tocami ca si al alea private e buba mare...

Nu mai tin minte exact care erau alea care au fost ok acum 3 ani - stiu doar de Synlab ca era ok, dar mai erau parca 2 pe langa ei.

Pe de alta parte mai poate fi o problema din alt punct de vedere - sunt si ceva standarde diferite folosite la masurare - in functie de echipamentele folosite. Deci si de-acolo pot apare ceva diferente,.

#15
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006

View Poststrongsss, on 13 noiembrie 2023 - 14:03, said:

nevasta-mea lucreaza in domeniul analizelor (chimice, biologice si acum are tangenta cu cele medicale) de vreo 20 de ani. reactivii din vest sunt mai scumpi, intradevar, in nici un caz de 15 ori, nici macar de doua ori, dar sunt ceea ce trebuie.
cei noname sunt, deseori chiar apa imbuteliata.

cand cumperi reactivi din China, ca-s mai ieftini, n-ai cum sa obtii altfel de rezultate.

Am lucrat acum vreo 14 ani si diferenta de pret era incredibila. Pentru ca puteai autoriza si apa chioara. Acum s-or mai fi schimbal lucrurile.
Stiu si cazui de doctori habarnisti care atunci cand greseau ceva scoteau un set de rezultate bune si asta e. Incepatori, in provincie. Atunci nici nu aveau bani sa-si ia aparatura buna si in nici un caz reactivi.

#16
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.04.2016
Pai si ce e de facut?
Pare serioasa treaba, totusi fac analizele sperand sa am o siguranta de rezultate, sau macar sa fie un range acceptabil de erroare.


#17
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostAndreY2u, on 19 noiembrie 2023 - 18:42, said:

Pai si ce e de facut?
Pare serioasa treaba, totusi fac analizele sperand sa am o siguranta de rezultate, sau macar sa fie un range acceptabil de erroare.
NU intra in panica!
Adevarat, se intampla ca unele analize sa fie gresite(am avut o astfel de situatie).si asta, din cate am inteles, din cauza nepregatirii
corespunzatoare a sangelui. Apoi, unele rezultate pot fi influentate de medicatia luata de pacient.
Solutia? Cand ai un dubiu trebuie sa repeti analiza la un alt laborator. In ultima  instanta consulta un hematolog.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate