Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Resuscitare radio vintage

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
În primul rând, trebuie să spun că NU sunt electronist... nici nostalgic, nici altfel. Am câteva cunoștinte minime de electronică, cât să nu mă fac de râs, dar fără prea mare importanță profesională sau practică...
Dar, legat de profilul ariei, am trăit o experiență care m-a lăsat într-o dilemă acută.

În nemernicia mea, mi-am dorit de foarte mult timp un aparat de radio vintage, ca să îmi prind urechile în el. Practic, aveam de gand să îi scot toate "mațele" din el și să adaptez alte "mațe", moderne... să rămână carcasa (preferabil lemn), iar înăuntru să fie ceva modern. Nu sunt colecționar sau nostalgic al timpului, așa că proiectul era realizabil, dar din lipsă de spațiu, am tot amânat (ani de zile).
Nu conta modelul, singurele condiții fiind să aibă pickup, să fie stereo și să fie "într-o bucată".
Astfel că m-am oprit la un anunț olx și am găsit un Electronica Darclee, curățel și care îndeplinea condițiile. Vânzătorul îl prezenta ca "neprobat", dar nici nu mă interesa proba.
Bătut palma acum vreo 2 săptămâni și adus "mortul" în magazie. Între timp, am mai căutat prin cutiile cu maimuțe, fel de fel de mațe...
În weekendul trecut, având puțin timp la dispoziție, l-am scos la lumină împreună cu "mațele", nu neapărat să pun "toporul" pe el, ci să stabilesc un plan de atac...
Apoi m-am gândit... ce-ar fi să îl bag în priză? Mai mult decât să facă un poc sau să îmi sară siguranța, nu are ce să se întâmple...
SURPRIZĂ! Mortul trăiește... mici imperfecțiuni la potențiometrul de volum, doza pickup nu are ac (sau așa mi s-a părut), așa că nu am avut cum să îl probez, dar, per ansamblu...
Acum, îmi pare rău să îl stric, așa că o să caut altul, fără șanse de supraviețuire... și să-l "măcelăresc" așa cum visez...

Legat de acesta pe care îl dețin, parcă m-aș arunca să îi restabilesc "gloria" de altă dată... Nu am cum să atașez video aici, să vedeți "simptomele", dar, la reglajul volumului, la un anumit nivel, potențiometrul "scapă" volumul deodată, prea mult și invers...
Poate se pricepe cineva, că nu aș vrea să intervin, să nu stric mai mult decât este...


Attached File  20231111_111041.jpg   750.16K   118 downloads  Attached File  20231111_111025.jpg   686.32K   132 downloads  Attached File  20231111_111227.jpg   472.83K   122 downloads

Attached File  20231111_115644.jpg   486.69K   120 downloads

#2
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
potentiometrul e cu film/strat de carbon/grafit. Din cauza frecarilor se duce stratul. De schimbat. Apoi de vazut alte chestii... Succes!

Edited by tclau, 13 November 2023 - 08:06.


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Posttclau, on 13 noiembrie 2023 - 08:05, said:

De schimbat.

Şi se mai găsesc piese pentru aşa ceva?

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
pastreaza carcasa, inlocuieste interiorul cu chestii noi. pp ca vrei sa pastrezi pt aspect si nu pt performanta...

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postsmoke, on 13 noiembrie 2023 - 08:12, said:

pastreaza carcasa, inlocuieste interiorul cu chestii noi. pp ca vrei sa pastrezi pt aspect si nu pt performanta...

Acum nu mai vreau să fac asta cu acest aparat, m-am răzgândit... deja am găsit altul, care este "mort" de-a binelea... urmează să îl "umflu" şi să îl aduc...

#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Potentiometrul de volum are valoarea de 1 Megohm.
Se gasesc.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
frumoasa idee, mai ales ca-i realizabila.
as incepe cu revitalizarea pickupului, as bricola nu brat nou dotat cu cea mai ieftina doza magnetica si i-as pune in functiune platanul/partea mecanica.
difuzoare are 2 pe farza, are si pe laterale? se poate face ceva cu putin efect stereo, dar nu mai conteaza, lumea are acum boxe portabile la care efectul asta nu se mai simte.

despre partea de radio/mp3/bt/amplificare, vezi ca sunt niste module asemenea cu cel pe care-l ai in poza cu toate cele 4 facilitati. ala din poza parca nu are amplificare.
potentiometrele sunt standard, deci il poti scoate pe cel original si inlocuit cu unul similar cu cel din "casetofon", fireste cu fire (preferabil ecranate) de adaptare la noua "locatie". cu butoanele de la cas' tot asa, bricolat niste contacte pe butoanele de la radio .. spor la munca tovarasi ;)

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Potentiometrele nu sunt standard si similare celor din "casetofoane".

Edited by bit 61, 13 November 2023 - 08:47.


#9
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Pana sa schimbi potentiometrul, incearca niste spray de contacte. Preferabil pe toate contactele din aparat.

#10
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Ăsta-i potențiometrul!                                              
La fel este și al tău?
Încearcă motada lui YO9HRB!

Attached Files


Edited by Rubin1977, 13 November 2023 - 12:29.


#11
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Pentru nimic in lume nu strica frumusetea aia de radiou. De curiozitate, cat a costat?

#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View PostRubin1977, on 13 noiembrie 2023 - 12:27, said:

Ăsta-i potențiometrul!   
La fel este și al tău?

Nu ştiu, încă nu am "intrat" în el... nu am avut timp să îi dau jos capacul din spate...

View PostRobert_Kiran, on 13 noiembrie 2023 - 12:34, said:

Pentru nimic in lume nu strica frumusetea aia de radiou. De curiozitate, cat a costat?

Tocmai, ca nu vreau să îl stric. Dacă nu funcţiona, era altă poveste. Acum, chiar îmi este milă de el... Costul 150 lei

Edited by bonygy, 13 November 2023 - 12:59.


#13
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postbonygy, on 13 noiembrie 2023 - 12:59, said:

Nu ştiu, încă nu am "intrat" în el... nu am avut timp să îi dau jos capacul din spate...



Tocmai, ca nu vreau să îl stric. Dacă nu funcţiona, era altă poveste. Acum, chiar îmi este milă de el... Costul 150 lei
Ai avut bafta. Vanzatorul nu stia daca merge. Daca stia nu ti-l dadea la banii astia.

#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006
@initiator: Nu e vorba de resuscitare, e vorba de macelarire. Daca nu esti electronist, lasa-l asa cum este. ;)

Edited by un_el, 13 November 2023 - 13:13.


#15
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postun_el, on 13 noiembrie 2023 - 13:09, said:

Daca nu esti electronist, lasa-l asa cum este. Posted Image

Tocmai, că pe ăsta îl las în pace... în cel mai rău caz, apelez la un profesionist să îl "finiseze"... dar este timp.
Gândul meu acum zboară la altul, "mort" complet şi care nu mai merită reparaţia...

#16
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Eu ma gadesc sa caut o cutie de radio vintage si sa bag in ea un Google Nest Audio sau o boxa Audio Pro A10 si o lampa de veghe pe post de lumina; As vrea unul suficient de mare incat sa incapa fara sa modific nimic, doar sa scot difuzorul. La o prima cautare pe net am dat peste asta(Traviata) dar n-am idee exact ce dimensiuni are. Pare destul de incapatoare partea cu difuzorul pentru un Google Nest Audio(18 cm inaltime) si sa mai ramana umpic spatiu de ventilatie.

Edited by echoshoworacle, 14 November 2023 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate