Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Deranjul câinilor care latră - ce se poate face legal ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
_ColdFire_

_ColdFire_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2022
Am citit mai multe topicuri de forum cu aceeași problemă ca și a mea: lătratul a devenit o problemă în țara asta în care oamenii nu înțeleg că deranjul produs de lătratul patologic (a se înțelege câini care latră din lipsă de activitate/din cauza proastei educații/ din cauza lipsei îngrijirii/ etc.) care este aproape non-stop zi și noapte, NU ESTE un mod civilizat de conviețui. În Italia, Austria, Germania, Suedia, etc. există legi care amendează pentru așa ceva.

Practic: în România ce cazuri reale știți unde s-a putut face ceva în această privință ? Teoretic știu și eu că la bloc există legi, dar e vorba aici de case: noi stăm la casă, dar tot degeaba, fiind în oraș, fiind casele apropiat, zgomotul e la fel de deranjant, în schimb la casă nu există legi așa de clar formulate. În schimb am citit persoane care au mers și au depus plângere la primărie, au insistat, etc. și chiar s-a lăsat cu amendă pentru stăpânul iresponsabil. Din păcate am găsit doar 2 cazuri de genul acesta, iar detaliile nu le știu. Ori nu aș vrea să depun doar o plângere la poliție care să se piardă undeva printre mii de dosare și nimeni să nu o citească. Ce pot face pentru a fi sigur că se va trece la fapte ? Merită să angajez avocat pentru asta sau se rezolvă și fără ? În instanță un proces de această natură aveți informații cum se desfășoară ?
Orice informație este folositoare !

#2
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Cea mai simpla rezolvare este sa-ti ei si tu caine.

#3
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018
Mai bine apelezi la un psiholog.

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Crezi ca daca e amendat stapanul, nu mai latra cainele? Daca poti sa dovedesti ca nu e ingrijit, apeleaza la politia animalelor!

#5
_ColdFire_

_ColdFire_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2022

 richi_e, on 13 noiembrie 2023 - 08:10, said:

Crezi ca daca e amendat stapanul, nu mai latra cainele?
Da.
Pentru că latră din lipsă de stimulare/îngrijire/educație, rezultată din nepăsarea stăpânului.
Acum, cei 7 ani de acasă nimeni nu îi mai bagă în cap. Dar câteva amenzi îi bagă mintea în cap la orice persoană.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
cum dovedești că lătratul este „patologic”? :o

#7
_ColdFire_

_ColdFire_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2022

 gushpi, on 13 noiembrie 2023 - 09:36, said:

cum dovedești că lătratul este „patologic”? Posted Image
1. Măsurător decibeli
2. Am auzit de cazuri unde a fost suficient că au depus mai mulți vecini reclamație și dacă e deranj de comun acord, e suficient pentru amendă din nou

#8
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Poate parea o problema mica, dar daca javra latra cand ti-e lumea mai draga, atunci devine una mare.
Si nu trebuie sa stai prost cu nervii ca sa nu te simti ok cand vrei sa adormi seara, e liniste si deasupra ta latra un caine ca la stana.

#9
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Mie mi se pare extrem de deranjanti cainii care latra cu spume la gura in spatele gardului cand treci pe trotuar. Poate esti cu un copil mic de mana care se sperie cand treci pe trotuar pe langa gardul din spatele caruia latra si se buseste in gard un dulau.
Dar deja e o obisnuinta in tara asta ca un caine sa aiba mai multe drepturi decat un copil.
Vezi exces de zel pentru protejarea si ajutorul catelusilor, dar cand e vorba de vreun copil in nevoie nu mai e atat de multa empatie.

Edited by Matrix40, 14 November 2023 - 12:11.


#10
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Mai e si gandirea la romani: nu imi pasa daca ii deranjez pe altii, eu sa imi vad interesul

#11
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Matrix40, on 14 noiembrie 2023 - 12:09, said:

Mie mi se pare extrem de deranjanti cainii care latra cu spume la gura in spatele gardului cand treci pe trotuar. Poate esti cu un copil mic de mana care se sperie cand treci pe trotuar pe langa gardul din spatele caruia latra si se buseste in gard un dulau.
Dar deja e o obisnuinta in tara asta ca un caine sa aiba mai multe drepturi decat un copil.
Vezi exces de zel pentru protejarea si ajutorul catelusilor, dar cand e vorba de vreun copil in nevoie nu mai e atat de multa empatie.

Si cam ce masura ai dori dumneata sa se ia pentru ca , copilul tau sa nu se sperie de cainele meu ?
Intrebare serioasa

Eu am doi caini , intamplator ai mei sunt simpatici si nu fac spume la gura dar am un vecin care are un caine ce face spume la gura cand ma vede prin zona.
Cainele ala e liber in curtea lui si isi apara proprietatea. Se vede dupa postura, dupa blanita si starea generala ca e un caine bine ingrijit , ca are acelasi access liber afara ca si cateii mei ( usa speciala pentru caini daca ai gard )

#12
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Noua_pe_site, on 14 noiembrie 2023 - 18:14, said:



Si cam ce masura ai dori dumneata sa se ia pentru ca , copilul tau sa nu se sperie de cainele meu ?
Intrebare serioasa

Eu am doi caini , intamplator ai mei sunt simpatici si nu fac spume la gura dar am un vecin care are un caine ce face spume la gura cand ma vede prin zona.
Cainele ala e liber in curtea lui si isi apara proprietatea. Se vede dupa postura, dupa blanita si starea generala ca e un caine bine ingrijit , ca are acelasi access liber afara ca si cateii mei ( usa speciala pentru caini daca ai gard )

Daca as fi in locul tau m-as gandi ca oamenii ce trec pe trotuar s-ar putea speria de potaia mea ce latra cu bale la gura cand aude miscare. I-as face un gard, un tar  care sa nu-i dea acces langa gard, l-as lega cu lant la gat, ceva as face daca as avea bun simt si respect pentru cei din jur. Intrebarea dumitale chiar mi se pare penibila.
Ce ai postat imi da senzatia ca dumneata nu ai iesit de fapt din Romania, daca ai fi trait prin vest te-ai fi civilizat vazand ca acolo nu exista caini lasati liberi in curte sa latre isteric la trecatori, de fapt nu prea au nici garduri la casa catre trotuar.

Edited by Matrix40, 14 November 2023 - 19:44.


#13
serban_iorgulescu

serban_iorgulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2023
Dat în judecata persoana care are câinele care latra, dar discuta cu un avocat, trebuie sa strângi ceva dovezi.
Nu vreau să mă gândesc ce as face daca as avea problema asta, din fericire nu o am, dar am auzit de câini lăsați în apartament cat sunt stăpânii la muncă și latră 12 ore până vine ăla acasă. Also, prin orașele mari din vest problema asta se rezolva cu muțirea catelusului prin intervenție chirurgicala, e alta viață pe acolo, au legislatie care se pune in aplicare, oameni care se ocupa de asta samd.

#14
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Matrix40, on 14 noiembrie 2023 - 19:41, said:

daca ai fi trait prin vest te-ai fi civilizat vazand ca acolo nu exista caini lasati liberi in curte sa latre isteric la trecatori, de fapt nu prea au nici garduri la casa catre trotuar.

You wanna bet ? :lol:

 Matrix40, on 14 noiembrie 2023 - 19:41, said:

I-as face un gard, un tar  care sa nu-i dea acces langa gard, l-as lega cu lant la gat,

iar eu as veni si ti-as lua cainele din curte si as chema politia sa iti dea amenda pentru ca nu esti apt sa fii stapan de caine. Decat sa tii un caine legat mai bine iti cumperi un pestistor daca tii neaparat sa ai un pet !

 Matrix40, on 14 noiembrie 2023 - 19:41, said:

  de fapt nu prea au nici garduri la casa catre trotuar.

Defapt iar vorbeste gura fara tine pentru ca daca citeai mesajul meu mai atent te-ai fi abtinut sa scrii asa prostie in conditiile in care eu am dat un exemplu intalnit personal :D
Iti fac poze cu toate casele pazite de dulai cu garduri cu vedere directa la strada ?

Attached Files



#15
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Noua_pe_site, on 14 noiembrie 2023 - 20:06, said:



You wanna bet ? :lol:



iar eu as veni si ti-as lua cainele din curte si as chema politia sa iti dea amenda pentru ca nu esti apt sa fii stapan de caine. Decat sa tii un caine legat mai bine iti cumperi un pestistor daca tii neaparat sa ai un pet !



Defapt iar vorbeste gura fara tine pentru ca daca citeai mesajul meu mai atent te-ai fi abtinut sa scrii asa prostie in conditiile in care eu am dat un exemplu intalnit personal :D
Iti fac poze cu toate casele pazite de dulai cu garduri cu vedere directa la strada ?

Aia e curtea din spatele casei, cainele ala nu e langa trotuarul pe unde trec pietonii

#16
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Matrix40, on 14 noiembrie 2023 - 20:11, said:

Aia e curtea din spatele casei, cainele ala nu e langa trotuarul pe unde trec pietonii

In plm aia e curtea din spatele casele MELE Posted Image Posted Image
Ti-am zis ca-ti fac poze cu alte curti , cam ce kkt ai inteles tu de aici ?

 Matrix40, on 14 noiembrie 2023 - 19:41, said:


Ce ai postat imi da senzatia ca dumneata nu ai iesit de fapt din Romania,

De vreun an de zile cel putin iti atrag atentia cand, unde si de ce gresesti! Imi amintesc cateva topice unde ti-au spus alti useri ca-s in USA. Daca nici atata lucru nu esti in stare sa retii , pot sa am alte pretentii de la tine?

Edited by Noua_pe_site, 14 November 2023 - 20:25.


#17
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Noua_pe_site, on 14 noiembrie 2023 - 20:15, said:



In plm aia e curtea din spatele casele MELE Posted Image Posted Image
Ti-am zis ca-ti fac poze cu alte curti , cam ce kkt ai inteles tu de aici ?



Tu ai priceput ceva din ce am scris eu mai sus? Nu spuneam cumva de cainii lasati liberi langa gardul de la strada in care se buseste cainele latrand isterici ca trecatorii ce sunt doar la cativa centimetri de ei pe partea cealalta a gardului unde e trotuarul?

#18
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 _ColdFire_, on 13 noiembrie 2023 - 08:32, said:


Da.
Pentru că latră din lipsă de stimulare/îngrijire/educație, rezultată din nepăsarea stăpânului.


Aiureli.
Cainele latra pt ca asta fac câinii de când sunt câini pe Pamant.
Iar daca intri pe teritoriul lui, te și musca de cur.

 _ColdFire_, on 13 noiembrie 2023 - 23:10, said:


1. Măsurător decibeli


Ai si vreun tabel cu numărul de decibeli admiși pe rasa de caine in parte, doar nu te aștepți de la un ciobanesc sa chitaie ca un ciuwawa ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate