Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

acer nitro 5 merge foarte "laguit"

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015
Buna ziua sau buna seara(depinde cand cititi)
De curand am achizitionat un laptop acer nitro 5 la mana a 2a.
Specificitaiile sunt: Ryzen 5 2500u,16gb ram, radeon rx 560x, 512gb ssd.
Vreau sa mentionez ca laptopul avea 8gb ram si hdd de 1 tb,pe care l-am schimbat cu un ssd nou.
Am schimbat si pasta termoconductoare care era ciment,deci nu stiu de cat timp n-a mai fost schimbata.
Problema este ca merge foarte laguit,in orice,si in browsering si in jocuri.
Am schimbat pasta,ssd-u,am  lasat doar un dimm de ram sa functioneze crezand ca e de la ram,nu stiu ce sa-i mai fac.
am avut windows 11,acum i-am pus 10,aceleasi probleme, are drop frame-uri si in jocuri precum minecraft sau lego star wars din 2011,am setat jocurile sa mearga pe placa video dedicata.
Ma gandesc ca o fi placa video arsa sau stricata,dar nu stiu cum sa o testez.
Pareri?

#2
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
mergea asa si inainte de upgradeurile tale?

#3
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015

View Postloler256, on 12 noiembrie 2023 - 19:51, said:

mergea asa si inainte de upgradeurile tale?
cu hdd-u mergea teribil de greu,avea 82% viata pe HDD Sentinel,
D-aia l-am si schimbat,crezand ca e de la hdd,nu merge atat de rau cu ssd-ul,nici pe departe,dar cum am scris merge destul de rau si de naspa,si eu nu cred ca e un laptop atat de rau.

#4
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

View Postadrianyo3, on 12 noiembrie 2023 - 19:55, said:

cu hdd-u mergea teribil de greu,avea 82% viata pe HDD Sentinel,
D-aia l-am si schimbat,crezand ca e de la hdd,nu merge atat de rau cu ssd-ul,nici pe departe,dar cum am scris merge destul de rau si de naspa,si eu nu cred ca e un laptop atat de rau.
poate nu ai drivere, incearca sa intri pe pagina de suport a laptopului, pt modelul tau si sa descarci ultimele drivere de la fiecare categorie + update de bios la final (daca are), conectat la alimentare
ramul nou sa aiba aceeasi frecventa si latenta ca cel din laptop.
temperaturile sunt ok?

Edited by loler256, 12 November 2023 - 20:00.


#5
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015

View Postloler256, on 12 noiembrie 2023 - 19:57, said:

poate nu ai drivere, incearca sa intri pe pagina de suport a laptopului, pt modelul tau si sa descarci ultimele drivere de la fiecare categorie + update de bios la final, conectat la alimentare
ramul nou sa aiba aceeasi frecventa si latenta cu cel vechi.
mersi de raspuns.
Am update-urile la zi,atat la windows cat si de drivere.
rami i-am verificat si pe amandoi deodata cum sunt si acum si am scos cate unu pe rand si le-am schimbat si sloturile.
ma gandesc ca poate placa video are ceva probleme,dar nu stiu cum sa o testez

#6
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

View Postadrianyo3, on 12 noiembrie 2023 - 20:01, said:

mersi de raspuns.
Am update-urile la zi,atat la windows cat si de drivere.
rami i-am verificat si pe amandoi deodata cum sunt si acum si am scos cate unu pe rand si le-am schimbat si sloturile.
ma gandesc ca poate placa video are ceva probleme,dar nu stiu cum sa o testez
incearca sa pui ultimul driver la placa video, cu amd autodetect tool si dupa deschide un joc si vezi in task manager cum sunt temperaturile (daca arata) si cum e utilizarea. iar cu GPU-Z poti verifica cand rulezi un joc daca placa video, la bus interface, foloseste latimea maxima de banda

#7
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015

View Postloler256, on 12 noiembrie 2023 - 19:57, said:

poate nu ai drivere, incearca sa intri pe pagina de suport a laptopului, pt modelul tau si sa descarci ultimele drivere de la fiecare categorie + update de bios la final (daca are), conectat la alimentare
ramul nou sa aiba aceeasi frecventa si latenta ca cel din laptop.
temperaturile sunt ok?
Temperaturile sunt bune acum,dupa schimbarea pastei,intr-adevar am uitat sa mentionez ca nu-mi merge coolerul de la procesor

#8
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

View Postadrianyo3, on 12 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Temperaturile sunt bune acum,dupa schimbarea pastei,intr-adevar am uitat sa mentionez ca nu-mi merge coolerul de la procesor
pai inseamna ca cpu se supra incalzeste? verifica daca e conectat bine pe placa de baza, daca mufa este in regula si cablurile la fel si de asemenea sa nu intre cabluri in palete. daca cpu se supra incalzeste, se limiteaza frecventa la 0, ceva ghz pt a nu se inchide laptopul = lag

Edited by loler256, 12 November 2023 - 20:09.


#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View Postadrianyo3, on 12 noiembrie 2023 - 19:38, said:

Ma gandesc ca o fi placa video arsa sau stricata,dar nu stiu cum sa o testez.
Pareri?
Salut!

Parerea mea e ca nu e bine pusa pasta la procesor si poate la tevile da la placa video si de aia are lag laptopu
Am patit si eu asta la unu mai demult

Daca vrei sa testezi placa video tre sa downloadezi GPU Benchmarking Tools
https://www.google.c...nt=gws-wiz-serp

Din cap stiu decat unu bun care ii zice MSI Afterburner https://www.msi.com/.../graphics-cards da tre sa ai grija cu programele astea ca pot sa iti prajeasca placa video!

#10
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015

View Postpateu_98, on 12 noiembrie 2023 - 20:10, said:

Salut!

Parerea mea e ca nu e bine pusa pasta la procesor si poate la tevile da la placa video si de aia are lag laptopu
Am patit si eu asta la unu mai demult

Daca vrei sa testezi placa video tre sa downloadezi GPU Benchmarking Tools
https://www.google.c...nt=gws-wiz-serp

Din cap stiu decat unu bun care ii zice MSI Afterburner https://www.msi.com/.../graphics-cards da tre sa ai grija cu programele astea ca pot sa iti prajeasca placa video!
pai el acum nu mai "fierbe" inainte de pasta ajungea la 85 de grade celsius

#11
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Si atunci ce te face sa zici ca merge foarte "laguit" laptopu? Ai instalat toate driverele dupa reinstalarea windowsului pa curat dupa ce ai schimbat pasta la procesor si pus SSD in locu la HDD?

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postadrianyo3, on 12 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Temperaturile sunt bune acum,dupa schimbarea pastei,intr-adevar am uitat sa mentionez ca nu-mi merge coolerul de la procesor

Ghici ciuperca ce e ... temperatura la procesor poate fi "buna" fiindca isi scade voltajul (implicit performanta) pt a nu se arde .
Cand iei pc/ laptop verifici temperaturile, la laptop e absolut esential, dai test la cpu si gpu.
N-ai facut asta, corect ? (probabil l-ai luat la pret mai mic decat ar fi fost normal)

Cat e normal sa scoata respectivul procesor in CineBench ?
Vezi online informatia si da-i un test la al tau (sa fie versiunea identica de cinebench)
Daca scoti scor mai slab de 2-3 % e de la procesor, isi scade voltajul de la supraincalzire.
Asta presupunand ca n-ai alte procese in fundal ce-ti ineaca sistemul...

Mai poate fi ca nu cupleaza pe placa dedicata in jocuri, insa as elimina procesorul intai din posibilele probleme.

Edited by sirgoofy, 12 November 2023 - 20:56.


#13
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015

View Postsirgoofy, on 12 noiembrie 2023 - 20:49, said:

[/size][/size]
Ghici ciuperca ce e ... temperatura la procesor poate fi "buna" fiindca isi scade voltajul (implicit performanta) pt a nu se arde .
Cand iei pc/ laptop verifici temperaturile, la laptop e absolut esential, dai test la cpu si gpu.
N-ai facut asta, corect ? (probabil l-ai luat la pret mai mic decat ar fi fost normal)

Cat e normal sa scoata respectivul procesor in CineBench ?
Vezi online informatia si da-i un test la al tau (sa fie versiunea identica de cinebench)
Daca scoti scor mai slab de 2-3 % e de la procesor, isi scade voltajul de la supraincalzire.
Asta presupunand ca n-ai alte procese in fundal ce-ti ineaca sistemul...

Mai poate fi ca nu cupleaza pe placa dedicata in jocuri, insa as elimina procesorul intai din posibilele probleme.
Laptopul l-am luat la pret normal pentru performantele sale,am facut un test FurMark de cateva minute sa vad daca se inchide sau ceva,si da ai dreptate nu am testat temperaturile,nu mi-am dat seama sa o fac,a fost primul laptop cumparat de mine,si cum a zis si colegul mai sus,cel mai probabil este coolerul,aveti idee de un sa iau un cooler pentru modelul acesta : Acer an 515-42-r6gg,mentionez ca acum sunt in franta.

#14
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

View Postadrianyo3, on 12 noiembrie 2023 - 21:01, said:

Laptopul l-am luat la pret normal pentru performantele sale,am facut un test FurMark de cateva minute sa vad daca se inchide sau ceva,si da ai dreptate nu am testat temperaturile,nu mi-am dat seama sa o fac,a fost primul laptop cumparat de mine,si cum a zis si colegul mai sus,cel mai probabil este coolerul,aveti idee de un sa iau un cooler pentru modelul acesta : Acer an 515-42-r6gg,mentionez ca acum sunt in franta.
https://vi.aliexpres...SmartRedirect=y

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Daca te pricepi vezi sa fie conectat ventilatorul, din info online laptopul e din 2020, slabe sanse sa fi murit acel ventilator in ~ 3 ani.

Si evident sa fie curatat.

Edited by sirgoofy, 12 November 2023 - 21:10.


#16
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Mergi cu el la un service specializat, altfel prăjești Procu.
Mă mir că mai funcționează fără ventilator la proc.

#17
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Vazut prin teamviewer: Chiar si fara ventilator (spus de acer nitro sense 0 RPM), in joc lego sta in 60 grade cpu. Ceea ce e putin ciudat, inseamna ca are aerisire sau gpu fan are treaba si cu conductorii de la cpu. Dar are frame drops, deci totusi nu e ok procesorul

Edited by loler256, 12 November 2023 - 21:38.


#18
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015
Sarumana mult loler256.
A intrat colegul loler256,s-a uitat prin TeamViewer ,e dus ventilatorul si pare sa fie de la procesor,va multumumesc tuturor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate