Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Tracking my laptop in Win10

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Vrea sa localizez si/sau sa imi protejez informatiile laptopului de hoti. Ce aplicatie recomandati ?

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
sa ti-l bagi in geanta

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Cel mai simplu e cu un antivirus cu control centralizat. Atât timp cât va avea conexiune la internet, îl poți bloca/șterge de la distanțã.
Altfel, în lipsa conexiunii la internet, nimic nu e de ajutor.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Iei un laptop cu amprenta digitala sau un scanner de amprenta
https://www.emag.ro/...t/pd/DVX5GJMBM/

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
eu ma gandeam la o aplicatie gen follow me...

cand se conecteaza la net stiu unde a ajuns laptocu

View PostNaijax, on 10 noiembrie 2023 - 10:34, said:

Iei un laptop cu amprenta digitala sau un scanner de amprenta
https://www.emag.ro/...t/pd/DVX5GJMBM/
Asta e pentru protectia datelor banuiesc...

#6
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Bitdefender Total Security versiunea multi-device oferă această posibilitrate.

Attached Files


Edited by Rubin1977, 10 November 2023 - 11:05.


#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Mi-au spart biroul si am avut noroc ca aia erau pafarnisti la deviceuri...nu au luat laptocul de frica sa nu fie trakuit, dar acum vreau sa ma asigur ca am o sansa sa-l gasesc.

#8
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Investeste in securitatea biroului.
Chiar daca il gasesti, ce faci? Intri peste ei in pestera?
Pana se misca politia il face praf ...

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
O rezolvam si cu pestera daca e nevoie :D

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
se formateaza ssd-ul si s-a dus naibii si mama tracking-ului...

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Normal, poate sa si scoata SSDul sa-l inlocuiasca... Nu despre ce pot face ciorditorii e vorba aici.

#12
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
pai ciorditorii il iau si il vand mai departe. ala care il cumpara incearca sa il foloseasca, nu poate si o sa reinstaleze totul de la zero
mai bine instalezi un bitlocker ca sa protejezi datele din el, ca alea pot sa fie mai valoroase decat 100 laptop-uri
pana la urma laptop-ul e o bucata de plastic pe care il inlocuiesti

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu ma ajuta datele blocate daca nu mai am acces la ele...

https://www.lenovo.c.../en/smart-lock/

#14
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
ptr situatiilea astea exista backup-ul
eu am o gluma: sunt 3 sfinti importanti la inceputul anului - Sfantul Vasile, Sfantul Ion si Sfantul Backup :D

#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View PostGlCA_Contras, on 10 noiembrie 2023 - 10:51, said:

eu ma gandeam la o aplicatie gen follow me...

cand se conecteaza la net stiu unde a ajuns laptocu


Asta e pentru protectia datelor banuiesc...

Nu merge Gica cum zici tu.Dupa ce este furat ,primul lucru este hardul formatat si instalat un nou windows fara conexiune la internet.Singura chestie ce se poate face este posibila doar in cazul unor modele de laptop-uri din clasa business ce au integrat in bios o optiune de cont ce nu permite sa faci obsolut nimic fara sa te loghezi in contul respectiv,nici macar accesul in bios.Si logarea in contul respectiv nu o vei putea face chiar daca cunosti mailul si parola contului,deoarece este cu confirmare pe alt dispozitiv inteligent activat in contul respectiv.Deci cam asta ar fi singurul lucru antifurt dar trebuie sa detina laptop-ul respectiv optiunea din fabrica.

Mi-a adus cineva un astfel de laptop sa-i instalez windows-ul.Nu recunostea nici mort ca e furat.I l-am dat si l-am intrebat daca mai poate sa ceara banii innapoi de la cel de la care l-a luat.S-a albit,mi-am dat seama ca a ramas fara bani si laptopul era pe post de bibelou,sau mileuPosted Image Posted Image .

Edited by PiticVerde, 10 November 2023 - 15:26.


#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
chiar daca il trakuiesti , dar daca nu e si criptata informatia de pe HHD/ SSD, degeaba, scoate mediul de stocare si tot iti acceseaza datele .

Daca chiar nu vrei ca datele sa nu fie accesate, tine tot criptat, cea mai buna solutie la Microsoft e BitLocker , windows 10 il are dar trebuie si laptopul tau sa fie de generatie mai noua sa poate face criptarea, citeste un pic de BitLocker de la MS, sunt o gramada de tutoriale pe youTube.

sau , o alta solutie , toate datele importante si secrete, NU le tine pe discul local , discul local poate sa pateasca o dauna si sa nu mai poti accesa datele sau laptopul poate fi furat si datele se duc. Foloseste ca si mediu de stocare, un servicul cloud , daca tot zici ca esti firma , cred ca iti permiti 90 de Eu pe an sa dai pe un Sync sau IceDrive care au si criptare end to end . sau un Ofiice 365 cu suita Office si 1T de stocare la un 60 de Euro maxim la Microsoft, dar nu ai criptare end to end, dar ti-o poti face tu criptarea in cloud cu Cryptomator .

Personal, gasesc asta cu tinutul datelor pe discul local , o adevarata sinucidere din punct de vedre date importante.

Asta cu trackuitul cand hotul il conecteaza la net, personal mi se pare =0 . Ti l-a furat, tu in Bucuresti, hotul il deschide pe la Timisoare, l-ai depistat ca e la Timisoara...ce faci mai departe? In juma de ora , a scos SSD ul si track ul dispare , ce faci mai departe? datele tale au fost accesate /furate/vandute...ce faci mai departe? Cu ce te ajuta acea tracuila a device ului?

View Postrexx, on 10 noiembrie 2023 - 11:46, said:

mai bine instalezi un bitlocker ca sa protejezi datele din el, ca alea pot sa fie mai valoroase decat 100 laptop-uri
pana la urma laptop-ul e o bucata de plastic pe care il inlocuiesti
Total corect

View PostNaijax, on 10 noiembrie 2023 - 10:34, said:

Iei un laptop cu amprenta digitala sau un scanner de amprenta
https://www.emag.ro/...t/pd/DVX5GJMBM/
cu ce te ajuta chesti asta ,din punct de vedere protectie date, ca ju am inteles? Cred ca e doar pentru logare, nu pentru criptarea datelor. scoate device ul si il monteaza pe un linux , ti a luat tot ce ai pe mediul de stocare daca informatia nu e criptata.

View Postsfantu.dracu, on 10 noiembrie 2023 - 10:26, said:

Cel mai simplu e cu un antivirus cu control centralizat. Atât timp cât va avea conexiune la internet, îl poți bloca/șterge de la distanță.
Altfel, în lipsa conexiunii la internet, nimic nu e de ajutor.
Si daca nu il conecteaza ?

Deci si prin urmare...despre ce e vorba aci...despre faptul ca iti fura datele sau doar o chestie informativa, dupa ce ti-a furat laptopul, sa te simti tu mai bine ca stii pe unde e ? ca de recuperat, putin probabil sa il mai recuperezi. Deci...despre ce vorbim?

Edited by cuculea, 12 November 2023 - 09:18.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Deci nu mai facem traking si criptam datele degeaba ca oricum hotul formateaza. Topicul e fara sens, ghinion...

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
E un topic general, zic eu, din care multi pot trage niste concluzii in cazul in care i se fura un laptop cu windows. De ce crezi ca doar pe tine te intereseaza subiectul?

in alta ordine de idei, nu ai nevoie de nicio alta aplicatie sa depistezi locatia laptopului, Win 10, Win 11 au poaibilitatea de a fii detectate in momentul,in care sunt comectate la internet, da o cautare pe gogu dupa track laptop windows 10, si ai sa gasesti o droaie de detalii

https://www.thewindo...vice-windows-10

si tot in alta ordine de idei, nu iti doresc sa ti se fure laptopul dar, in cazul in care se va intampla, in prealabil iti doresc mult succes in a-l recupera de la cine ti l a furat, cu tot cu detectarea locatiei…..stii cum o sa fii? Ca iepurele ala care i se leaga un bat de gat si in varful batului, un morcov, alearga iepurele sa ajunga la morcov , si tot aleraga si nu mai ajunge la el

multa bafta

Edited by cuculea, 12 November 2023 - 20:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate